Darmowe programy graficzne, które ułatwiają życie

W życiu każdego blogera przychodzi moment, w którym zderza się z potrzebą zrobienia prostej grafiki, infografiki czy innej szalonej rzeczy, na którą człowiek wpadnie. I nagle okazuje się, że Paint, nie wystarcza, a w sercu zasiane zostaje ziarno niepokoju.

Czy wydawać miliony monet na Photoshopa? Prosić znajomego grafika o pomoc? A może… którego darmowego programu graficznego użyć? Przecież jest ich na pęczki!

Zgłębiając się w temat darmowych programów do grafik natrafiłem na setki możliwości i choć wydawało się, że każda z nich ma to coś, po chwili okazywało się, iż rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Aby zaoszczędzić Twój czas i nie zrazić do grafiki postanowiłem wyselekcjonować 7 programów, w których stworzysz idealną grafikę w kilka minut bez większego wysiłku i rwania włosów z głowy.

Oto rzeczona rakowa złota dziesiątka darmowych programów graficznych!

Canva

Zdecydowanie jeden z najfajniejszych programów graficznych, w którym można stworzyć cuda – od loga, przez grafikę na bloga czy social media, po plakat bądź wizytówkę. Dobra wiadomość dla osób, które nie mają dobrego zmysłu graficznego, albo najzwyczajniej w świecie nie czują tematu – twórca tego narzędzia zatroszczył się o Was i stworzył ogromną ilość szablonów, które można personalizować według uznania. Część z nich jest darmowa, a część płatna, jednak nie są to jakieś horrendalne ceny. Ponadto cały panel jest mocno intuicyjny i każdy powinien się z nim odnaleźć.

Program dostępny w przeglądarce oraz aplikacji na iPada.

 

PicMonkey

PicMonkey jest programem, w którym bardzo szybko i sprawnie możemy poprawić wygląd zdjęcia, nanieść na nie tekst, bądź stworzyć prostą grafikę. Jakiś czas temu pojawiły się również szablony, które pomogą stworzyć różne grafiki do social media, jednak ładnych, bezpłatnych szablonów jest tutaj bardzo mało.

Program dostępny w przeglądarce.

 

Gimp

Narzędzie znane chyba od zawsze. To jeden z prawdziwych dinozaurów programów graficznych, bo na rynku pojawił się jako jeden z pierwszych. Spokojnie pozwoli Ci tworzyć zaawansowane grafiki, ale uwaga: nie jest zbyt przyjazny w obsłudze. Jednak jeśli jesteś wytrzymały i cierpliwy- będziesz w stanie nim tworzyć cuda!

Program dostępny na Windows, Mac iOS oraz Linux.

 

Pixlr

Jeżeli potrzebujesz konkretnego programu do obróbki zdjęć na komputer i smartfon, to odpowiedź jest jedna – Pixlr. Narzędzie to oferuje ponad  600 efektów, nakładek, ramek, a ponadto umożliwia wszystkie czynności, których oczekujemy po edytorach zdjęć, czyli: przycinania, zmiany rozmiaru, wybielania zębów czy usuwania zaczerwienień.

Program dostępny na urządzeniach z systemem Android oraz iOS, w przeglądarce, oprogramowaniu Mac OS oraz Windows.

 

Easel.ly

To bezpłatne narzędzie pozwalające na tworzenie infografik online. Znajdziesz tutaj kilkanaście darmowych szablonów, które możesz modyfikować do woli według własnego uznania. Poza tym, otrzymujesz dostęp do szerokiej biblioteki ikonek takich jak: strzały, kształty i linie. Możesz eksperymentować z wielkością, kolorem, stylem tekstu. Reasumując: tworzenie infografik jeszcze nigdy nie było tak przyjemne i proste.

Program dostępny w przeglądarce.

 

Photo Pos Pro

Jeśli irytuje Cię praca z programem online, koniecznie odpal Photo Pos Pro! To idealna propozycja dla osób, która potrzebuje bardziej zaawansowanej obróbki zdjęć. Panel programu jest niesamowicie przyjazny w obsłudze, a ponadto wydawca oferuje szereg rozszerzeń i wtyczek, które sprawią, że zakochasz się w obsłudze tego narzędzia!

Program dostępny w oprogramowaniu Windows.

 

Klex

Klex jest łatwym w obsłudze, intuicyjnym narzędziem dla każdego, kto chce tworzyć oszałamiającą grafikę w zaledwie kilka minut. Nie jest on skierowany do wymagających użytkowników oraz profesjonalistów, ale dla osób początkujących. Dostępnych jest wiele szablonów do wyboru, duży wybór efektów i filtrów, a także opcje dostosowywania i ładunek czcionek i zasobów tekstowych.

Program dostępny w przeglądarce, na PC, Mac oraz Linux.

Oto kilka moich propozycji programów, które wykorzystuję w codziennej pracy. Jakich narzędzi Ty używasz, a zabrakło ich w tym zestawieniu? Proszę podziel się swoimi propozycjami w komentarzu!