🎙️ Podcasty

Wywiady w podcastach – jak przygotować się do rozmowy z gościem?

Podcasty to medium, które z każdym dniem zyskuje na popularności. To właśnie po nie coraz częściej sięgamy, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś nowego na tematy polityczne, technologiczne albo spędzić przyjemnie czas, słuchając naszego ulubionego podcastu o tematyce true crime czy mającego formę plotek z najlepszą przyjaciółką.

Oscar Rak
Spis treści

W jaki sposób przygotować się do rozmowy z gościem podcastu?

Podcasty to medium, które z każdym dniem zyskuje na popularności. To właśnie po nie coraz częściej sięgamy, jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś nowego na tematy polityczne, technologiczne albo spędzić przyjemnie czas, słuchając naszego ulubionego podcastu o tematyce true crime czy mającego formę plotek z najlepszą przyjaciółką. Jednak kluczowym elementem, który wynosi podcast będący zwykłym monologiem o poziom wyżej, jest zaproszenie różnorodnych i interesujących gości. Wywiady podcastowe pozwalają nie tylko na wyróżnienie się spośród innych podcastów, ale wpływają także na zwiększenie zasięgów, większe angażowanie słuchaczy i poziom Twojego podcastu. Zakładam, że jesteś początkującym podcasterem i chciałbyś spróbować tego formatu. W tym artykule pokażę Ci, jak powinno wyglądać przygotowanie do wywiadu w podcastach.

Krok 1. Znalezienie i wybór gościa

Rozmowa z gościem w Twoim podcaście może przynieść Ci wiele dobrego. Takie wywiady urozmaicają treści podcastu, wprowadzając różnorodne perspektywy i tematy, pozwalają nawiązać głębszą relację między gościem a słuchaczem dzięki dzieleniu się osobistymi historiami. Sam dobór ciekawego i interesującego gościa może wpłynąć na przyciągnięcie nowych słuchaczy, którzy będą zainteresowani konkretnymi osobami lub poruszanymi przez nie tematami. Jeśli zdecydujesz się na zaproszenie eksperta, przełoży się to także na zwiększenie wiarygodności i prestiżu podcastu – Twój kanał będzie postrzegany jako źródło wartościowych i rzetelnych informacji. Wywiady podcastowe stanowią również pole do dyskusji, które mogą okazać się interesujące dla słuchaczy, ponadto wprowadzają dynamikę i energię do odcinków, w przeciwieństwie do podcastów w formie monologów. Regularne wywiady z gośćmi pomogą Ci z kolei z utrzymaniem uwagi stałych słuchaczy, którzy będą wyczekiwali kolejnych odcinków z udziałem rozmówców.

Jak więc widzisz, znalezienie i wybór gościa może okazać się kluczowe dla sukcesu Twojego podcastu. Charyzmatyczny i interesujący gość może w łatwy sposób znacząco podbić wartość Twojego podcastu i wyróżnić go spośród morza innych, a chaotyczny, źle przygotowany, nieciekawy gość może równie łatwo go położyć. Jeśli zapraszasz do wywiadu podcastowego eksperta w danej dziedzinie, pamiętaj o tym, żeby wcześniej przeprowadzić dogłębny research treści, które publikuje (i nie chodzi mi tylko o posty w social mediach, ale również o badania naukowe, które prowadzi). Jeśli nie bardzo wiesz, w jaki sposób możesz znaleźć eksperta, z którym mógłbyś nagrać rozmowę, sprawdź mój artykuł, w którym zebrałem wskazówki, jak znaleźć gości do podcastu.

Krok 2. Jak przygotować się do wywiadu?

Czeka na Ciebie zadanie do odrobienia, jeśli nie chcesz już na starcie zaprzepaścić nagrania z gościem. Musisz poświęcić czas na przygotowanie do rozmowy, którą będziesz prowadził. To głównie na Tobie spoczywa odpowiedzialność za to, jak będzie przebiegał wywiad z gościem. Na tym etapie skupisz się na przygotowaniu pytań rozwijających wywiad, które zaintrygują zarówno gościa, jak i słuchaczy. Jak tego dokonać? Tylko solidny research pozwoli Ci zdobyć dogłębną wiedzę na temat rozmowy i wydobyć unikalne aspekty, które zainteresują odbiorców. W listach często pytacie mnie: „Ale Oscar, jak mam wymyślić pytania dla gościa podcastu?”. W tym artykule wychodzę Wam naprzeciw i dzielę się różnymi trickami dotyczącymi tego, jak przygotować się do nagrania wywiadu z gościem.

Sposoby na skuteczne przygotowanie się do rozmowy z gościem podcastu

Może nie będzie to dla Ciebie niczym odkrywczym, ale większość osób, które przeprowadzają wywiady podcastowe, traktuje przygotowanie się do nich po macoszemu i zwyczajnie olewa temat. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy może więc wyróżnić Cię już na starcie i pokazać, że podchodzisz profesjonalnie do swojego zadania.

Podcaster Justin Brady, przygotowując się do rozmowy z amerykańskim politykiem Andrew Yangiem, zagłębił się w tematykę dotyczącą podatku VAT, UBI w różnych krajach, które próbowały zastosować te środki. Ponadto zapytał swojego rozmówcę o ekonomię UBI i przedstawił wyzwania płynące z jego pozycji. Odpowiednie przygotowanie do rozmowy zostało dostrzeżone nie tylko przez samego Yanga, ale również jego społeczność, która sprawiła, że wywiad stał się viralem.

  1. Zagłęb się w fakty i liczby – przed nagraniem rozmowy z gościem dowiedz się o nim wszystkiego, czego tylko możesz. Oznacza to przesłuchanie jego poprzednich wywiadów, przeczytanie książek lub artykułów, jeśli jakieś opublikował, sprawdzenie postów na profilach w social mediach i zapoznanie się ze stroną internetową. Jeśli te przygotowania wydają Ci się stratą czasu, to nie jesteś jeszcze gotowy na podcast z gościem – zmarnujesz tylko Wasz czas.
  2. Przygotuj notatki – prowadząc badania, nie zapamiętasz wszystkich tematów, które chciałbyś poruszyć podczas rozmowy. Przygotuj wcześniej notatki, których szybkie przejrzenie pomoże Ci naturalnie przejść do kolejnego punktu wywiadu. Przykładowo: jeśli Twoim gościem byłby ogrodnik, który miałby wiedzę na temat pielęgnacji drzew, trawnika i niezbędnych do tego narzędzi, mógłbyś zapisać te główne kategorie jako duże hasła (świetnym sposobem będzie także oznaczenie ich emotikonami, żeby łatwiej byłoby Ci je wyłowić z notatek). Przeprowadzanie researchu pomoże Ci płynnie przechodzić od wątku do wątku, a przygotowując pytania dla gościa podcastu, będziesz mógł użyć skrótów i napisać tylko tyle słów, aby wystarczył jako „zakładki dla mózgu”. Dzięki temu, np. jeśli ogrodnik zacząłby omawiać koszenie trawnika, mógłbyś płynnie przejść do omawiania pielęgnacji kosiarki.

Jak przygotować pytania, które rezonują z odbiorcami?

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że świetny wywiad w podcaście w ogóle nie przypomina naturalnej rozmowy – jasne, powinien brzmieć naturalnie dla słuchaczy, ale osiągnięcie tego efektu jest możliwe tylko przy odpowiednim przygotowaniu do rozmowy, świeżej perspektywie, sprytnie przygotowanych notatkach i pytaniach wiodących, czyli takich, które sugerują konkretną odpowiedź. Należy także pamiętać o tym, aby pytania były otwarte i zachęcały do rozwinięcia tematu. Dzięki temu rozmowa będzie płynna i angażująca. Kolejny nacisk musisz położyć na to, aby pytania były zróżnicowane i dotyczyły różnych obszarów związanych z działalnością gościa. W przeciwnym wypadku będziecie krążyć wokół jednej kwestii, powtarzając ją na okrągło, tylko ubraną w inne słowa.

Kiedy zaczniesz przygotowania do wywiadu w podcastach, nie wpadniesz od razu na unikalne i ekscytujące pytania. Im dłużej będziesz nad nimi pracował, tym więcej luk zauważysz, które będą wymagały wyjaśnienia – trzymaj zawsze notatnik pod ręką (chociażby ten w telefonie), zapisuj wszystkie pytania, które przyjdą Ci do głowy i podchodź do nich z ciekawością. Podczas nagrania rozmowy spróbuj kwestionować to, co mówi Twój gość, ale zachowując szacunek dla swojego rozmówcy – nie musisz sprzeciwiać się na wszystko, co powie, ale perspektywa opozycyjna będzie pomagała w rozwoju wywiadu. Skup się także na swoich słuchaczach. Jakie pytania by zadali? Jakie mają obawy, na które gość mógłby udzielić odpowiedzi? Chodzi o to, żebyś umiał połączyć wiedzę swojego gościa ze słuchaczami w taki sposób, który zmieni ich życie.

Przykłady pytań dla gościa podcastu, które pobudzą Waszą rozmowę:

  1. Co było dla Ciebie najtrudniejsze na początku Twojej kariery?
  2. Jakie wydarzenie miało największy wpływ na Twoją karierę/życie?
  3. Kto jest Twoim największym wzorem do naśladowania i dlaczego?
  4. Czy możesz opowiedzieć o jakimś niepowodzeniu, z którego dużo się nauczyłeś?
  5. Jakie osiągnięcie uważasz za swoje największe i dlaczego?
  6. Jak udaje Ci się zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym?
  7. Co Twoim zdaniem jest najważniejsze, aby odnieść sukces w Twojej branży?
  8. Czy jest jakaś książka, film lub osoba, która miała na Ciebie szczególny wpływ?
  9. Czy masz jakieś nawyki, które uważasz za kluczowe dla swojej produktywności?
  10. Czy jest jakieś oprogramowanie lub aplikacja, bez której nie możesz się obejść?

Przygotowanie rozmówcy, czyli co zrobić, żeby gość czuł się komfortowo

Musisz wiedzieć, że wiele początkujących podcasterów skupia się w takim stopniu na własnym przygotowaniu do nagrania, że zapomina o kluczowym elemencie – pomaganiu gościowi w przygotowaniu się. Udzielenie informacji znacząco wpływa na komfort rozmówcy, pomaga w lepszym odpowiadaniu na pytania i ułatwia nagrywanie wywiadów. Nie oznacza to, że musisz z wyprzedzeniem zdradzić cały plan odcinka – wystarczy, że w sposób ogólny nakreślisz ramy tego wywiadu. Pamiętaj o tym, żeby dać znać:

  • o co będziesz pytać,
  • jaki jest format podcastu,
  • jakie jest Twoje stanowisko odnośnie do tematu, o którym będziecie rozmawiać – jest to ważne, bo dotyczy tonu wywiadu. Wasza rozmowa może mieć charakter wojowniczy, konstruktywny. Jak najbardziej możesz nie zgadzać się z perspektywą swojego rozmówcy, ale poinformuj o tym wcześniej,
  • kim są Twoi odbiorcy.

Pomocne będzie także przesłanie linków do przykładów wywiadów z przeszłości. Fajną opcją może być także umówienie się na tzw. preinterview, czyli taką rozgrzewkę przed nagraniem – podczas tego testowego połączenia poznacie się z gościem i będziecie mieli okazję do sprawdzenia, czy nie będzie żadnych problemów technicznych podczas właściwego nagrania. Z mojego doświadczenia wynika, że im spokojniejszy jest gość, tym lepszy wywiad powstaje. Więcej wskazówek dotyczących budowania relacji z gościem znajdziesz w moim artykule o tym, jak znaleźć gości do podcastu.

Krok 3. Jak przygotować się do nagrania rozmowy? Aspekty techniczne

Nagrywanie podcastów z początku może wydawać się trudne, ale wierz mi, wraz z doświadczeniem będzie przychodziło Ci to coraz łatwiej i naturalniej. Mam też dla Ciebie dobrą wiadomość: nie potrzebujesz od razu inwestować w drogi i profesjonalny sprzęt, teraz uzyskanie wysokiej jakości dźwięku jest łatwiejsze i tańsze niż kiedykolwiek – w zupełności wystarczy Ci podstawowy sprzęt i rzeczy, które znajdziesz w domu. Możesz nagrać rozmowę ze swoim rozmówcą zupełnie budżetowo. Zebrane wskazówki mogą przydać Ci się, nawet jeżeli przygotowanie odcinka podcastu stało się już pewną rutyną.

  1. Przygotuj wcześniej usta i struny głosowe na rozmowę z gościem. Możesz przykładowo przećwiczyć scenariusz czy wypowiedzieć kilka łamańców językowych. Prawidłowe rozgrzanie poprawi Twoją dykcję i powstrzyma Cię przed „potykaniem” się o słowa. Możesz także poszukać na YouTubie pod hasłem „local warm ups for podcasters”.
  2. Wybierz odpowiednie miejsce. Swój podcast możesz nagrać w profesjonalnym studio, w którym zarezerwujesz na nagranie określony czas. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie, jeśli chcesz nagrać rozmowę we własnym domu. Wybierając odpowiednie pomieszczenie, trzymaj się z dala od ścian i okien, a także od twardych i płaskich powierzchni, które będą po prostu odbijały dźwięk. Zapomnij też o chowaniu się pod kocem – możesz zafundować sobie dziwne nagromadzenie rezonansu spowodowane materiałem i tym, że koc będzie poruszał się zbyt blisko mikrofonu. Zadbaj o to, żeby w pomieszczeniu było pełno dywanów, poduszek (miękkich przedmiotów), świetnym wyborem będzie też pokój, w którym jest dużo regałów i kanapa. Kolejną kwestią, nad którą nie masz zbyt dużej kontroli, jest zewnętrzny hałas – upewnij się, że zrobisz wszystko, co w Twojej mocy, żeby znaleźć jak najcichsze miejsce, do którego nie docierają odgłosy z zewnątrz. Jeżeli nagrywasz podcast zdalnie, to pamiętaj, żeby tymi samymi wskazówkami podzielić się ze swoim rozmówcą.
  3. Użyj słuchawek, aby monitorować nagrywany dźwięk, i jednocześnie szukać miejsca, w którym znajdziesz się z dala od hałasu. Pozwoli Ci to także na ocenienie jakości próbnego nagrania. Wyłącz wszystkie sprzęty, które szumią w tle. Jeśli będziesz musiał przewrócić stronę skryptu lub przeskoczyć do kolejnej części pliku na tablecie, nic wtedy nie mów – dzięki temu z łatwością usuniesz te odgłosy w postprodukcji. Noszenie słuchawek podczas nagrywania całego podcastu pomoże Ci nagrać rozmowę w wysokiej jakości.
  4. Eksperymentuj z umieszczeniem mikrofonu. Najlepiej będzie go umieścić na tej samej wysokości, co usta. Następnie skup się na odległości ust od ustawienia mikrofonu i manewrując ciałem, ustaw się pod pożądany poziom głośności (im bliżej mikrofonu, tym głośniejszy będzie Twój głos). Gdy dźwięki „p” i „b” wychodzą z ust, mikrofon odbiera je jako wybuchy powietrza. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie mówienie po przekątnej do mikrofonu – kiedy robisz to pod kątem 45 stopni, wybuchy powietrza nie wchodzą bezpośrednio do przepony i będą mniej słyszalne.
  5. Obserwuj poziom głośności. Jeśli utrzymujesz stałą odległość od mikrofonu, z łatwością możesz monitorować poziom głośności podczas nagrywania audio. Większość programów będzie wyświetlała poziomy w różnych kolorach, od zielonego do czerwonego. Dla normalnego tonu konwersacyjnego zaleca się utrzymanie zielonej sekcji, a żółtej w momencie, gdy musisz coś podkreślić. Czerwonej sekcji z kolei unikamy – dźwięk zostanie wtedy zbyt mocno zniekształcony. W jaki sposób sprawdzić, czy mikrofon gościa jest ustawiony na takim samym poziomie głośności, jak Twój? Poproś, aby powiedział: „jeden, dwa, trzy, cztery”, zaczynając od szeptu i kończąc na takim poziomie, który chcielibyście utrzymać podczas rozmowy. Następnie poproś go o zaśmianie się serdecznie. To pomoże Ci ocenić, czy poziom głośności głosu gościa nie jest zbyt wysoki.
  6. Uważaj na swój oddech. Każdy nas musi oddychać, ale kontrolowanie dźwięków wdechów i wydechów spowoduje uniknięcie zarejestrowania dużych podmuchów wiatru w nagraniu. Dźwięk regularnego oddechu może być dużym rozproszeniem dla słuchaczy podcastów. Jeśli chcesz oddychać ciszej, usiądź prosto i spróbuj wziąć płytsze oddechy lub całkowicie odsuń usta od mikrofonu, gdy potrzebujesz głębiej odetchnąć.
  7. Błędy będą się zdarzały i to od Ciebie zależy, w jaki sposób się do nich przygotujesz. Nie musisz się stresować, ponieważ nie nagrywasz podcastu z gościem na żywo przed swoimi słuchaczami – wszystkie błędy możesz wyciąć podczas edycji nagrania. Jeśli zdarzy Ci się pomyłka, wydaj głośny dźwięk, aby stworzyć skok poziomu dźwięku. Podczas edycji będziesz mógł łatwo dostrzec te sygnały dźwiękowe i usunąć błąd.
  8. Ćwicz aktywne słuchanie i wycisz mikrofon, gdy nie mówisz. O co tutaj chodzi? Podczas rozmowy może Cię kusić, aby wtrącać proste zwroty, jak „tak”, „właściwie”, „dobrze”, „ok”, podczas gdy Twój gość coś opowiada. To naturalne części języka, używane przez nas często bez zastanowienia, jednak mogą rozpraszać uwagę słuchaczy. Podcast z gościem to dobra okazja do ćwiczenia aktywnego słuchania – Twój gość to doceni, a Twój warsztat dziennikarski się poprawi. Możesz zaoszczędzić sobie pracy edycyjnej, wyciszając mikrofon, gdy mówi gość.
  9. Nagraj osobne ścieżki dźwiękowe dla każdej osoby. Niby prosta rzecz, a wprowadzi więcej porządku na etapie postprodukcji. Jeśli, przykładowo, w Twoim podcaście będzie przemawiała większa liczba osób, nagraj ich na oddzielnych ścieżkach. Da Ci to kontrolę nad poszczególnymi głośnościami i profilami szumów każdej ścieżki.
  10. Wybierz odpowiednie programy. Przyda Ci się oprogramowanie do nagrywania audio + wideo i późniejszej edycji nagrania z gościem. Świetnie może się tutaj sprawdzić Audacity, GarageBand czy Adobe Audition. Jeśli zastanawiasz się nad zdalnym nagraniem podcastu, mogę polecić Riverside czy Zencastr.

Krok 4. Jak nie pozwolić na to, aby zjadł Cię stres? Czyli co musisz wiedzieć, żeby opanować tremę

To całkowicie normalne, że jako prowadzący podcast z gościem odczuwasz zdenerwowanie, strach czy nawet lęk. Wiesz, że chcesz podzielić się swoją misją, przesłaniem, przeprowadzić świetny wywiad, a jednak coś powstrzymuje Cię przed rozpoczęciem nagrywania podcastów. Może to strach przed odrzuceniem? Przed tym, jak Twój podcast zostanie odebrany? A może to niepokój związany z tym, że jakiś gość nie chciałby wystąpić w Twoim odcinku? Czujesz strach przed zastygnięciem w trakcie nagrywania i zapomnieniem wszystkiego, co chciałeś powiedzieć? Albo zupełnie w drugą stronę – jesteś tak podekscytowany nadchodzącym nagrywaniem wywiadu, że cała sytuacja zaczyna Cię przytłaczać. Ja też się bałem. Uwierz, że nagrywanie filmów na YouTube czy odcinków podcastu stresowało mnie na samym początku tak samo, jak Ciebie.

Pamiętaj, że te emocje nie muszą towarzyszyć Ci na stałe. Jak więc możesz przygotować się do nagrania, aby zrelaksować swój układ nerwowy? Przygotowałem kilka wskazówek, które pomogą Ci przezwyciężyć lęk. Potraktuj je jako rozgrzewkę przed nagraniem – możesz wybrać ten sposób, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Świetnym pomysłem będzie podrzucenie tej listy także ekspertowi, z którym będziesz przeprowadzać rozmowę (może i dla niego jest to stresująca, nowa sytuacja?).

  1. Wpraw swoje ciało w ruch (zrób happy dance!). Stres gromadzi się w naszym ciele, a poruszanie nim naprawdę pomoże Ci się go pozbyć. Przed każdym nagraniem rozmowy (czy zdalnie, czy stacjonarnie) poświęć kilka chwil, aby potańczyć. Jeśli niekoniecznie lubisz taniec, możesz podskoczyć kilka razy albo przespacerować się po okolicy przez 15 minut. Zrób cokolwiek, co pozwoli Ci poruszyć ciałem. Taki rodzaj ruchu wpłynie pozytywnie na Twój stan – zmęczenie się zmniejszy, a czujność i koncentracja poprawią. Poczujesz się także bardziej skupiony przed rozmową.
  2. Zmień pozycję, w której zwykle nagrywasz. Wiele podcasterów może cierpieć podczas nagrywania z powodu niepokoju – po prostu czują, że coś jest nie tak. W większości przypadków sprowadza się to do tego, jak są ustawieni. Największy błąd, który popełniają, to niezwracanie uwagi na swoje ciało. Zastanów się: jak możesz brzmieć komfortowo i pewnie, jeśli nie czujesz się komfortowo? Jeśli lubisz ruch, to spróbuj nagrywania podcastów na stojąco – Twoje ręce i ciało będą wtedy wolne od ograniczeń. Jeśli wolisz bezruch, fajną opcją będzie wybranie wygodnego krzesła. Pamiętaj też o tym, żeby nie garbić się, siedząc na nim – Twój głos będzie brzmiał o wiele lepiej.
  3. Trzymaj afirmacje i pozytywne opinie w pobliżu. Syndrom oszusta to coś, z czym mierzy się większość osób. Ten sprytny drań może wpłynąć na Twoją wydajność i sprawić, że zwątpisz w swoje umiejętności. Jaki mam na to sposób? Wydrukowałem pozytywne opinie gości moich podcastów i słuchaczy, i trzymam je zawsze w pobliżu miejsca, w którym nagrywam wywiady. Rzut oka na pozytywne afirmacje i powtórzenie ich na głos dostarcza mi także kopa do działania. Takie wizualne przypomnienia, dlaczego robisz to, co robisz, osłabiają uczucie niepewności i niepokój. Ty też przygotuj wcześniej opinie i cytaty, które Cię motywują i dodają siły.
  4. Kofeina – STOP! Unikaj napojów zawierających kofeinę przed nagrywaniem podcastu. Przede wszystkim przyczynia się ona do odwodnienia, a kilka kaw za dużo może zwiększyć poziom stresu. Jeśli będziesz też dużo mówił, kofeina zmniejszy równowagę śliny i śluzu, przez co Twój głos może brzmieć bardziej strzelająco. Zastąp kawę dużą ilością wody i innych nawilżających płynów – pozwoli Ci to na wygodne prowadzenie rozmowy przez długi czas.
  5. Praktyka czyni mistrza. I w tym przypadku wszystko sprowadza się do praktyki, praktyki... i jeszcze raz praktyki. Im więcej ćwiczysz, tym więcej odcinków nagrywasz, tym będziesz czuł się bardziej komfortowo. Bądź dla siebie wyrozumiały i zwracaj uwagę na to, co chciałbyś poprawić. Po pewnym czasie słuchanie poprzednich odcinków da Ci perspektywę, dzięki której zobaczysz, jak daleko zaszedłeś :) Jeśli rzadko nagrywasz wywiady z gośćmi, możesz spróbować wrzucać gadane Stories na Instagram – pomoże Ci to w budowaniu pewności siebie i przełamaniu tremy, a odbiorcy z pewnością docenią krótkie wrzutki z Twojej codzienności i kulis przygotowań do nagrywania podcastów.
  6. Twórz procesy. Jeśli Twój stres jest spowodowany tym, że coś może pójść nie tak podczas przygotowania odcinka podcastu, stwórz dla siebie checklisty ze wszystkimi potrzebnymi krokami. Taki plan działania, według którego będziesz postępować i odhaczać wykonane już zadania – dzięki temu nie przegapisz żadnej istotnej rzeczy.
  7. Oddychaj. To najprostszy i jednocześnie najpotężniejszy sposób na uspokojenie nerwów przed stresującą sytuacją. Głębokie oddychanie może pomóc zmniejszyć niepokój związany z nagrywaniem podcastu na chwilę przed rozpoczęciem, ale także we wcześniejszych dniach lub tygodniach. W tym celu możesz skorzystać z prowadzonej medytacji oddechowej albo jeśli masz więcej czasu, spróbować dłuższej sesji relaksacyjnej. Jeżeli jednak nagranie rozpoczyna się za kilka chwil, a Ciebie nadal trzyma trema, możesz zastosować tę metodę, która pozwoli Ci uspokoić się i odstresować w kilkanaście sekund.

Bonus: Co da Ci zapanowanie nad tremą?

Może zastanawiasz się, po co w ogóle tak się męczyć, znosić cały ten stres i dlaczego w ogóle zabrałeś się za prowadzenie wywiadów w podcastach ;) Okazuje się, że oprócz chwilowego dyskomfortu, wywiady podcastowe mają dużo plusów:

  • Będziesz się stawał coraz lepszy i lepszy w podcastowaniu oraz prowadzeniu wywiadu z gościem,
  • Nauczysz się czegoś nowego od eksperta w swojej dziedzinie,
  • Będziesz budował relację z gościem podcastu,
  • Stworzysz nowe możliwości biznesowe,
  • Twoi odbiorcy nauczą się czegoś nowego dzięki temu wywiadowi, co może im się przydać w przyszłości i przynieść korzyści.

Zakończenie

Wiesz już, jak rozpocząć przygotowania do wywiadu w podcastach, w jaki sposób znaleźć gościa i sprawić, by czuł się komfortowo. Dowiedziałeś się także, jak przygotować się do wywiadu pod względem sprzętu, którego potrzebujesz do nagrywania audio + wideo, ale również, jak kontrolować swoje ciało, by wspierało nagrywanie rozmowy, a nie przeszkadzało. Prowadzenie wywiadu z gościem nadal Cię stresuje i powoduje panikę? Wykorzystaj zebrane techniki radzenia sobie z tymi uczuciami i potraktuj je jako rozgrzewkę przed nagraniem.

Nie myli się ten, kto nic nie robi – tymi słowami zachęcam Cię tego, żebyś miał otwartą głowę i nie bał się eksperymentować z formą podcastu. Szukaj, próbuj i nie zrażaj się, jeśli coś Ci nie wyjdzie – to właśnie doświadczenie i praktyka sprawiają, że się rozwijamy, a nasze treści stają się coraz lepsze i bardziej profesjonalne. Sukces w podcastach nie bierze się z bezczynnego siedzenia i klepania tych samych formułek. Trzymam mocno za Ciebie kciuki, powodzenia!

Komentarze

Oscar Rak

O Autorze

Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.

Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.

Podobne artykuły

Odbierz dostęp
do darmowego kursu

dołącz do ponad 1000 osób, które zaczęły już tworzyć video.

Dzięki! Jesteś zapisany i niedługo otrzymasz pierwszy mail z wideo-wskazówkami :)
Ups! Pojawił się problem z przesłaniem Twojego zapisu.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisami oscarrak.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Goodkloo Oskar Rak prowadzący działalność gospodarczą w Studzienicach (43-215) przy ul. Wilcza 41, NIP 6381821859. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na Polityką Prywatności.