Czarny dym wydobywający się z komina to niestety dalej częsty widok w Polsce. Może zdarza Wam się oglądać z okna szare kłęby, unoszące się nad domem sąsiada? Takie przypadki trzeba zgłaszać, ponieważ wpływa to realnie na nasze zdrowie.
Czarny dym wydobywający się z komina to niestety dalej częsty widok w Polsce. Może zdarza Wam się oglądać z okna szare kłęby, unoszące się nad domem sąsiada? Takie przypadki trzeba zgłaszać, ponieważ wpływa to realnie na nasze zdrowie. W tym artykule dowiesz się, gdzie zgłosić smog z komina i kto jest odpowiedzialny za weryfikację przestrzegania ustawy antysmogowej.
Głupie pytanie, ale postanowił je sobie zadać Krakowski Alarm Smogowy, który jest ruchem społecznym. Pojawił się w odpowiedzi na dramatyczny stan powietrza w Krakowie. W 2016 roku przeprowadzone zostały badania pt. “Nie rób dymu”. Wyniki były zaskakujące. Aż 20% badanych osób uważało, że palenie śmieci jest proekologiczne! Ich zdaniem wiązało się to z mniejszą ilością śmieci na wysypiskach. Aż 18% ankietowanych twierdziło, że palenie śmieci to oznaka przedsiębiorczości! Takie odpowiedzi pokazują tylko jak mało ludzie wiedzą o naszym środowisku. Pozorna oszczędność odbija się praktycznie od razu na naszym zdrowi. Jeśli Twój sąsiad uważa inaczej i jest pewny swoich racji spróbuj spalić butelkę PET i wdychać choćby 10 sekund dym z pieca. Powodzenia!
W kwietniu 2019 roku powstało nawet dedykowane wydarzenie na portalu Facebook.com o nazwie “W tym sezonie podkabluję każdego, kto pali śmieciami.” Jego celem było motywowanie do zgłaszania osób, które w swoich gospodarstwach domowych palą śmieci.
Ciemny dym z komina w większości przypadków spowodowany jest spalaniem śmieci. Podejrzenia dotyczące takich czynności należy niezwłocznie zgłaszać przede wszystkim do funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ posiadają oni prawo do wystawiania mandatów za nieprzestrzeganie ustawy antysmogowej. Jeżeli służby nie będą reagowały na otrzymane zgłoszenia, można zgłosić takie zaniechania obowiązków do prokuratury.
Mandat od pracowników straży miejskiej/gminnej można otrzymać za:
Konsekwencją potwierdzenia podejrzeń dotyczących spalania śmieci jest:
Gdzie zgłosić sprawę, jeśli w danej miejscowości nie ma straży miejskiej? Sprawę można również skierować do najbliższego komisariatu Policji. Ostatnim rozwiązaniem jest skarga w Urzędzie Miasta. Burmistrz, prezydent miasta oraz wójt zobowiązani są do kontroli nad przestrzeganiem przepisów o ochronie środowiska. Zaskarżenie złożone w ten sposób może pozostać anonimowe w odróżnieniu od zgłoszenia podejrzeń funkcjonariuszom straży miejskiej (przynajmniej jeśli chodzi o oficjalny donos).
Spalanie śmieci ma oczywiście wpływ na nasze zdrowie. Zanieczyszczone powietrze atakuje przede wszystkim układy: nerwowy, oddechowy, krwionośny, rozrodczy. Konsekwencjami mogą być np. choroba Alzheimera, problemy z koncentracją, depresja, kaszel, katar, podrażnienie gardła, astma, a nawet zawał serca czy nowotwór. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie zapraszam Cię do mojego poradnika jak radzić sobie ze smogiem?
Podejrzenie o spalaniu śmieci powinno być każdorazowo niezwłocznie zgłaszane do odpowiednich instytucji. Bagatelizowanie takich aktywności ma szkodliwy wpływ nie tylko na środowisko, ale również CIEBIE! Widząc ciemne kłęby dymu wydostające się z komina zgłoś to. :)
Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.
Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.