🎥 Video

4 darmowe programy do montażu: Przewodnik po najlepszych narzędziach do edycji filmów

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z obróbką wideo i czujesz się zagubiony, szukając prostego narzędzia? Wpisujesz w wyszukiwarce Google hasło: „montaż filmów programy”, a ona wypluwa 4 miliony wyników i nadal nie wiesz, jaki jest dobry program do montowania? A może już wiesz, że chciałbyś zacząć od mobilnej aplikacji? W momencie, kiedy piszę te słowa (w czerwcu 2024), na rynku jest dostępnych mnóstwo programów do obróbki, które mają za zadanie jeden cel – pomóc Ci stworzyć wyjątkowe wideo, zostające na dłużej w pamięci odbiorcy.

Oscar Rak
Spis treści

Wprowadzenie do programów do montowania filmów

Dopiero zaczynasz swoją przygodę z obróbką wideo i czujesz się zagubiony, szukając prostego narzędzia? Wpisujesz w wyszukiwarce Google hasło: „montaż filmów programy”, a ona wypluwa 4 miliony wyników i nadal nie wiesz, jaki jest dobry program do montowania? A może już wiesz, że chciałbyś zacząć od mobilnej aplikacji? W momencie, kiedy piszę te słowa (w czerwcu 2024), na rynku jest dostępnych mnóstwo programów do obróbki, które mają za zadanie jeden cel – pomóc Ci stworzyć wyjątkowe wideo, zostające na dłużej w pamięci odbiorcy.

W tym artykule opowiem Ci, dlaczego nie warto na samym początku drogi wywalać szmalu na płatne aplikacje do montażu wideo i jak wybrać najlepszy darmowy program do montowania filmów, który pomoże wcielić wszystkie Twoje pomysły na montaż w życie. Zaczynajmy!

Czym jest aplikacja do edycji wideo?

Każdy program do montowania, wbrew pozorom, jest zbudowany z tych samych klocków i będzie posiadał te same stałe elementy, które pomogą Ci w obróbce filmów. Większość z nich działa także na zasadzie drag and drop, więc wystarczy, że klikniesz myszką i przeciągniesz dany element, aby wskoczył na swoje miejsce. Programy do obróbki będą się różniły przede wszystkim wyglądem, czyli tym, co widzisz, gdy je otworzysz i zaczynasz pracę nad materiałem. Oczywiście bardzo tutaj upraszczam, ale na tym etapie zupełnie nie musisz się zagłębiać w inne cechy, które jeszcze bardziej różnicują poszczególne aplikacje między sobą.

Program do tworzenia wideo będzie składał się z:

  • biblioteki – czyli miejsca, w którym zgromadzisz i uporządkujesz wszystkie materiały, które chcesz wykorzystać w danym projekcie. Wrzucisz tutaj np. wybrane wcześniej klipy wideo z urodzin dziecka, wyjazdu nad morze czy podróży do Włoch, własną ścieżkę dźwiękową, muzykę pobraną legalnie z innego źródła czy zdjęcia. Możesz także skorzystać z biblioteki programu, gdzie znajdziesz różne zdjęcia czy fragmenty video gotowe do wykorzystania i wplecenia w Twój film,
  • okna efektów – kiedy już dodasz wybrany klip wideo do projektu, możesz zacząć bezpośrednio edytować ten fragment i wpłynąć np. na jego szybkość, dodać animacje czy dostosować jego kolory,
  • podgląd – to okienko, w którym podejrzysz zaznaczony przez siebie materiał. Mówiąc prościej, zobaczysz w nim dany materiał wideo z biblioteki, przesłuchasz muzykę czy sprawdzisz, jak wyglądają konkretne efekty wideo, zanim zdecydujesz, czy chcesz przeciągnąć je na „oś czasu” i dodać do projektu, nad którym właśnie pracujesz,
  • pole robocze, czyli oś czasu – to miejsce, w którym dodajesz i układasz wszystkie duże klocki: klipy wideo, które chcesz wykorzystać w tym filmie, efekty, przejścia pomiędzy klipami, a także muzykę i napisy.

Dlaczego warto korzystać z programów za darmo?

Dobrze wiem, że kupowanie płatnych wersji programów do montażu kusi – kto nie chciałby od razu zacząć z grubej rury i mieć dostępu do wszystkich profesjonalnych funkcji? Jednak nie tędy droga – najlepiej zacząć od solidnego opanowania podstawowej edycji wideo i zapoznania się z funkcjami darmowego programu. Dlaczego? Profesjonalne programy są bardzo rozbudowane i liczba możliwości może Cię po prostu przytłoczyć. Bez podstaw nie będziesz wiedzieć też, w jaki sposób odpowiednio wykorzystać wszystkie te zaawansowane opcje – skakanie od funkcji do funkcji wprowadzi tylko niepotrzebny zamęt i chaos w Twojej pracy, a tego nie chcemy ;) Warto ułatwiać sobie życie i zacząć poznawać świat montażu, ucząc się na prostym narzędziu.

Nawet najlepszy program do edycji wideo nie sprawi, że od razu będziesz supermontażystą.

Skoro czytasz ten artykuł, to zgaduję też, że jesteś początkującym filmowcem, który chce zmontować film z wakacji, wycieczki w góry, przejażdżki na rowerze czy ważnego dla Ciebie wydarzenia – do obróbki wideo w zupełności wystarczą Ci więc podstawowe narzędzia montażowe, które znajdziesz w bezpłatnych aplikacjach. Nie potrzebujesz nic więcej.

Jeśli jednak obawiasz się, że nie dasz sobie rady i nie ogarniesz montażu filmu, mam dla Ciebie ciekawostkę. Kiedyś szkoliłem panie z koła gospodyń wiejskich, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z edycją filmów, a z komputerami radzą sobie na poziomie zadowalającym. Nauczyły się montażu w 2 dni – i Ty też sobie poradzisz!

Wiesz już, dlaczego nie warto kupować płatnych programów do obróbki i jakie są zalety montowania filmów w darmowych aplikacjach przynajmniej na samym początku nauki montażu. Pojawia się więc pytanie: „Co warto kupić? W co zainwestować?”. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zainwestowanie środków w np. stacjonarne szkolenie z montażu, podczas którego ekspert pokaże Ci krok po kroku, jak montować, objaśni techniki montażowe, a także jak w pełni wykorzystać wszystkie funkcje darmowego programu. Możesz także zakupić dobry sprzęt, który poprawi jakość Twoich produkcji – mając świetną surówkę (czyli surowe nagranie), będzie Ci się o wiele lepiej z nią pracowało.

Jak wybrać najlepsze darmowe oprogramowanie do edycji filmów?

Płynnie przechodzimy do głównego punktu artykułu, czyli wyboru aplikacji wideo, w której będziesz stawiał swoje pierwsze kroki związane z montażem filmów. Jaka bezpłatna aplikacja do montowania będzie najlepsza? Który program za darmo spełni Twoje oczekiwania i potrzeby? Zacznijmy od odrobiny teorii.

Jakie są podstawowe funkcje edycji i jak zacząć pracę w programie do obróbki?

Wiemy, jak będzie wyglądał dobry program do montowania filmów. Mamy też gotową surówkę, czyli materiał ze smartfona/aparatu. Co dalej? Przejdźmy do 3 konkretnych kroków, które pozwolą Ci na montaż wideo:

  1. Optymalizacja materiału – chodzi o zmniejszenie wielkości plików wideo, na których będziesz pracować (czyli ich „wagi”). Przykładowo nagrywamy film w 4K, ale będziemy go montować już w rozdzielczości 720p, żeby każdy komputer i program montażowy mógł sobie z tym poradzić. Jeśli zainteresował Cię ten temat i chciałbyś poznać go głębiej, obejrzyj moje video, w którym opowiadam, jak montować na słabym komputerze, wykorzystując do tego proxy.
  2. Obróbka materiału – gdy już mamy zoptymalizowany plik, trzeba go pociąć – w tym celu wykorzystujemy cięcie, które najczęściej ma symbol żyletki albo nożyczek. W ten sposób możesz podzielić surówkę na mniejsze kawałki, usunąć te niepotrzebne lub niechciane, i ułożyć pozostałe w dowolnej kolejności. W tym miejscu pracujesz już na linii czasu i możesz zacząć tworzyć warstwy, dodając muzykę czy efekty wideo.
  3. Napisy i przejścia – na sam koniec pracy nad materiałem możesz dodać napisy i przejścia, które połączą cały film w jedno. Możesz ich także nie dodawać – to Twój film i Ty decydujesz, jak będzie wyglądał :)

Przegląd 4 najlepszych aplikacji do montażu wideo

Przejdźmy zatem do przeglądu najlepszych darmowych programów. Wszystkie polecane przeze mnie narzędzia edycji wideo są bezpłatne – każdy z nich oferuje także funkcje pro, za które można dopłacić. Przypominam jednak, że na start przygody z montażem wystarczy Ci w zupełności darmowy edytor filmów. Pobranie programu do edycji bez konieczności płacenia za niego pozwoli Ci także na przetestowanie większej liczby narzędzi edycji wideo i umożliwi wybranie dla siebie takiego, w którym dobrze będzie Ci się pracować. Wiadomo, każdy ma swoje preferencje – w jednej aplikacji może Ci się świetnie obrabiać filmy, a w drugiej już niekoniecznie ;)

CapCut: zaawansowane narzędzia w bezpłatnej wersji

Pobierz aplikację na laptop: Win/Mac

Pobierz aplikację na telefon: iOS/Android

Aplikacja do montowania CapCut to aktualnie niekoronowany król wśród najlepszych edytorów wideo. Znajduje się na pierwszym miejscu wśród polecanych aplikacji nie bez powodu – to profesjonalny darmowy program i prawdziwy kombajn możliwości montażowych z intuicyjnym interfejsem. Apka jest dostępna w wersji freemium, czyli instalujesz ją za darmo i w dowolnym momencie możesz wykupić wersję pro. CapCut jest od lat powiązany z TikTokiem i dzięki temu doskonale dostosowuje się do trendów, ułatwiając tworzenie filmu wideo poprzez użycie na przykład gotowych szablonów. Proponuje nam takie funkcje jak prompter, szablony z wykorzystaniem popularnych memów, wycinanie tła czy automatycznie tworzone napisy w języku polskim. Program oferuje mnóstwo różnych opcji, które są dostępne bezpłatnie i sprawią, że Twój materiał będzie prezentował się bardzo profesjonalnie. Wszystkie cechy programu mogą pomóc przy tworzeniu zabawnych, merytorycznych, informacyjnych materiałów czy migawek z codziennego życia. CapCut, choć w tym momencie jest już bogaty w przeróżne funkcje, nadal jest rozwijany i ulepszany, by pomóc twórcom tworzyć jeszcze lepsze materiały video. Właśnie to czyni go najlepszym darmowym oprogramowaniem na rynku. Jeśli jesteś zainteresowany nauką montowania w aplikacji mobilnej, CapCut posiada taką w swojej ofercie.

Zalety

  • jest dostępny za darmo (podczas korzystania możesz podejrzeć też opcje, które są dostępne w wersji pro i zdecydować, czy chcesz ją wykupić),
  • jest w języku polskim (nawet, jeśli dobrze posługujesz się językiem angielskim, to nauka w ojczystym języku będzie po prostu szybsza),
  • jest bogaty w funkcje edycyjne (oferuje dostęp do wspomnianego wcześniej promptera, automatycznych napisów do mówionego tekstu, efektów dźwiękowych, szablonów, materiałów wideo, muzyki, filtrów, stabilizacji obrazu i wielu innych),
  • program obsługuje wiele formatów plików wideo (co oznacza, że możesz dodać do projektu pliki w różnych formatach),
  • ma mobilną aplikację (możesz montować wideo w każdych warunkach np. podczas podróży pociągiem),
  • w sieci znajdziesz dużo tutoriali i filmów objaśniających możliwości apki.

Wady:

  • widoczność funkcji pro (podczas montażu widzisz wszystkie dostępne funkcje, przez co szukanie tych darmowych jest trudniejsze, a mnogość opcji może przytłaczać),
  • stałe połączenie z internetem (niektóre funkcje, np. przejścia, efekty wideo czy muzyka, są dostępne tylko wtedy, gdy masz połączenie z wifi lub siecią komórkową),
  • starsze urządzenia mogą mieć trudności z płynnym działaniem aplikacji (co będzie miało znaczenie podczas edycji bardziej złożonych projektów),
  • w mobilnej aplikacji możesz edytować projekt tylko pionowo,
  • nie wszystkie funkcje są dostępne w obu systemach (Android/iOS).

DaVinci Resolve: profesjonalny program do montażu dostępny za darmo

Pobierz program na laptop: Win/Mac/Linux

Drugim polecanym programem do obróbki jest program DaVinci Resolve – to profesjonalny darmowy program używany na całym świecie. DaVinci jest jedną z najlepszych aplikacji do edycji wideo, a w szczególności do obróbki kolorystycznej naszych filmów. To właśnie w nim pracują osoby, które poprawiają kolory w większości hollywoodzkich produkcji i w swojej działalności zajmują się głównie profesjonalną edycją wideo ;)

Zalety

  • w wersji darmowej oferuje profesjonalne funkcje (np. zaawansowane stabilizacje, trackowanie, korekcję kolorów),
  • to najlepszy edytor wideo do nauki i dalszego rozwoju w montażu filmów (bardzo duży plus, jeśli w przyszłości chciałbyś się tym zajmować zarobkowo),
  • w sieci znajdziesz dużo tutoriali i filmów czy poradników objaśniających możliwości apki,
  • obsługuje wiele formatów wideo (co oznacza, że możesz dodać do projektu pliki w różnych formatach),
  • działa z innymi narzędziami od firmy Blackmagic Design (np. z kamerami filmowymi czy urządzeniami do korekcji kolorów, co ułatwia pracę przy profesjonalnych produkcjach).

Wady

  • musisz mieć mocny komputer, żeby móc płynnie pracować nad projektem (starsze komputery mogą nie „udźwignąć” tego programu i będą ciągle się wieszać),
  • nauka montażu w tej aplikacji zajmie Ci dużo czasu (DaVinci ma stromą krzywą uczenia się, co oznacza, że jeśli nie masz żadnego doświadczenia związanego z pracą w programach do montowania wideo, to będziesz musiał poświęcić więcej czasu na naukę programu),
  • pomimo wsparcia dla wielu formatów wideo, niektóre z nich mogą wymagać konwersji przed dodaniem do projektu,
  • podczas tworzenia video w jakości 4K albo renderowania video z większą liczbą klatek na sekundę, trzeba będzie wykupić płatną wersję oprogramowania.

Filmora x Video Editor: prosty i funkcjonalny darmowy edytor wideo

Pobierz aplikację na laptop: Win/Mac

Kolejny program do montowania to Filmora x Video Editor. To prosty darmowy edytor wideo. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tworzeniem video, możesz zacząć właśnie od tego programu. Nie jest tak zaawansowany, jak DaVinci, ale świetnie sprawdzi się przy łatwych, niewymagających produkcjach.

Zalety

  • program działa na wielu systemach (Mac/Windows/Linux), dzięki czemu nad jednym projektem można pracować na różnych komputerach,
  • program ma opcję proxy (nawet, jeśli masz słaby komputer, to poradzi sobie z montażem dobrych jakościowo nagrań),
  • program oferuje bogatą bibliotekę efektów wizualnych, naklejek, przejść, szablonów czy muzyki,
  • jest łatwy w użyciu (ma bardzo fajną krzywą uczenia się, bo większość funkcji jest pochowana),
  • w sieci znajdziesz dużo poradników (taka forma wsparcia jest bardzo ważna),
  • program obsługuje wiele formatów wideo (co oznacza, że możesz dodać do projektu pliki w różnych formatach).

Wady

  • znak wodny w darmowej wersji (jeśli chcesz się go pozbyć, musisz wykupić płatną wersję),
  • brak zaawansowanych funkcji do edycji video (co może być przeszkodą, jeśli będziesz chciał się dalej rozwijać w tej dziedzinie),
  • niektóre efekty (np. dźwiękowe, przejścia) są płatne i nie będzie można ich użyć bez wykupienia płatnej wersji programu,
  • stały dostęp do internetu (niektóre funkcje nie są dostępne, jeśli nie jesteś podłączony do wifi czy sieci komórkowej).

iMovie: prosty program do edycji video

Pobierz program na laptop: Mac

Pobierz program na telefon: iOS

iMovie to bezpłatny edytor wideo, który spośród wcześniej wymienionych programów montażowych, ma najlepszą krzywą uczenia się. Ma także znacznie mniej funkcji niż Filmora czy program DaVinci Resolve – jak możesz zauważyć, wymieniając poszczególne programy, sugerowałem się stopniem ich zaawansowania. Zależy mi na tym, żeby każdy mógł dopasować aplikację pod siebie i swoje potrzeby w danym momencie. iMovie to bardzo proste narzędzie do obróbki filmów, które zagwarantuje Ci całkowicie łatwy i przyjemny montaż.

Zalety

  • program oferuje podstawowe narzędzia montażu (nie ma tutaj zaawansowanych opcji np. trackowania, natomiast został wyposażony we wszystkie funkcje, które są potrzebne do zmontowania video),
  • ma intuicyjny interfejs i jest bardzo prosty w użyciu,
  • możesz pracować nad tym samym projektem na komputerze i w aplikacji na telefonie,
  • jest świetnie zoptymalizowany na system Mac (jeśli masz starszy komputer, to poradzi sobie z obróbką materiału nawet w jakości 4K),
  • jest za darmo,
  • jest domyślnie zainstalowany na produktach od firmy Apple.

Wady

  • brak zaawansowanych funkcji montażu (co może być ograniczeniem, jeśli poszukujesz bardziej profesjonalnych opcji albo chciałbyś się rozwijać),
  • brak zaawansowanych efektów,
  • brak dostępności na innych systemach (np. na Androidzie),
  • nie wspiera wszystkich formatów wideo.

Podsumowanie zalet korzystania z darmowych edytorów filmów

Mam nadzieję, że ten artykuł rozjaśnił Ci w głowie, jeśli chodzi o kwestię tworzenia filmu wideo. Powtórzę raz jeszcze, że to nie program do montażu jest najważniejszy, ale podstawy i to, jak potrafisz je wykorzystać. Gdy opanujesz darmowe narzędzia, będziesz gotowy siągnąć po płatne programy do obróbki i wyciągnąć z nich więcej. Krok po kroku i wkrótce dzięki praktyce będziesz prawdziwym wymiataczem w montażu. Trzymam za Ciebie kciuki. Cześć!

Komentarze

Oscar Rak

O Autorze

Mam na imię Oscar i jestem ekspertem od video marketingu oraz komunikacji audiowizualnej.

Pokażę Ci, jak nakręcić film, który będzie sprzedawał i poruszy ciepłą strunę w nawet najtwardszym sercu. Wierzę, że dobrze nagrany materiał to już połowa sukcesu – nie ma znaczenia, czy kręcimy reklamę, czy edukacyjny kurs online.

Podobne artykuły

Odbierz dostęp
do darmowego kursu

dołącz do ponad 1000 osób, które zaczęły już tworzyć video.

Dzięki! Jesteś zapisany i niedługo otrzymasz pierwszy mail z wideo-wskazówkami :)
Ups! Pojawił się problem z przesłaniem Twojego zapisu.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisami oscarrak.pl. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Goodkloo Oskar Rak prowadzący działalność gospodarczą w Studzienicach (43-215) przy ul. Wilcza 41, NIP 6381821859. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzam Twoje dane znajdziesz na Polityką Prywatności.