Prezentacje multimedialne są praktycznie obowiązkowym elementem każdego wystąpienia w dzisiejszych czasach. Dobra prezentacja multimedialna to istotny element każdego wystąpienia i tylko garstka mówców może sobie pozwolić na jej pominięcie w swoich wystąpieniach.
Prezentacje multimedialne są praktycznie obowiązkowym elementem każdego wystąpienia w dzisiejszych czasach. Dobra prezentacja multimedialna to istotny element każdego wystąpienia i tylko garstka mówców może sobie pozwolić na jej pominięcie w swoich wystąpieniach. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jesteś pewnie wielkim fanem ich przygotowania skoro trafiłeś na ten wpis, ale nie chcesz stworzyć kolejnej okropnej prezentacji. A to już coś, więc głowa do góry!
Założę się, że w swoim życiu widziałeś setki prezentacji, które nadają się do śmieci. Ilekroć jestem uczestnikiem jakieś konferencji lub szkolenia mam jeden poważny problem. Jest nim wykorzystywanie niewłaściwych prezentacji, które bardziej przeszkadzają występującym. Najczęściej wynika to z braku elementarnej wiedzy na ten temat. Nie sztuką jest zrobić prezentację wypełnioną po brzegi treścią i przeczytać ją na głos. Po co słuchać wstępującego skoro możesz wszystko przeczytać z prezentacji co nie? :)Sztuka tworzenia dobrych prezentacji nie jest prosta, dlatego też cały materiał podzieliłem na część teoretyczną i praktyczną. Mógłbym od razu przedstawić Ci praktyczne wskazówki w jaki sposób poradzić sobie z typowymi błędami, lecz uważam, że musisz mieć solidne podstawy teoretyczne. Z tego też powodu dziś bierzemy na tapet teorię. Jeżeli chcesz przejść do części praktycznej jak zrobić dobrą prezentację multimedialną to link znajdziesz obok.
Prezentacje multimedialne możemy podzielić na 2 typy: prezentacje interaktywne i prezentacje liniowe. Różnica między nimi jest bardzo prosta. W prezentacjach interaktywnych mamy możliwość swobodnego poruszania się między partiami materiału, czyli zawsze możemy wrócić np. do menu głównego i wejść w kolejny dział (bardzo podobnie jak na stronie internetowej). Są one rzadko spotykane chociaż prezentacje przygotowywane w rozwiązaniu Prezi, czasem imitują element interaktywności. Prezentacje liniowe są zaś wyświetlane „slajd po slajdzie” i to właśnie je doskonale kojarzysz ze wszystkich wydarzeń i szkoleń. Nie mamy możliwości w tej prezentacji przeskoczenia do wcześniejszych slajdów jednym kliknięciem. Oczywiście jest możliwość osadzenia w prezentacji odnośnika do danej strony, ale nie o to nam przecież chodzi. :)
Znakomita większość osób korzysta z prezentacji multimedialnych jak z jednej wielkiej ściągi, która wypełniona jest po brzegi treścią co jest kardynalny błędem! Taka prezentacja to slajdument, który spełnia całkiem inną funkcję, ponieważ jest samo czytająca. Oznacza to, że słuchacz nie potrzebuje występującego, aby zrozumieć sens całego przekazu. W tym momencie traci on zainteresowanie i wystąpienie jest praktycznie skończone.Prezentacja multimedialna ma być uzupełnieniem naszego wystąpienia i służyć nam do wizualizowania rzeczy, które trudno opisać słowami. Drugim celem prezentacji jest wzmocnienie naszego przekazu np. wyróżnienie cytatu z naszej wypowiedzi, podbicie emocji.
Zanim przystąpisz do pracy nad prezentacją musisz najpierw znać podstawowe zasady. Zebrałem je dla Ciebie w 10 przystępnych punktach, które pomogą Ci zrozumieć jak powinna wyglądać idealna prezentacja, która pomoże Ci zdać egzamin, podpisać kontrakt czy też zdobyć pracę :)
Nie zaczynaj tworzenia swojej prezentacji od włączenia komputera. Weź kartkę papieru, długopis i rozpisz całą prezentację na papierze. Komputer niestety zabija naszą kreatywność, a w dodatku ilość rozpraszaczy jest po prostu zabójcza. Jeżeli jesteś zwolennikiem elektronicznych wspomagaczy to przełącz się na tryb samolotowy i nie zaczynaj o tworzenia slajdów bez planu.
Tak jak już wyżej pisałem prezentacja ma za zadanie jedynie Cię wspierać, dlatego też nie umieszczaj na niej zbyt dużej ilości tekstu i innych treści. Jeżeli umieścisz całą treść swojego wystąpienia na slajdach, słuchacze nie skupią się na tym co mówisz, a na wyświetlonej prezentacji.Każdy slajd musi mieć określone zadanie. Nie możesz sobie pozwolić na umieszczanie w niej slajdów, które w trakcie prezentacji zwyczajnie pominiesz. Każdy slajd, który nie wnosi nic do Twojego wystąpienia po prostu wytnij. Reguła 1 min = 1 slajd to bujda. Miałem prezentację, które trwały po 45 min, a liczba slajdów grubo przekraczała 300 szt. :)
Pamiętaj, że prezentacje to nie tylko tekst. Właśnie na tym polega cała magia prezentacji multimedialnych- możesz zwizualizować rzeczy, które trudno opisać słowami. Korzystaj z obrazów, filmów, ikon, wykresów, tabel i wszystkiego co uatrakcyjni Twój przekaz!Tylko pamiętaj. Nie przesadzaj, bo prezentacja, która wygląda jak choinka tylko odstrasza. Wyczucie smaku jest tutaj mile widziane.
Na pewno kojarzysz gotowe szablony prezentacji z Power Pointa, z których korzysta co druga osoba. Są one po prostu brzydkie i przedpotopowe, więc możesz je od razu pominąć przy tworzeniu swoje idealnej prezentacji. Postaw na własny styl i przygotuj własny szablon, który będzie odpowiadał tematowi Twojego wystąpienia. Jeżeli jednak nie potrafisz takiego szablonu przygotować w drugiej części poradnika jak zrobić dobrą prezentację multimedialną podaję źródła, gdzie znajdziesz gotowe szablony.
Podstawą każdej prezentacji jest dobrze dobrany font oraz kolorystyka. Szczególnie jeżeli przygotowujesz własny szablon prezentacji musisz o tym pamiętać. Ja niestety mam kompletną awersję do kolorów, więc odsyłam Cię do pomocnych w tym programów.
Nie ma nic gorszego niż niskiej jakości zdjęcia/wideo na prezentacjach.W swojej prezentacji używaj tylko wysokiej jakości treści, które pochodzą z legalnych źródeł. Mamy tutaj na myśli wszelkie obrazy, grafiki czy też filmy. Muszą być one w odpowiedniej rozdzielczości, aby wyświetlały się poprawnie.Tutaj również bądź rozważny. Jeżeli obraz lub wideo ma jest w rozdzielczości HD 1920x1080 to nie masz co szukać dalej.
Staraj się korzystać z treści lub studium przypadku (case study), które nie były jeszcze wykorzystywane w innych prezentacjach. Oczywiście bardzo trudno znaleźć takie materiały, ale naprawdę warto, ponieważ widownia jest bardzo wymagająca. Bardzo często widuje się ciągle te same zdjęcia/sytuacje na różnych prezentacjach. Człowiek z automatu się wtedy odcina i nici z uwagi naszego odbiorcy.
Wykorzystaj potęgę Internetu do nauki. Wiem brzmi to banalnie, ale nawet nie wiesz ile świetnych prezentacji możesz znaleźć na stronie TEDx oraz SlideShare. Naucz się obserwacji i wyciągania najlepszych elementów prezentacji. Na naszym krajowym rynku warto zwrócić uwagę na firmę Prezart, która specjalizuje się w przygotowywaniu prelegentów do konferencji oraz tworzeniu prezentacji. :)
Bardzo często powołujemy się na dane statystyczne albo wyniki badań. Za każdym razem kiedy to robimy powinniśmy podać źródło tych danych. Jest to bardzo ważne, ponieważ w można zweryfikować ich autentyczność. W innym wypadku takie dane mogą zostać odebrane jako wyssane z palca lub porównane do słynnych badań "Amerykańskich naukowców".
Ostatnia zasada dotyczy już kwestii technicznych, o których często się zapomina. Za każdym razem kiedy występujesz w obcym miejscu pamiętaj, aby odpowiednio się przygotować. Pamiętaj, żeby:
Żeby zacząć tworzyć dobre prezentacje musisz mieć solidne podstawy, więc dobrze zapamiętaj powyższe dziesięć zasad. Jeżeli będziesz się ich trzymał to Twoje prezentacje będą coraz lepsze. Pamiętaj praktyka czyni mistrza, ponieważ każdy dobry mówca był kiedyś kiepskim mówcą. Jeżeli masz czas na praktykę to zapraszam Cię do kolejnej części poradnika jak zrobić dobrą prezentację multimedialną? , gdzie krok po kroku zbudujemy Twoją prezentację!
Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.
Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.