Poprawa dźwięku w podcastach zaczyna się od wyboru dobrego sprzętu. Jeśli chodzi o środowisko nagrywania, musisz zadbać o redukcję hałasu i akustykę pomieszczenia. W zakresie obróbki pomogą: usuwanie szumów, normalizacja i equalizer. I pamiętaj - technika mówienia jest ważniejsza, niż ci się wydaje.
Zdarzyło Ci się nagrać naprawdę fenomenalny odcinek podcastu, ale po odsłuchaniu okazało się, że musi wylądować w koszu ze względu na jakość dźwięku? Szumy, zbyt niski albo nierówny poziom głośności, trzaski, urwane końcówki słów czy zdań… Nawet najlepsza treść nie będzie dobrze przyjęta przez użytkownika, jeśli jest źle nagrana. Ale czy nie da się w postprodukcji poprawić dźwięku w podcastach? A może to czas na nowy sprzęt? W tym artykule opowiem Ci o kilku podstawowych zasadach i trikach, które stosuję, by dbać o jakość dźwięku w podcastach.
Poprawa dźwięku w podcastach zaczyna się od wyboru dobrego sprzętu. I nie musi być to wybitnie drogi sprzęt dla profesjonalistów – po prostu sprawny i sprawdzony. Przede wszystkim mikrofon. Dla początkujących świetnie sprawdzi się np. Audio-Technica ATR2100x (dostępny od ok. 250 złotych) czy Blue Yeti (około 500 złotych). Pamiętaj, że możesz też szukać używanych na OLX. Do mikrofonu dokup też tzw. pop filtr, który pozwala redukować intensywność głosek tzw. zwarto-wybuchowych, czyli b czy p.
Jeśli chodzi o środowisko nagrywania, musisz zadbać o dwa aspekty: redukcję hałasu i akustykę pomieszczenia. Koniecznie nagrywaj w cichym miejscu. Zasłony, dywany, poduszki i inne miękkie materiały mogą pomóc w pochłanianiu dźwięków i redukcji echa. A jeśli nie masz dostępu do profesjonalnej kabiny dźwiękowej, możesz użyć parawanów akustycznych lub pianki akustycznej na ścianach. Niestety adaptacja akustyczna to droga zabawa, ale wykorzystanie zasłon i kilku koców może naprawdę pomóc.
Technika mówienia jest ważniejsza niż Ci się wydaje! O co chodzi? Nie tylko o dykcję, w tym wypadku chodzi np. o utrzymanie stałej odległości od mikrofonu (najlepiej ok. 10-15 cm). No i unikaj bezpośredniego dmuchania w mikrofon, co może wywołać nieprzyjemne dźwięki. Warto też rozgrzać aparat mowy, ponieważ bezpośrednio wpływa to na jakość Twojej wypowiedzi.
Do obróbki dźwięku potrzebujesz dobrych programów – ich użycie może uratować niską jakość nagrania.
Na koniec pamiętaj, by odsłuchać nagranie na różnych urządzeniach. Sprawdzaj swoje nagrania używając wyjść audio takich jak słuchawki czy głośniki, na komputerze i smartfonie, aby upewnić się, że brzmi dobrze wszędzie.
Nie bój się eksperymentować i uczyć! Śmiało korzystaj z tutoriali online, kursów i eksperymentuj z różnymi ustawieniami, aby znaleźć najlepsze dla siebie. A dzięki odpowiedniemu sprzętowi, właściwym technikom nagrywania i umiejętnej edycji, następny odcinek Twojego podcastu będzie profesjonalny i przyjemny w odbiorze! A gdy to już wiesz, zobacz, jak przygotować się do wywiadu w podcaście.
Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.
Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.