🎳 Inne

Blog, vlog, podcast: różnice i podobieństwa między formatami

Wybór między założeniem bloga, kanału na YouTube lub podcastu może być kluczowy w dzieleniu się treściami i angażowaniu odbiorców. Sprawdź który kanał będzie najlepszy dla Twojego biznesu!

Oscar Rak
Spis treści

Trafiłeś na ten wpis, więc zakładam, że chcesz zacząć publikować treści w sieci, ale jeszcze nie wiesz, który format będzie dla Ciebie odpowiedni. Wybór między założeniem bloga, kanału na YouTube lub podcastu może być kluczowy w dzieleniu się treściami i angażowaniu odbiorców. Każda z tych platform na swój unikalny format, społeczność i wymagania, które mogą znacząco wpłynąć na sukces Twojej cyfrowej obecności. Zastanawiając się nad tym, gdzie lepiej zainwestować swój czas i zasoby, ważne jest, aby zrozumieć, jak działają te media, jakiego rodzaju pracy wymagają i czy są zgodne z tym, co chcesz publikować. Główną różnicą między blogiem, vlogiem a podcastem jest sposób prezentacji treści. Blogi opierają się na tekście, podcasty na audio, a vlogi na filmach. Wybór formatu będzie w dużej mierze wiązał się z tym, z czym czujesz się najbardziej komfortowo i jakie są Twoje mocne strony. W tym wpisie pokrótce omówiłem, czym jest blog, vlog i podcast, jakie są podobieństwa i różnice między nimi.

Co to jest blog?

Zacznijmy jednak od początku – czym jest blog? Blog to skrót od „weblog” oznaczającego strony, na których zamieszczane były jedynie linki do innych stron z danej dziedziny. Na samym początku blogi były traktowane jako proste dzienniki internetowe, używane do dzielenia się osobistymi przemyśleniami i doświadczeniami z małą publicznością. Nie trzeba było długo czekać, by blogi przekształciły się w potężne narzędzia biznesowe i prawdziwe kombajny do ogarniania potencjalnych współprac. Dzięki prowadzeniu bloga możesz zaangażować odbiorców, zwiększyć widoczność swojej marki i stać się autorytetem w swojej branży.

Blogowanie jest idealną opcją dla każdego, kto jest w stanie pisać i organizować swoje myśli w sposób, który jest łatwy do zrozumienia. Nie musisz także posiadać dużego zaplecza finansowego, by móc zacząć blogować – wystarczy wykupiona domena, hosting oraz, oczywiście, sprawny laptop. Choć mogłoby się wydawać, że czas blogowania dawno minął, jest to jednak nieprawdą – blogowanie jest żywe i ma się bardzo dobrze, a jednocześnie jest jedną z najlepszych form marketingu treści (to tzw. evergreen content, czyli teksty, które są aktualne, wartościowe i zawierają wyczerpującą dawką informacji – treści, które nie mają daty ważności).

Blogowanie ewoluuje – na samym początku blogiem nazywaliśmy stronę, na której można było znaleźć tylko posty. Aktualnie większość witryn blogowych można uznać za pełnoprawne strony internetowe, które oprócz postów na blogu, oferują o wiele więcej informacji.

Czy warto blogować?

Czy warto prowadzić blog w 2024 roku? Moim zdaniem tak. Jeśli odpowiednio się do tego przyłożysz i wykonasz kawał pracy, to blog może zapewnić Ci wiele korzyści. Przede wszystkim regularne zamieszczanie wpisów pozwoli Ci na budowanie marki osobistej lub firmowej i wzmocni Twój wizerunek eksperta w danej dziedzinie – to z kolei może skutkować przyciągnięciem klientów, partnerów biznesowych czy czytelników zainteresowanych daną tematyką. Możesz zmonetynować prowadzenie bloga na kilka różnych sposobów, wykorzystując reklamy, marketing afiliacyjny, sponsorowane posty czy sprzedając własne produkty i usługi. Blogowanie pomoże Ci także w budowaniu społeczności wokół określonych zainteresowań czy tematów. Regularne interakcje z czytelnikami poprzez komentarze i media społecznościowe wzmacniają zaangażowanie i lojalność. Ty również odniesiesz bezpośrednie korzyści – pisanie bloga wpłynie na rozwój Twoich umiejętności pisarskich, kreatywności, a także analitycznego myślenia.

Blog może zapewnić Ci też kilka korzyści, których nie da Ci ani vlogowanie, ani tworzenie podcastów:

  • Wysoka pozycja w wyszukiwarce: dzięki używaniu sprecyzowanych słów kluczowych możesz poprawić widoczność swojej witryny w wyszukiwarkach takich jak Google. Jeśli będziesz tworzył ciekawe treści, które do tego są merytoryczne, inne osoby będą mogły linkować Twoje wpisy, co też przełoży się na wyższe miejsce na liście wyników,
  • Treści evergreen: to dłuższe treści, które nawet po upływie czasu pozostaną aktualne i będą przyciągały czytelników na Twoją stronę,
  • Elastyczność i kontrola: blog daje Ci pełną kontrolę nad treścią – w dowolnym momencie możesz zaktualizować i edytować posty, a także zmienić ich przeznaczenie w razie potrzeby.

Jak zarabiać na blogowaniu?

Prowadzisz już swój blog, masz na koncie kilkanaście opublikowanych artykułów, a statystyki aż płoną od odwiedzin i komentarzy. To świetny moment, aby pomyśleć o zarabianiu na blogowaniu. Możesz wybrać jedną metodę monetyzacji albo połączyć różne strategie. Poniżej znajdziesz kilka sposobów:

  • Reklamy – dzięki współpracy z siecią reklamową, jak Google AdSense, możesz zarabiać za każdym razem, gdy odwiedzający kliknie reklamę na Twoim blogu,
  • Marketing afiliacyjny – polega na promowaniu produktów na Twoim blogu i zarabianiu prowizji za każdą sprzedaż dzięki specjalnym linkom polecającym,
  • Produkty cyfrowe – możesz wykorzystać swoją wiedzę, tworząc i sprzedając produkty cyfrowe, takie jak e-booki i kursy online,
  • Pisanie artykułów dla innych portali – wiele stron internetowych i czasopism płaci za artykuły wysokiej jakości. Wykorzystaj swoją umiejętność pisania, aby wygenerować dodatkowy dochód i zwiększyć ruch na swoim blogu,
  • Newsletter – dodaj formularze rejestracyjne na swoim blogu, aby zbudować listę mailową. Następnie wykorzystaj narzędzia do tworzenia newslettera (np. MailerLite, MailChimp), aby promować swoje produkty, usługi i linki partnerskie dla subskrybentów.

Co to vlog?

Czym jest vlog (blog wideo/dziennik wideo)? To forma przekazu treści, w której dzielisz się informacjami, historiami lub opiniami za pomocą filmów. Innymi słowy, vlogi to treści na blogu w formacie wideo. Vlogiem może być zarówno profesjonalnie zmontowane wideo, jak i zwykłe nagranie z kamery internetowej czy smartfona. Po co twórcy nagrywają vlogi? Umożliwiają one dzielenie się pomysłami poprzez wizualne opowiadanie historii. Większość vlogerów korzysta z YouTube, by tam wrzucać swoje materiały – platforma ta zapewnia ogromną publiczność i narzędzia, których potrzebujesz, aby zwiększyć swoją obecność w Internecie i zacząć generować dochód.

Czy vlogowanie jest dla Ciebie?

Jeśli masz przyzwoite umiejętności komunikacji interpersonalnej, nie masz nic przeciwko godzinom rozmawiania z kamerą i umiesz edytować wideo – vlogowanie może być zajęciem w sam raz dla Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że vlogowanie to dość droga opcja. Choć możesz wystartować, kręcąc materiały swoim smartfonem z dobrą kamerą i edytując je w darmowej aplikacji, to z czasem, jeśli będziesz chciał podkręcić jakość swoich materiałów, konieczna będzie inwestycja w profesjonalny aparat czy laptop, który będzie wydajny i udźwignie edycję wideo. Vlogi to nie tylko inwestycja finansowa, wkładasz w nie też swój czas – kręcenie materiału (czasem w wielu ujęciach) i późniejsza edycja potrafią pochłonąć ogromne ilości czasu. W porównaniu z blogiem i podcastami to vlogowanie jest najbardziej czasochłonne.

Zalety prowadzenia vloga

Tworzenie vloga, czyli wideobloga, staje się coraz bardziej popularnym sposobem na dzielenie się treściami w internecie. Jeśli porównać wideo z tekstem, to okazuje się, że to ten pierwszy format jest bardziej angażujący, ponieważ pozwala na bezpośredni kontakt z widzami. W filmie możesz pokazać swoją osobowość, emocje i autentyczność (zbudujesz wtedy silniejszą więź z publicznością), a choć papier przyjmie wszystko, to jednak nie odda Twojej osoby w ten sam sposób, co film. Platformy, na których publikuje się vlogi (YouTube, TikTok, Instagram), już na samym starcie zapewniają ogromną liczbę użytkowników, a algorytmy częściej promują wideo, co może skutkować szybszym wzrostem liczby widzów (jak widzisz, już na początku drogi masz wiele ułatwień ;). Kolejną z zalet prowadzenia vloga jest możliwość wyboru formy przekazu – możesz przebierać między codziennymi vlogami, tutorialami, recenzjami, wywiadami i relacjami na żywo. Co więcej, na swoim kanale możesz eksperymentować i miksować te formaty, dostosowując je do preferencji swojej publiczności. Jeśli prowadzisz firmę, wideo to doskonałe narzędzie do zaprezentowania produktów lub usług – na nagraniu pokażesz, jak działają, jakie mają funkcje i zademonstrujesz ich użycie w praktyce. Co jeszcze? W porównaniu do tekstu, to wideo jest łatwiejsze do konsumpcji dla wielu osób – można je oglądać podczas wykonywania innych czynności. Regularne publikowanie treści w formie wideo może pomóc w budowaniu autorytetu w danej dziedzinie, a widok Twojej twarzy na ekranie przełoży się na wzrost zaufania widzów i lojalności. Tworzenie vlogów to także świetna zabawa i sposób na wyrażenie swojej kreatywności. Last but not least, vlogi oferują wiele możliwości zarabiania – reklamy, treści sponsorowane, marketing afiliacyjny, sprzedaż własnych produktów i usług.

Vlogowanie ma wiele zalet. Poniżej znajdziesz kilka takich, które wyróżniają vlogi w porównaniu do blogów czy podcastów:

  • Osobisty charakter: vlogi pomagają stworzyć silne osobiste połączenie z Twoimi odbiorcami. Widzowie będą Cię jednocześnie widzieć i słyszeć, przez co doświadczenie stanie się bardziej wciągające i autentyczne.
  • Atrakcyjność wizualna: filmy są bardziej wciągające niż tekst czy samo audio – potrafią szybko przykuć uwagę i zainteresować widzów dynamiczną oprawą wizualną, dźwiękiem i opowiadaną historią.
  • Przyjazne dla mediów społecznościowych: krótkie firmy wideo aktualnie królują na Instagramie czy TikToku. W przypadku pierwszego medium reelsy są o wiele silniej promowane niż pisane posty. Przewagę zapewnia także viralowość – wystarczy, że krótki film się wybije i natychmiastowo może dotrzeć Ci do ogromnej publiczności, zwiększając Twoją widoczność i pomagając zdobyć nowych obserwujących.

Jak zarabiać na vlogowaniu?

Niezależnie od tego, czy już eksperymentujesz z vlogowaniem, czy dopiero szukasz tematu, o którym mógłbyś kręcić filmy – warto, abyś zobaczył, w jaki sposób możesz na tym zarabiać. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, jak przekształcić swoją pasję w źródło dochodu:

  • Przychody z reklam – możesz dołączyć do programu partnerskiego YouTube, aby zarabiać na reklamach wyświetlanych w Twoich filmach. Musisz przy tym pamiętać, aby w swoich projektach używać muzyki na odpowiednich licencjach – w przeciwnym wypadku YouTube może wyłączyć monetyzację Twoich materiałów. W tym artykule zebrałem miejsca, w których znajdziesz darmową muzykę do filmów do pobrania,
  • Lokowanie produktu firmy X w materiale – ten sposób wiąże się z tym, że firmy zapłacą Ci za prezentowanie ich produktu lub usług w Twoich filmach albo za ich recenzję,
  • Sprzedaż własnych towarów – vlog może służyć jako świetna platforma promocyjna dla Twoich produktów czy usług (możesz np. tworzyć filmy o gotowaniu lub zdrowej diecie i sprzedawać książkę kucharską czy plan diety, który sam opracowałeś),
  • Usługi członkostwa i subskrypcji – niektóre platformy (takie jak Patreon) pozwalają zapewnić wcześniejszy dostęp do treści w zamian za miesięczną opłatę albo udostępniać materiały tylko wąskiemu gronu odbiorców (Instagram),
  • Darowizny – możesz zachęcić swoich odbiorców do wniesienia wkładu finansowego poprzez postawienie Ci kawy, abyś mógł stworzyć więcej treści. Świetnie sprawdzi się tutaj platforma buy coffee.

Vlog czy blog – które medium wybrać?

Vlog i blog różni przede wszystkim sposób dotarcia do potencjalnego odbiorcy. Prowadzenie bloga pozwoli Ci na udostępnianie treści pisanych i wykorzystanie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO), aby przyciągnąć nowych czytelników. Vlog z kolei pozwoli Ci na nawiązanie głębszej relacji z widzami poprzez wizualne opowiadanie historii, które oferuje bardziej osobiste wrażenia.

Blog czy vlog? 3 kluczowe różnice

Wybór między vlogiem a blogiem zależy od kilku kluczowych czynników. Mogę Cię zapewnić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepiej nagrywać vloga, czy prowadzić bloga – będzie to zależało od indywidualnych preferencji, umiejętności oraz celów. Na pewno warto wziąć pod uwagę połączenie obu form np. tworzenie bloga, który będzie wspierał treści wideo lub odwrotnie. Takie połączenie jest często spotykane :) Przejdźmy zatem do trzech kluczowych różnic między blogiem a vlogiem:

  • Format – to najbardziej oczywista różnica. Blogi są przede wszystkim oparte na tekście, który można wzbogacać o inne elementy, jak np. obrazy, infografiki, linki czy memy, aby zwiększyć zaangażowanie odbiorców. Vlogi natomiast wykorzystują wideo. Formaty wizualne pozwalają zaprezentować swoją osobowość, ekspresję, a także głos, co sprawia, że treść jest bardziej dynamiczna.
  • Konfiguracja – założenie bloga jest bardzo proste. Można skorzystać z kreatora blogów, jak np. Wix, WordPress i uruchomić bloga przy minimalnych umiejętnościach technicznych. W przypadku vlogów możesz utworzyć kanał YouTube lub bazować na platformach mediów społecznościowych, takich jak Instagram i TikTok. Wymienione platformy mają wbudowane narzędzia, które pomagają tworzyć i udostępniać treści wideo ogromnej publiczności.
  • Tworzenie treści – tworzenie bloga polega na pisaniu (często też poprzedzonego researchem), edycji i formatowaniu tekstu. W przypadku vlogów nacisk twórczy jest położony na produkcji wideo, która obejmuje filmowanie, edycję materiału, a czasem dodanie efektów specjalnych lub grafiki w programie do montażu filmów (polecane aplikacje do montażu wideo możesz sprawdzić tutaj).

Co to jest podcast?

Czym różni się podcast od vloga czy wpisu na blogu? Przede wszystkim podcast eliminuje element wizualny z tego równania. W rezultacie otrzymujemy treść, która jest najbardziej pasywna do odbioru przez publiczność. Po podcasty można sięgać, gdy opróżniasz zmywarkę, wyprowadzasz psa na spacer, sprzątasz, podróżujesz autem czy relaksujesz się po długim dniu – wystarczy tylko nacisnąć przycisk play i słuchać.

Podcasty są podobne do programów radiowych i mogą być edukacyjne, motywacyjne, rozrywkowe lub łączyć wszystkie te cechy. Długość odcinka może wynosić od 15 minut do godziny, a każdy podcast składa się z dowolnej liczby odcinków na konkretne tematy. Na początku 2024 roku w sieci było aktywnych ponad 5 milionów podcastów i przesłano ponad 71 milionów odcinków. Choć te liczby wydają się kosmiczne i nadal są niższe niż liczba aktywnych blogów oraz vlogów, to jednak w przypadku podcastów konkurencja jest znacznie mniejsza. Jedną z największych możliwości, które podcasty mogą zapewnić początkującym twórcom, jest wybór praktycznie każdej niszy, jaką można sobie wyobrazić. W tym wpisie dowiesz się więcej na temat, dlaczego warto słuchać podcastów i je nagrywać.

Podcast to dobra opcja dla kogoś, kto potrafi opowiadać historie w wyjątkowy sposób. Pamiętaj, żeby odcinki były dobrze przemyślanie, ponieważ nie istnieją pomoce wizualne, które poprowadzą słuchaczy w tym formacie, gdy narracja zawiedzie. Rozpoczęcie podcastu wymaga własnego sprzętu (jak mikrofon, laptop do obróbki nagranego materiału audio), ale w zupełności poradzisz sobie też z tym, co masz pod ręką.

Różnice między vlogiem a podcastem: porównanie formatów

Vlogi i podcasty to dwa popularne formaty cyfrowych treści, które dużo łączy, ale równie dużo dzieli. Wybór pomiędzy nimi będzie opierał się w głównej mierze na rodzaju treści, które chcesz tworzyć, Twoich umiejętnościach technicznych oraz preferencjach Twojej publiczności. Vlogi są bardziej wizualne i wymagają większej inwestycji w sprzęt oraz produkcję, ale jednocześnie mogą przyciągać więcej uwagi dzięki bogatym efektom wizualnym. Natomiast podcasty są bardziej dostępne i łatwiejsze do produkcji, są też idealne dla treści wymagających dłuższej narracji i słuchania w tle. Vlogi i podcasty różnią się też pod względem:

  • Zaangażowania publiczności – vlogi umożliwiają wizualne przedstawienie swoich pomysłów w akcji – eksperymenty lub doświadczenia rozwijają się na ekranie. Połączenie opartego na osobowości wideo oraz dynamicznych ujęć i dźwięków urzeka widzów. Podcasty natomiast opierają się wyłącznie na przekazie słownym i obrazach przywoływanych w wyobraźni. Znakomici gospodarze hipnotyzują słuchaczy zapadającymi w pamięć narracjami, dowcipnymi przekomarzankami i emocjonalnymi dialogami.
  • Produkcji treści – vlogowanie wymaga konceptualizacji elementów wizualnych i nagrania obszernego surowego materiału filmowego przed edycją. W dzisiejszych czasach do nagrania filmu wystarczy smartfon. Podcasty opierają się na stworzonych wcześniej narracjach scenariuszowych i nakreślonych elementach strukturalnych.
  • Zaangażowania czasowego – vlogi wymagają dużego wysiłku włożonego w filmowanie, montaż, optymalizację i promocję. Jeśli skrócisz cykl produkcyjny, może to grozić spadkiem jakości. Podcasty oferują łatwiejszą produkcję, szczególnie w przypadku mniej ustrukturyzowanych programów.
  • Startu i bieżących kosztów – na sam początek przygody z vlogowaniem wystarczy smartfon z kamerą dobrej jakości, lampa zapewniająca punktowe oświetlenie. Do procesu obróbki możesz wykorzystać z powodzeniem darmowy program do montażu wideo. Jeśli z czasem będziesz chciał tworzyć bardziej profesjonalne materiały, będzie się to wiązało z inwestycją w sprzęt potrzebny do vlogowania oraz oprogramowanie. Sprzęt, którego potrzebujesz do nagrania podcastu będzie obejmował mikrofony oraz oprogramowanie do edycji.
  • Wyszukiwania – vlogi korzystają z ogromnej publiczności, która jest już zgromadzona na YouTube czy w mediach społecznościowych. Optymalizacja tytułów, opisów i napisów zwiększy widoczność w wyszukiwaniu i pozwoli wybić się Twojemu materiałowi. Podcasty natomiast wymagają promocji na różnych platformach.
  • Możliwości zarabiania – vlogi odblokowują różne strumienie dochodów, takie jak program partnerski YouTube, linki afiliacyjne, lokowanie produktów marki X i różne możliwości wsparcia finansowego przez fanów. Podcasty również nie ustępują na tym polu vlogom, zapewniając różnorodne opcje zarabiania na ich tworzeniu – umieszczanie reklam, grupy subskrybentów premium, sklepy z merchem, wydarzenia na żywo i inne.

Jak zarabiać na podcastach?

Czy można zarabiać na podcastach? Tak, jak najbardziej! Jednak nie obiecuję, że ten rodzaj zarobku będzie dla Ciebie dostępny od razu – przy współpracach z konkretnymi markami wymagana jest większa i zaangażowana publiczność (nie, 100 osób to zdecydowanie za mało). I w tym przypadku będziesz musiał się najpierw napracować, aby później móc zobaczyć wyniki. Jest wiele różnych sposobów, w jakie możesz zarobić na swoim podcaście:

  • Marketing afiliacyjny – również i w przypadku podcastów można skorzystać z tej metody monetyzacji swoich treści. W opisie odcinka podcastu możesz umieścić nawet kilka linków polecających, a w nagrywanym odcinku zajawić produkty, do których kierują.
  • Merch – częstą praktyką spotykaną wśród podcasterów jest tworzenie własnego merchu. Twoi fani z wielką chęcią przygarną koszulkę, kubek czy skarpety z logo Twojego podcastu – w szczególności, jeśli nagrywane przez Ciebie treści są interesujące i gwarantują im dobrze spędzony czas.
  • Organizuj wydarzenia na żywo – jeśli chciałbyś doświadczyć większej interakcji ze swoimi słuchaczami, świetnym pomysłem może okazać się zorganizowanie spotkania, podczas którego na przykład nagracie wspólnie odcinek na żywo.
  • Stwórz kurs online – jeśli Twój podcast odniósł sukces i stał się popularny, a Ty lubisz przekazywać wiedzę i czujesz się pewnie w uczeniu innych, możesz pokusić się o stworzeniu kursu online, w którym pokażesz innym, jak mogą odnieść sukces z własnym podcastem,
  • Coaching – jeśli wolisz pracę 1:1 i uczenie na żywo, możesz spróbować coachingu początkujących twórców. Coaching jest łatwiejszy niż stworzenie produktu cyfrowego (e-booka, kursu online) i wymaga od Ciebie tylko kalendarza dostępności i stabilnego łącza internetowego.
  • Współprace – tworzenie podcastów, zwłaszcza tych, które mają dużo słuchaczy, może pomóc nawiązać Ci satysfakcjonujące relacje z markami, które chciałyby zareklamować swoje produkty czy usługi Twoim słuchaczom.
  • Napisz książkę na podstawie podcastu – to jedna z popularnych metod zarabiania pieniędzy na podcaście. Dobra książka może być krótka i łatwa do stworzenia, jeśli pisanie tekstów przychodzi Ci z łatwością.

Podsumowanie

Blogi są stosunkowo łatwe do założenia i nie potrzebują dużych nakładów finansowych. Są świetne pod SEO, co z kolei pozwala zwiększyć ruch na stronie i budować obecność online. Blogi pozwalają także na tworzenie szczegółowych i długich treści, co jest korzystne przy np. wyjaśnianiu złożonych tematów. Jednak mają też swoje minusy – ich prowadzenie może być czasochłonne, będzie wymagało regularnego tworzenia treści i umiejętności pisania. Zbudowanie dużej liczby czytelników może także zająć trochę czasu.

Podcasty zyskują na popularności ze względu na wygodę – można ich słuchać podczas dojazdów, ćwiczeń czy innych czynności. Pomagają budować lojalną publiczność i nawiązywać osobisty kontakt ze słuchaczami dzięki głosowi. Jednak na samym początku będą wymagały inwestycji w sprzęt audio i oprogramowanie do edycji. Jeśli będziesz chciał zapewnić słuchaczom materiał dobrej jakości, produkcja może okazać się bardzo czasochłonna. W przypadku podcastów lepiej mieć także przygotowany plan promocji – bez niego nowym słuchaczom będzie ciężko Cię znaleźć.

Vlogi mają wysoki wskaźnik zaangażowania i mogą być bardzo skuteczne w przypadku prezentowania produktów, tworzenia tutoriali i budowaniu marki osobistej. Wykorzystują przy tym ogromną publiczność zgromadzoną na YouTube i możliwości wyszukiwania. Niemniej jednak wysokiej jakości vlogowanie będzie wymagało inwestycji w porządny aparat, oprogramowanie do edycji, a nawet – w przypadku zaawansowanych produkcji – zespół produkcyjny. Regularne tworzenie angażujących treści wideo może także okazać się niezłym wyzwaniem. W przypadku publikowania treści na Instagramie i TikToku, vlogi oferują szybkie zaangażowanie i potencjał viralowy – świetnie nadają się do krótkich, efektownych treści. Jakie są minusy w przypadku tych platform? Treści muszą być angażujące i regularne. Jest także silny nacisk na trendy, co nie zawsze może odpowiadać Tobie albo markom, z którymi będziesz współpracować.

Podsumowując, każdy z tych formatów ma swoje mocne strony i jest odpowiedni do różnych typów treści, które chciałbyś publikować w Internecie. Blogi są świetne dla szczegółowych, wyszukiwanych treści, podcasty oferują wygodę i osobisty kontakt, a vlogi zapewniają wysokie zaangażowanie i atrakcyjność wizualną. Wybór zależy od Twoich celów, odbiorców i dostępnych zasobów. Zawsze możesz także spróbować łączyć te formaty ze sobą np. blog z vlogiem czy vlog z podcastem ;)

Komentarze

Oscar Rak

O Autorze

Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.

Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.

Podobne artykuły

Odbierz dostęp
do darmowego kursu

dołącz do ponad 1000 osób, które zaczęły już tworzyć video.

Dzięki! Jesteś zapisany i niedługo otrzymasz pierwszy mail z wideo-wskazówkami :)
Ups! Pojawił się problem z przesłaniem Twojego zapisu.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisami oscarrak.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Goodkloo Oskar Rak prowadzący działalność gospodarczą w Studzienicach (43-215) przy ul. Wilcza 41, NIP 6381821859. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na Polityką Prywatności.