Z tego poradnika nauczysz się, jak w kilku prostych krokach poprawić jakość swoich wideorozmów i to bez wydawania zbędnych pieniędzy!
Beznadziejne audio, złe oświetlenie i okropny kadr? Tak wygląda większość zdalnych rozmów. Chcesz, żeby twoje rozmowy wyglądały i brzmiały o niebo lepiej? Z tego poradnika nauczysz się, jak w kilku prostych krokach poprawić jakość swoich wideorozmów i to bez wydawania zbędnych pieniędzy!
Oto one!
Zacznij od wyczyszczenia obiektywu swojej kamery. Większość z nas korzysta z laptopów z ukrytymi kamerami w obudowie. Często, gdy otwieramy laptopa, chwytamy właśnie za to miejsce. Szybka przed obiektywem jest zabrudzona, co odbija się na jakości naszego obrazu. Zadbaj o czystość swojego ekranu w komputerze i ciesz się nieskazitelnym obrazem.
Suszarka z rozwieszonym praniem? Biegające dzieci w tle? Praca zdalna to cudowne rozwiązanie, ale nie każdy może sobie pozwolić na wydzielenie osobnego pomieszczenia do pracy. Możemy być również w trasie, a musimy przeprowadzić ważną rozmowę. Daj szansę swoim rozmówcom na skupienie się na rozmowie z Tobą. Zadbaj, aby tło nie rozpraszało, a miejsce rozmowy było względnie ciche.
Przypalone i ziarniste nagrania to zmora wszystkich wideokonferencji. Jak się pozbyć tego efektu? Zasada jest prosta: musisz ustawić się twarzą do najmocniejszego źródła światła, jakie posiadasz. Prawdopodobnie jest to okno. Jeśli będziesz mieć okno za sobą to kamera tego nie ogarnie, wtedy warto pomyśleć o przestawieniu biurka. Zapamiętaj: światło przed Tobą, a nie za Tobą.
Może nieraz podczas wideokonferencji zadawałeś sobie pytanie, dlaczego tak niekorzystnie wyglądasz, a rozmówcy wyglądali jakoś inaczej niż na żywo. Wynika to ze złej perspektywy kamery, tak zwana żabia perspektywa sprawia, że każdemu tworzą się dwie brody. Podnieś kamerę na wysokości swojej głowy, a od razu zobaczysz różnicę. W tym celu możesz użyć kartonu, kilka książek lub bardziej profesjonalny sprzęt- uchwyt, który podniesie Twój komputer, jest dostępny na Allegro.
Kadrowanie wideo to podstawa, nie inaczej jest w wideokonferencjach. Kamera ma widzieć Twoją twarz, a nie sufit czy koszulkę. Włącz testowe nagranie i ustaw twarz centralnie. Dodatkowo wyobraź sobie siatkę na ekranie i umieść linię wzroku ma górnej linii poziomej. Tak uzyskasz najlepsze kadrowanie.
Kojarzysz przez wszystkich znienawidzony tryb głośnomówiący? Jeśli korzystasz podczas rozmów z wbudowanego w komputer mikrofonu, to jakość dźwięku będzie słaba. Mikrofon w Twoim laptopie prawdopodobnie jest blisko klawiatury, gdy zaczniesz pisać, klawiaturę usłyszą Twoi odbiorcy, a tego na pewno nie chcesz. Zewnętrzny mikrofon wpinany na USB lub zestaw słuchawkowy zdecydowanie poprawią jakość dźwięku. Wielu osobom zestaw słuchawkowy wystarczy, ma wbudowany mikrofon, który znajdzie się bliżej ust.
Często nie możemy zmienić swojego położenia lub za oknem robi się ciemno, szczególnie w okresie zimowym. W takiej sytuacji warto skorzystać z oświetlenia sztucznego. Niestety zwykłe żarówki LED z supermarketu nie sprawdzą się. Twoja skóra będzie ziarnista, a obraz będzie skakał, zobaczysz tak zwany flicker. Możesz zainwestować w lampę typu ring. Jest idealna do wideorozmów i prostych nagrań. Równomiernie podświetli Twoją twarz, w efekcie otrzymasz wideo z mniejszą ilością szumów i lepszą jakością.
Słuchawki to podstawa dobrej komunikacji. Prawdopodobnie Twoi rozmówcy nie przygotują się równie dobrze do rozmowy, jak Ty, a pewnie chcesz ich wyraźnie słyszeć. Mogą być zwykłe na mini jacka lub bezprzewodowe. Użyj słuchawek i zrozum swoich rozmówców!
Korzystając z laptopów prawie zapomnieliśmy o gnieździe ethernet. Przez szybkość i stabilność sieci Wi-Fi wiele komputerów nie posiada nawet takiego złącza. Jednak z doświadczenia wiemy, że nie zawsze jest tak idealnie. Jeśli masz możliwość podłączyć swój komputer kablem do routera: zrób to i ciesz się stabilnym połączeniem.
Na koniec mam dla Ciebie oczywistą wskazówkę, niestety wiele osób jej nie stosuje. Zawsze przed ważnym spotkaniem zadzwoń na swój telefon, iPada, do dziewczyny, kolegów z pracy, do kogo chcesz. Sprawdź, czy wszystko działa. Komputery to tylko maszyny i czasem się zacinają.Jak sam widzisz, poprawę jakości wideorozmów możesz uzyskać małym kosztem. Kilka prostych kroków- ogromne efekty. Daj się dobrze zobaczyć i usłyszeć, podziel się wskazówkami ze swoimi rozmówcami i stwórzcie w pełni jakościową komunikację!
Napisz w komentarzu, o jakiej wskazówce nie wiedziałeś i która będzie dla Ciebie pomocna.
Wolisz video dla zobrazowania? Obejrzyj mój film na ten temat. ;)
Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.
Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.