SMOGOWY PORADNIK cz.1 – jaki oczyszczacz powietrza kupić do domu w 2020?

Sezon SMOGOWY możemy uznać za otwarty. Z tego też powodu, postanowiłem wziąć na tapet temat SMOGu, który po cichu zabija w naszym kraju ponad 40 000 osób. To 10 razy, więcej niż liczba ofiar wypadków drogowych w roku 2016. Dlatego uważam, że każdy z nas powinien wiedzieć absolutne minimum na temat tego niebezpiecznego zjawiska, więc do roboty.

Niewiedza potrafi zabić

Pisząc ten tekst siedzę w mieszkaniu na Krakowskim Kazimierzu, gdzie wszelkie normy dot. czystości powietrza w okresie zimowym są przekroczone praktycznie dzień w dzień. Kilkukrotnie przekroczone normy, to tutaj „norma”. Przez połowę swojego życia mieszkałem w Tychach, gdzie terenów zielonych nie brakuje, ale jednak jest to Śląsk. Mieszkając tam, nigdy nawet nie pomyślałbym o czymś takim jak smog. Później przeprowadziłem się na wieś, a mój dom znajdował się jakieś 50 m od lasu. Pomyślisz “ooo temu to smog pewnie nie grozi” nic bardziej mylnego. Po przeprowadzce okazało się, że w mojej małej wsi (1,5 tys. mieszkańców) powietrze jest znacznie gorsze niż w mieście, które ma prawie 200 tyś mieszkańców. Nie zdawałem sobie sprawy ze skali problemu jaką jest smog. Około 2 lata temu mass media podchwyciły temat Warszawskiego SMOGu i „nagle” zorientowały się, że temat istnieje. Sam do tego czasu myślałem, że ten temat mnie nie dotyczy i tutaj dochodzimy to ważnej konkluzji. 

Polacy mają bardzo niską świadomość problemu zanieczyszczenia powietrza, a co najgorsze ponad 50% uważa, że oddycha czystym powietrzem! Przyczyną tak niskiej świadomości jest brak edukacji w tej sprawie oraz niedoinformowanie o jakości powietrza, którym oddychamy. Większość osób przyznaje, że po prostu nie wie, jaka jest jakość powietrza w ich okolicy i oceniają to na oko. Jest to wynikiem braku przepływu informacji, ponieważ gminy rzadko informują o zanieczyszczeniu powietrza oraz wysokich progach alarmowych. W Polsce poziom alarmowy dla pyłu zawieszonego PM10 to 300 µg/m3, podczas gdy w Czechach wynosi on zaledwie 100 µg/m3!

Kluczowy jest fakt, że Polacy często nie zdają sobie nawet sprawy jak wielkie niebezpieczeństwo czycha na nich za oknem.

Czym jest SMOG i skąd się bierze?

Smog to „normalne” zjawisko atmosferyczne, które występuje w specyficznych okolicznościach. Nie zawsze zanieczyszczone powietrze to smog. Abyśmy mogli zaobserwować zjawisko smogu musi występować bezwietrzna pogoda lub/i wysokie zamglenie. Wtedy też naszym oczom ukazuje się smog, który widzimy na większości obrazków z Internetu. Smogu nie produkują te wielkie fabryki, które pokazywane są w wiadomościach. Najważniejsze jednak jest to, że brak smogu nie oznacza czystego powietrza. Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich krajów UE. Zajmujemy też niechlubne, wysokie miejsce w rankingu światowym. 

„Zanieczyszczenie powietrza” to termin dość pojemny, więc wymieńmy sobie najważniejsze elementy, które się na nie składają. Zajmiemy się 3 najważniejszymi typami zanieczyszczeń, z którymi mamy największy problem w Polsce.

PM10

Pył zawieszony o średnicy cząstki mniejszej niż 10 μm mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

PM 2,5 i PM10

Pył zawieszony o średnicy cząstki mniejszej niż 2,5 μm mikrometrów, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Benzo[a]piren

Dwa organiczne związki chemiczne z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Są związkami silnie rakotwórczymi.

Polska to jeden wielki śmietnik

Przyczyn tak dużego zanieczyszczenia w Polsce jest wiele, ale jednak to niska emisja odpowiada za 52% PM10 w naszym kraju. Niska emisja to zanieczyszczeń wprowadzane do powietrza kominami o wysokości do 40 metrów. Czyli wszystkie lokalne kotłownie opalane paliwami stałymi, ale także domowe piece i kotły grzewcze. I tutaj wychodzi szydło z worka. Na pewno nie raz widziałeś jak czarny dym z komina jakiegoś sąsiada. W Polsce dotychczas ludzie palili czym tylko chcieli: węgiel, śmieci, muł czy też popularny flot. Dodatkowo wszystko to było spalane w kotłach, które obok nowoczesnych kotłów nisko-emisyjnych nawet nie stały. Na szczęście sytuacja się poprawia, ponieważ ruszył program dofinansowań do wymiany kotłów. W Krakowie wdrażany jest nawet Program Ograniczania Niskiej Emisji dla miasta Krakowa, więc nic tylko trzymać kciuki i wymieniać piece.

Wpływ zanieczyszczenia powietrza na ludzki organizm

Przejdźmy sobie do naszego zdrowia. Jaki wpływ na nasz organizm ma zanieczyszczenie powietrza. Wachlarz chorób do jakich przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest szeroki i nie sposób tutaj wszystkich wymienić:

 • układ oddechowy: astma, rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, częste
  infekcje dróg oddechowych,
  • układ krwionośny: zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca,
  zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca,
  • układ nerwowy: problemy z pamięcią i koncentracją, wyższy poziom niepokoju,
  stany depresyjne, zmiany anatomiczne w mózgu,

Jest tego naprawdę dużo, a można by jeszcze długo wymieniać. Bardzo niebezpieczna jest nawet krótka ekspozycja na zanieczyszczenia szczególnie dla: dzieci, osób starszych, ciężarnych oraz osób cierpiących na choroby układu krążenia lub oddechowego, więc należy to zapamiętać. Jeżeli jesteśmy osobą w sile wieku to nie myślmy, że jesteśmy odporni. Nie ma tak dobrze. 🙂

Źródło: Raport co wiemy o SMOGU?

Jak można się zabezpieczyć przed SMOGIEM?

Skoro jesteś już świadomy zagrożenia płynącego z zanieczyszczenia powietrza zajmijmy się sposobami zabezpieczania się przed tym szkodliwym zjawiskiem. Zadbaj o zdrowie swoich bliski i swoje. Życie w lepszych warunkach wcale nie wymaga to wysokich nakładów. W chwili obecnej 4 najpopularniejsze rozwiązania chroniące nas przed zanieczyszczeniem powietrza to:

 • aplikacje do monitoringu zanieczyszczenia powietrza,
 • maski antysmogowe,
 • rośliny oczyszczające powietrze,
 • oczyszczacz powietrza.

Aplikacje do monitoringu zanieczyszczenia powietrza

Każdy z nas ma na telefonie przynajmniej kilkanaście różnych aplikacji, dlatego w tym komplecie powinna się również znaleźć aplikacja do monitoringu zanieczyszczenia powietrza. W razie wysokiego stężenia szkodliwych substancji w powietrzu dostaniemy notyfikację i zalecenie pozostania w domu lub ograniczenia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Nie jest to bezpośrednie zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem, ale skrócenie/wyeliminowanie ekspozycji na zanieczyszczone powietrze uchroni nas przed wdychaniem powietrza wątpliwej jakości. Większość aplikacji mobilnych korzysta z danych pozyskiwanych z czujników WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska), których jest niestety niewiele, a dane z nich nie są przesyłane w czasie rzeczywistym. Wyjątkiem jest tutaj aplikacja Kanarek oraz Airly! Wyróżniają się one jedną podstawową rzeczą. Zbierają dane dotyczące zanieczyszczenia z różnych źródeł. Airly postanowił budować własną sieć czujników w Polsce, których w tej chwili w samym Krakowie jest ponad 100! Każdy czujnik pozyskuje w czasie rzeczywistym dane dotyczące stężenia PM2.5 i PM10, temperatury, wilgotności, wysokości ciśnienia i wielu innych zmiennych.  Daje to niesamowite możliwości i pewność, że wiemy jakim powietrzem rzeczywiście oddychamy.

Ściągnij Kanarka w Google Play

Ściągnij Airly w Google Play | Ściągnij Airly w AppStore

Maski antysmogowe

Jeżeli jesteśmy już zmuszeni wyjść z naszego domu/biura, a powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone z pomocą przychodzą maski antysmogowe, nazywane inaczej anty-pyłowymi. Jeszcze kilka lat temu widok osób chodzących w maskach był dla nas po prostu dziwny. Dzisiaj to codzienność i nie możemy nazwać tego tylko modą. Maski antysmogowe to nic innego jak filtry, które tworzą swoistą uniemożliwiającą zanieczyszczeniom przenikanie do naszych płuc. Złej jakości powietrze jest oczyszczane przez wbudowane filtry, które mają za zadanie wychwycenie większości szkodliwych substancji. W maskach występują 3 rodzaje filtrów:

 • filtry węglowe – usuwa lotne związki organiczne (m.in. benzopireny). Część z nich zatrzymuje również nieprzyjemne zapachy,
 • filtry HEPA – to najpopularniejsze filtry i pewnie już o nich słyszałeś. Można je spotkać w różnych klasach E10, E11, E12 i H13 (im wyższa klasa tym lepsza). Filtry te wyłapują bakterie, wirusy czy też mikropyły PM 2.5. Charakteryzują się one zwiększoną przepuszczalnością powietrza, więc po prostu łatwiej się w nich oddycha. Zaleca się je do używania podczas aktywności fizycznej,
 • filtry łączone (węglowy + hepa) – filtr łączący zalety obu powyższych zapewniające najwyższą ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza. Niestety filtry łączone nie posiadają ustalonych norm, więc nie mamy gwarancji jakości takich filtrów.

Wybierając maskę sprawdź jaki filtr posiada i czy aby na pewno się da go wymienić. Przy zakupie od razu warto zaopatrzyć się w zapasowe filtry, ponieważ ich przydatność to około 20-50 godzin, lecz w warunkach szczególnie trudnych (warunki Krakowskie) czas ten może się skrócić. Najpopularniejszymi producentami masek w chwili obecnej są: ResproRZMaskTotobobo.

Jeżeli nie czytałeś mojego artykułu na temat masek anty-smogowych to kliknij w link obok.

Kupując maskę pamiętaj o:

 • dopasowaniu maski do twarzy – sprawdź czy maska  dobrze pasuje do Twojej twarzy. Nawet najlepsza maska, która źle przylega nie ochroni Cię przed zanieczyszczeniami,
 • kosztach eksploatacji – nie każda maska ma wymienne filtry, a filtr to najważniejszy element maski. Wybierz maskę, w której filtry są wymienne i nie kosztują fortuny,
 • higienie – maska chroni Cię przed zanieczyszczeniami, więc logicznym jest, że się brudzi. Dbaj o jej czystość, a będzie Ci służyć długo,
 • zdrowiu – nie ma co się oszukiwać. Chodzenie w masce nie będzie super komfortowe, ale pamiętaj że to dla Twojego zdrowia, więc się przyzwyczaisz! 😉

Rośliny oczyszczające powietrze

Tutaj pewnie jesteś trochę zdziwiony no bo jak to rośliny mogą oczyszczać powietrze. No mogą, mogą i to całkiem dobrze. Jest wiele gatunków roślin, które oczyszczają powietrze z: benzenu, formaldehydów, acetonów i innych toksyn. Niestety rośliny nie są w stanie sobie poradzić z PM 2,5 i PM10, dlatego dobrze korzystać z ich pomocy jako uzupełnienia oczyszczacza powietrza w domu. Pamiętaj też, że część roślin jest szkodliwa dla zwierząt! Sprawdzaj dokładnie, czy Twój zwierzak nie zachoruje, gdy przypadkiem postanowi skosztować ich listka 🙂

Źródło: Otwarty Plan

Oczyszczacz powietrza

No dobra, ale jeżeli powietrze za oknem jest zanieczyszczone to w naszym domu/biurze też. Większość naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Zawsze towarzyszy nam kurz, bakterie, pyłki, sierść (tego jest u mnie dużo :P). Nie uciekniemy przed tym, dlatego tutaj z pomocą przychodzą nam domowe oczyszczacze powietrza. Oczyszczacze powietrza to nieskomplikowane urządzenia z wentylatorem i układami filtrów. Na rynku w 2017 roku mamy już naprawdę szeroki dostęp do różnych urządzeń. Nawet w hipermarketach znajdziemy duży wybór urządzeń od kilkuset złotych. Oczywiście są też bardziej zaawansowane konstrukcje wyposażone w elektronikę i inne bajery, ale to już wydatek rzędu kilku tysięcy. Wybór oczyszczacza powietrza jest trudniejszy niż maski, więc przejdziemy sobie to krok po kroku.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza/filtr powietrza?

Tak jak już wspomniałem powyżej na nasz domowy oczyszczacz możemy wydać od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Zależy to wielu parametrów, które wpływają bezpośrednio na skuteczność naszego filtra. Sam jestem użytkownikiem dużego oczyszczacza powietrza firmy Electrolux, więc opieram się na własnym doświadczeniu. Przygotowując się do zakupu oczyszczacza, należy sobie zadać kilka podstawowych pytań:

 • jak duże mam mieszkanie?,
 • ile mam pokoi w mieszkaniu?
 • czy mam w rodzinie alergika lub sam nim jestem?,
 • czy mieszkam w miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza?,
 • czy jestem wrażliwy na dźwięki otoczenia emitowane przez urządzenia domowe takie jak lodówka, pralka, piec, itd.?
 • jestem geekiem czy oczyszczacz ma po prostu działać?

Tych kilka podstawowych pytań pomoże Ci w określeniu, które z niżej wymienionych cech oczyszczacza są dla Ciebie kluczowe, a które mogą zostać zepchnięte na drugi plan. No to zaczynamy od najważniejszego!

Filtry

Ten temat już poruszałem przy okazji masek anty-smogowych. Filtry są sercem oczyszcza powietrza tak jak to ma miejsce w przypadku masek. Kupując oczyszczacz zwróć uwagę jakie filtry są zamontowane w modelu, który chcesz zakupić. Możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych typów filtrów:

 • filtry węglowy – odsyłam do rozdziału z maskami,
 • filtry HEPA – odsyłam do rozdziału z maskami,
 • filtry wodne – zanieczyszczenia filtrowane są przez wodę. Wymagana jest regularna jej wymiana w celu utrzymania skuteczności. Tego typu rozwiązanie jest stosowane np. w filtrach Venta. Niestety mają niską skuteczność w wychwytywaniu PM 2.5 i PM 10, których jest u nas bardzo dużo,
 • filtry elektrostatyczny – dobrze radzą sobie z mikropyłami PM 2.5 i PM 10. Są tanie w eksploatacji, ponieważ można je myć pod wodą,
 • filtry fotokatalityczny, lampa UV – skuteczne w zwalczaniu alergenów, bakterii i wirusów. Często są dodawane do filtrów mechanicznych jako uzupełnienie ich działania (Sharp Plasmacluster).

Każdy filtr ma swoje wady i zalety, więc tylko od nas zależy jaki zestaw wybierzemy. Najczęściej producenci korzystają z filtrów HEPA połączonych z filtrami węglowymi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyżej wymienionych technologii polecam ten wpis.

Wydajność

Drugi najważniejszy parametr, który powinieneś wziąć pod uwagę to wydajność oczyszczacza. Określana jest ona najczęściej poprzez ilość metrów sześciennych powietrza jaką oczyszczacz jest w stanie przefiltrować przez godzinę (m3/h) lub liczbę metrów kwadratowych jaką oczyszczacz jest w stanie oczyścić (m2 pomieszczenia). Z tego też powodu zawsze dokładnie czytajmy specyfikację urządzeń, aby dobrze dobrać urządzenie do naszego pomieszczenia.

W przypadku określenia wydajności oczyszczacza poprzez przepływ powietrza (m3/h) musimy obliczyć kubaturę naszego pomieszczenia. Pamiętajmy, że pomieszczenia mają różne wysokości! Mieszkając w kamienicy mój Electrolux, który jest przeznaczony na 40 m2 nie poradzi sobie z takim mieszkaniem, ponieważ producent prawie na pewno obliczał tę wartość dla nowego budownictwa. Weźmy też poprawkę na to co piszą wytwórcy, ponieważ sam wiesz jak to jest. Producent pisze, że samochód pali 6l/100km, a potem okazuje się, że tak naprawdę jest to 8 litrów.

Dobierając wydajność urządzenia nie należy również szaleć. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup dwóch mniejszych urządzeń i postawienie ich w dwóch pokojach, ponieważ rotacja powietrza między pomieszczeniami może być utrudniona przez drzwi i okna.

Głośność

Jesteś osobą, która ma problemy z zaśnięciem albo z hałasującą lodówką? Nie pocieszę Cię, ponieważ każdy oczyszczacz powietrza generuje hałas. Fizyki niestety nie oszukasz i powietrze przechodzące przez układ filtracyjny naszego oczyszczacza musi trochę pohałasować. Szukaj filtra z niskim poziomem hałasu i z trybem nocnym. Wartość ta jest podawana w decybelach (dB). Żebyś miał do czego się odnieść powiem Ci, że standardowa lodówka o klasie energetycznej A++ generuje około 40db. Jeżeli nie potrafisz zasnąć przy włączonej lodówce to szukaj czegoś cichszego.

Eksploatacja

Zakup oczyszczacz powietrza to niestety nie koniec wydatków. Dokładnie tak samo jak w przypadku masek antysmogowych większość filtrów, które mamy w naszych oczyszczacza trzeba regularnie wymieniać. Interwały miedzy wymianami nie są takie same, ponieważ budowa i przydatność filtrów są różne, ale tutaj też zalecam rozsądek. Jeżeli producent podaje, że filtr możesz wymienić po 10 latach to zrób to po 4-5. To przecież Twoje zdrowie, a mieszkając w mieście, które ma duży problem z zanieczyszczeniami oczyszczacz będzie się musiał nieźle napracować, żeby powietrze w Twoim domu było czyste. Chociaż oczyszczacze powietrza to względnie proste urządzenia to w nich również może się coś zepsuć, więc zakup jakiegoś urządzenia NO NAME z Chin, może nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przed zakupem oczyszczacza sprawdź koszty filtrów i części zamiennych. Być może droższy filtr w dłuższej perspektywie okażę się tańszy.

Szmery i bajery

Tak, nawet w zwykły oczyszczacz powietrza może być naszpikowany masą bajerów! Nie będą to neony jak w Oplu Calibrze, ale coś nieco bardziej przydatnego. Zaawansowane konstrukcje posiadają szereg udogodnień, które sprawiają, że korzystanie z oczyszczacza jest przyjemniejsze. Uważam, że jest kilka fajnych funkcji, których warto szukać:

 • czujnik jakości powietrza / tryb automatyczny – sprawdza poziom zanieczyszczenia powietrza i dostosowuje prędkość wentylatora do potrzeb (mniej zanieczyszczeń = niższy bieg = mniej hałasu i pobranego prądu),
 • tryb nocny – oczyszczacz po zgaszeniu światła/po zmroku zmniejsza prędkość do minimum i przygasza oświetlenie i redukuje hałas (w przypadku mojego Electroluxa jest to zaledwie 27 dB),
 • wskaźnik jakości powietrza – pokazuje jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze,
 • jonizacja powietrza – niweluje elektrosmog, który wytwarzają sprzęty elektroniczne generując jony dodatnie.

To moim zdaniem najważniejsze bajery jakich warto szukać w oczyszczaczu, ale znajdziesz ich jeszcze masę. Od Ciebie zależy na co się zdecydujesz.
Jaki oczyszczacze powietrza wybrać?

Jak już wspominałem jestem użytkownikiem oczyszczacza marki Electrolux. Jestem zadowolony z jego pracy, ponieważ jest bezawaryjny i mogę go śmiało polecić. Przygotowując się do napisania tego poradnika biłem się z myślami czy podawać jakieś konkretne modele oczyszczaczy, ponieważ to naprawdę trudna decyzja. W Internecie znajdziesz same pochlebne opinie, a potem okazuje się, że to bujda. Z tego też powodu postanowiłem polecić Ci te, których używają moi znajomi lub zweryfikowałem osobiście opinie na ich temat. Jeśli chcesz przeczytać porównanie oczyszczaczy powietrza to zapraszam do zapoznania się wpisem, który znajdziesz w linku obok.

Oczyszczacze powietrza do 1000 zł

Link do Klarta Forste 2

Link do Xiaomi Air Purifier 2S

Link do Webber AP8400

Link do Electrolux EAP300

Oczyszczacze powietrza do 2000zł

Link do Xiaomi Air Purifier PRO

Link do Electrolux EAP 450

Link do Blueair 450E

Link do Sharp KC-A60EUW

Oczyszczacze powietrza do 3000zł+

Link do Lifaair LA502

Link do Blueair Classic 480i

Link do Daikin Ururu MCK75J

*Aby napisać rzetelnie ten artykuł poświeciłem 3 dni, więc jeśli nie masz nic przeciwko linki, które znajdziesz do powyższych oczyszczaczy są linkami afiliacyjnymi. Jeśli z nich nie skorzystasz nie ma sprawy. 🙂

Jak dbać o nasze powietrze?

Przekonaj się, że autobusy i tramwaje są super

Smog, jest największym problemem głównie dużych metropolii, choć oczywiście mam świadomość tego, że zła jakość powietrza to także codzienność mieszkańców mniejszych miast i wsi. Jeśli żyjesz w miejscu, gdzie komunikacja miejska jest szeroko rozwinięta to naprawdę warto z niej skorzystać! Przy sprzyjających warunkach, to oszczędność czasu, pieniędzy i pozytywne działanie na rzecz środowiska. Tramwaje są zasilane elektrycznie, więc nie przyczyniają się do pogorszenia jakości powietrza a autobusy, które miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne wybierają do swojego taboru, to coraz częściej nowoczesne maszyny oparte na rozwiązaniach hybrydowych, elektrycznych lub przynajmniej ograniczających emisję spalin do atmosfery. Jakie są inne zalety takiego rozwiązania? Z przejazdu może skorzystać wiele osób jednocześnie. Tylko pomyśl, co stałoby się gdyby te kilkadziesiąt osób, z którymi podróżujesz autobusem, wyruszyło w tę samą drogę swoimi własnymi pojazdami! Nie tylko korki, ale i większy smog gwarantowane. Ponadto, polecam Ci być na bieżąco z aktualnościami przedsiębiorstwa komunikacyjnego działającego w Twoim mieście. Wiele z nich, w dniach kiedy utrzymuje się szczególnie wysokie stężenie szkodliwych pyłów, umożliwia podróżowanie miejskimi środkami transportu zupełnie za darmo. Wystarczy zostawić swój samochód w garażu, a do tramwaju czy autobusu zabrać ze sobą dowód rejestracyjny.

Skorzystaj z roweru i poznaj urok pieszych wycieczek

Polska pogoda nie sprzyja cyklistom, ale jeśli ziąb i opady nie doskwierają, warto zamienić cztery kółka na dwa. Rower to w stu procentach ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo pomoże Ci poprawić własne samopoczucie i kondycję. Mimo że zazwyczaj pracuję w domu, to bardzo lubię wykorzystywać ten środek transportu również do załatwiania spraw służbowych. Wizyta na poczcie? A może spotkanie o nie do końca formalnym charakterze? Zazwyczaj docieram tam właśnie rowerem. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz sobie pozwolić na własne dwa kółka, to też nie musisz się martwić. Moda na rower dynamicznie rozprzestrzenia się w całym kraju i jak grzyby po deszczu wyrastają publiczne systemy wypożyczania rowerów, dzięki którym za niewielkie kwoty można wypożyczać pojazd w systemie abonamentowym lub na godziny. W Twoim mieście nie ma takiej możliwości, albo zwyczajnie nie lubisz jeździć? Postaw na spacery! Relaksują i pozwalają odkryć nieznane miejsca w okolicy. Przecież codziennie możesz wybierać inną drogę i nic w tej kwestii Cie nie ogranicza.

Nie pal śmieci

Przede wszystkim postaraj się ograniczać ilość odpadów, które produkujesz. Każdy z nas może to w łatwy sposób zrobić, opierając swoje codzienne działania i wybory o filozofię zero waste. We współczesnych realiach ciężko wyzbyć się śmieci w stu procentach, ale jeśli już się pojawią to pamiętaj: w żadnym wypadku nie spalaj ich na własną rękę w domowym kotle, czy piecu. Takie działanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Śmieci nie mają wystarczającej kaloryczności, więc nie ogrzeją Cię na długo, a wdychając dym powstający na skutek ich spalania, serwujesz sobie i wszystkiemu co żyje w Twoim otoczeniu powolną eksterminację. Pamiętaj, że każdy rodzaj odpadów ma swoje przeznaczenie. Resztki organiczne, możesz gromadzić w kompostowniku. Na wiosnę Twoje rośliny Ci za to podziękują! Plastik, szkło, puszki i papier sortuj do osobnych pojemników- dasz im drugie życie, a środowisko odetchnie z ulgą.

Nie bój się informować i pamiętaj, że nie donosisz

Dym z komina Twoich sąsiadów sugeruje, że codziennie wybierają papieża? Widoczność w okolicy spada do kilku metrów i nie jest to spowodowane jesiennymi mgłami? Pamiętaj, że nie jesteś z tym problemem sam. Jeśli masz dobre stosunki z sąsiadami, zawsze możesz się do nich zwrócić i po prostu porozmawiać. Często niewłaściwe zachowania prowadzące do zanieczyszczania środowiska wynikają nie tyle z premedytacji (bo kto sam świadomie działałby na własną szkodę?), co po prostu z braku wiedzy. Gdy zwyczajna sąsiedzka rozmowa nie poskutkuje, zawsze możesz zgłosić się ze swoim problemem do odpowiednich organów takich jak Wydział Ochrony Środowiska w Twoim mieście, lub do Straży Miejskiej. Warto wiedzieć, że w związku ze znacznym zanieczyszczeniem, samorządy przyjmują Uchwały antysmogowe, a więc nieprzestrzeganie zakazu używania złej jakości paliw, jest zwyczajnym łamaniem prawa.

Podróżuj z innymi

Im mniej samochodów na Polskich ulicach, tym lepiej! Nie sposób z tym dyskutować. Założenie to, bardzo pomaga realizować rosnąca w naszym kraju popularność carpoolingu, czyli systemu upodabniającego przejazdy samochodami osobowymi do transportu zbiorowego. Na pewno słyszałeś o rozwiązaniach takich jak BlaBlaCar, By The Way, czy Jedziemy Razem. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji z żadnego z nich korzystać, to gorąco Cię do tego zachęcam! Zaoszczędzisz pieniądze, nie będziesz musiał sobie zaprzątać głowy rozkładami jazdy i zyskasz szansę, na nawiązanie nowych, ciekawych znajomości. Brzmi kusząco, prawda? Poza tym oczywiście bezcenna jest wewnętrzna satysfakcja z bycia eko, jaką zyskasz korzystając ze wspólnych przejazdów. Nie po drodze Ci z dedykowanymi platformami do carpoolingu? Spokojnie, w ofertach wspólnych podróży można też przebierać na facebookowych grupach takich jak ta.

Wymień piec na nowy

Nawet najlepszej jakości paliwo nie pomoże, jeśli Twój piec ledwo zipie. Zdaję sobie sprawę, że wymiana kotła na nowy, to kosztowna sprawa. Ale czy wiesz, że możesz uzyskać nawet do 80% dopłaty na rzecz modernizacji systemu ogrzewania w Twoim domu? Kwota dofinansowania oczywiście różni się w zależności od gminy w której mieszkasz, a szczegółowe informacje dotyczące wysokości dopłaty i warunków na jakich można się o nią ubiegać, z pewnością zostaną Ci udzielone w lokalnym magistracie. Ponadto, niektóre samorządy oferują oparte na preferencyjnych warunkach kredyty, przeznaczone właśnie na wymianę pieców węglowych na kotły gazowe lub olejowe. Jak widzisz, rozwiązań jest wiele a wymiany pieca wcale nie trzeba finansować w stu procentach z własnej kieszeni.

Nie rób z domu sauny

Jak kiedyś słusznie zauważył Kazik, w Polsce „nie ma słońca nieomal przez siedem miesięcy w roku, a lato nie jest gorące, tylko zimno i pada, zimno i pada”. Taki niestety mamy klimat, ale nie jest to powód by popadać ze skrajności w skrajność i robić ze swojego mieszkania tropikalną wyspę. Niestety, rzeczywistość jest taka, że Polacy przegrzewają się na potęgę. Słupki rtęci w domowych termometrach często eksplodują, podczas gdy wszyscy zapominają o tym, że temperatura zapewniająca człowiekowi komfort termiczny w pokoju dziennym to 22 stopnie. W pomieszczeniach gdzie śpimy, powinna być ona jeszcze o trzy stopnie niższa. Przy takich wartościach temperaturowych, lepiej funkcjonuje nie tylko ludzki organizm, ale i umysł. Zatem zanim zdecydujesz się dołożyć do pieca, zastanów się dwa razy, ubierz ciepłe skarpety, wełniany sweter i przekonaj się, że wcale nie będziesz czuł się mniej komfortowo.

Edukuj innych

Najprostszy i jednocześnie najtrudniejszy sposób na dbanie o środowisko w którym wszyscy żyjemy. Trzeba włożyć wiele pracy w to, by zmienić podejście ludzi do tematu zanieczyszczeń środowiska i podnieść społeczną świadomość w tej kwestii. Nawet najlepsze kampanie społeczne i finansowe wabiki ze strony samorządów nie zadziałają, jeśli nie będziemy wzajemnie dawać sobie dobrego przykładu. Jak zatem postępować? Przede wszystkim nie narzucaj i staraj się nie szerzyć wokół siebie ekoterroru. Nikt tego nie lubi i prędzej niż przekonasz kogoś do konkretnych działań doprowadzisz do tego, że zrazi się raz na zawsze. Zdecydowanie lepiej jest eksponować swoje codzienne dobre wyniki, uczynić z nich swoistą modę, za którą zechcą podążać inni. Nie potępiaj tych, którzy mają złe nawyki, spraw by w Twojej lokalnej społeczności podziwiano te osoby, które dbają o to czym oddychają. Całego świata nie zmienisz, ale nawet jeśli jedna osoba na skutek Twoich działań zmieni swoje podejście i postępowanie, to już będzie to olbrzymi sukces!

Podsumowanie

Uffff cóż to był za obszerny artykuł. Ilość informacji jaka się tutaj znalazła powinna dać Ci komplet informacji w tym temacie. Oczywiście jest tego znaczenie więcej, a szczególnie zachęcam Cię do zapoznania się z 2 raportami, które są podlinkowane w źródłach poniżej. Najważniejszą rzecz jaką chcę, żebyś zapamiętał to fakt, że warto dbać żyjemy w środowisku, które jest bardzo zanieczyszczone. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, więc prześlij tą pigułkę wiedzy dalej i edukuj kogo możesz. Życie mamy tylko jedno i warto o nie dbać! 😉

Źródła:

http://blog.kurasinski.com/2017/02/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac-do-domu/

https://www.youtube.com/watch?v=TlmT54keGPI

https://www.facebook.com/srodowiskozyciemstopsmog

https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=83068

http://krakowskialarmsmogowy.pl/text/download/id/645

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C412706%2Cpolskie-badania-potwierdzaja-smog-szkodzi-ukladowi-krazenia.html

https://ewaluacja.eu/wp-content/themes/release/img/Smog%20i%20co%20dalej.pdf

https://aero7.pl/poradnik/jaki-oczyszczacz-powietrza-wybrac

https://pogoda.onet.pl/artykuly/airly-smog-jakosc-i-stan-powietrza-jak-dziala-infografika/3k32tcm

https://wiemczymoddycham.pl/

https://airly.eu/pl/

https://rzmask.pl/7-filtry-do-masek-przeciwsmogowych-i-przeciwpylowych-rzmask

https://pl.wikipedia.org/wiki/Benzopireny

https://pl.wikipedia.org/wiki/PM2,5