Co to jest vlog? Dlaczego warto nagrywać vlogi?

Co to jest vlog? Definicja słowa Vlog

Vlog (pl. Wideoblog) – formą bloga bazującego na krótkiej formie wideo. Format vlogowy charakteryzuje się osadzeniem autora, jako bohatera akcji oraz chronologii wydarzeń. Vlogi ciężko zamknąć w sztywnych ramach, ponieważ wraz z rozwojem Internetu ewoluował tak samo jako blogi.

W tej chwili vlogi dostarczają rozrywki, edukują, informują. Praktycznie nie ma dla nich ograniczeń. Fakt ten sprawił, że stały się one powszechne. Wielu twórców internetowych zobaczyło w nich sposób na wyrażanie siebie oraz swoich poglądów. Internetowe pamiętniki zamieniły się w dzienniki wideo.

Historia vlogow

Historia vlogów

Mówi się, że początki vlogów sięgają roku 2000 kiedy to Adam Kontras opublikował wpis na blogu uzupełniony, krótkim 14-sekundowym wideo,. Tylko czy można to już nazwać vlogiem? W sumie to zależy od punktu widzenia widza 🙂 Format vlogowy kojarzony jest głównie z Youtuberami, lecz całkowicie nie słusznie. Przed erą powszechnej cyfryzacji istniał przecież jeszcze zwyczajny analog. Wtedy też „ruchome obrazy” zapisywane były na kasetach VHS, a nie na Youtubie. Jednak mimo pozornego utrudnienia jedną kasetę VHS z wakacji mogło zobaczyć setki osób!

Przez lata zmienił się jedynie sposób dystrybucji naszych wideo. Na dobrą sprawę moglibyśmy zapisać pierwszego lepszego vloga z Youtuba na pendrivie i puścić go w obieg. Efekty byłby dokładnie taki sam (tylko teraz nikt nie chce spotykać się specjalnie na oglądanie filmów z wakacji :P)

W takim razie czy wideo z wakacji tworzone przez rodziców w latach 90 możemy nazwać vlogiem? Oczywiście!

Kategorie i charakterystyka vlogów

Kategorie i charakterystyka vlogów

Tak jak już wspomniałem niesamowicie ciężko jest usystematyzować tematykę vlogów. Spowodowane jest to faktem, że format jakim jest vlog jest bardzo „pojemny”. Nawet w historię dot. wypadu do restauracji autor może wpleść wątek edukacyjny. Kluczem do zrozumienia jest tutaj umiejętność zauważania linii, jaką podąża w danym momencie autor. Każda osoba jest inna i reprezentuje są coś wyjątkowego. Można powiedzieć, że vlogi posiadają osobowość, ponieważ przejmują ją po własnym autorze. Nie da się oddzielić vloga od autora. Znakomicie widać to po archiwalnych vlogach twórców, którzy tworzą od kilku lub kilkunastu lat. Wraz ze zmianami w życiu autora zmienia się też vlog. W związku z tym uważam, że podział blogów na: lifestylowe, specjalistyczne, modowe, technologiczne jest chybiony. Po obejrzeniu 2-3 odcinków od razu możemy poczuć charakter autora, a zainteresowania mogą się z czasem zmieniać.

Dlaczego lubimy oglądać vlogi?

Dlaczego lubimy oglądać vlogi?

Nie muszę Cię przekonywać, że przyszłością Internetu jest wideo. Coraz więcej treści, które pojawiają się w Internecie jest przekazywana właśnie w takiej formie. Oczywiście jest to spowodowane wieloma zaletami tej formy przekazu np. jeżeli mielibyśmy opisać 1-minutowe wideo, w formie tekstu musielibyśmy zapisać 2 000 000 słów. Najważniejsze jednak są emocję.

To właśnie emocję są uniwersalnym językiem, który może zrozumieć każda osoba na świecie. Nie są potrzebne żadne słowa. Znajomość jakiegokolwiek języka. Wystarczy być człowiekiem.  Z tego też powodu oglądamy vlogi. Chcemy przeżywać historie vloggerów razem z nimi. Utożsamiamy się z nimi. Wierzymy w nich. Wspieramy.

Świetnym przykładem, którego nie mógłby nie przytoczyć jest pierwszy maraton Krzysztofa, gdzie wsparcie społeczności zaskoczyło samego Krzyśka. Polecam przeczytać komentarze z tego okresu na Facebooku. Rozumiesz o co mi chodzi. 🙂

Jakich vloggerów oglądam?

Jakich vloggerów oglądam?

Bardzo nie lubię poruszać na tym blogu tematów, na których się nie znam. Właśnie z tego powodu w roku 2017 próbowałem różnych formatów wideo i nakręciłem też kilkanaście vlogów. Oczywiście w tym temacie siedzę znacznie dłużej, ponieważ samym filmem interesuję się od ponad 10 lat. Z tego też powodu ukończyłem Katowicką Filmówkę. Poniżej lista twórców/influencerów, które śledzę regularnie w mediach społecznościowych.

Krzysztof Gonciarz – Must have. Krzysiek przez ponad 3 lata wyciągnął vlogi na kompletnie inny poziom.

CaseyNeistat – Klasyka vlogowowania, więc nie mogło go tutaj zabraknąć. Niechlujny styl, który urzeka.

BNT – Synek z Chropoczowa, który wspina się na różne rzeczy. Swój chłop (taki nasz Śląski Gonciarz).

Kold – Jeżeli chcesz zobaczyć wspaniałe obrazki, które są smacznie ogarnięte w postprodukcji to dobre miejsce.

Peter McKinnon – Kompletne przeciwieństwo Caseygo, ale w tą dobrą stronę. Też absolutny must have.

Bartosz Pussak – Polski Instavlogger, który pokazuje, że vlogi nie muszą trwać 10 min i być w formacie 16:9

A Ty masz swoich ulubionych vloggerów? Podziel się linkami do kanałów komentarzu, ponieważ zawsze warto śledzić kolejne osoby. 😉

Czy nadaję się na vloggerów?

Czy nadaje się na vloggera?

Postanowiłem podnieść bardzo ciężkie pytanie „Kto może zostać blogerem?”. Wydawać by się mogło, że jedynie garstka naszego społeczeństwa. Trzeba przecież potrafić nagrywać, opowiadać, montować i jeszcze to wszystko dystrybuować. Brzmi jak zajęcie na pełen etat, ale jednak wielu twórców daje radę.

Prawda jest taka, że teraz wiedza jest na wyciągnięcie ręki. Czytasz przecież ten wpis. Zaraz w kilku zdaniach powiem Ci w jaki sposób możesz zacząć, więc wiedz nie jest problemem. To może zaplecze techniczne stoi na drodze tysiącom osób, aby zostać vloggerem? Oczywiście, że nie! Dzisiaj praktycznie każdy ma w kieszeni smartfona, który kręci w rozdzielczości HD (coraz częściej 4K nie jest już niczym nadzwyczajnym).

Ścianą jaka stoi między znakomitą większością osób i światem vlogerów jest poczucie wstydu. To bariera, która powoduje, że ludzie boją się wystawić na opinię innych osób. Odpowiadając na wcześniej postawione pytania”Kto może zostać blogerem?” Mogę śmiało odpowiedzieć, że każdy! Pod warunkiem, że masz coś ciekawego do przekazania światu. Całej reszty można się nauczyć. Znakomita większość vloggerów nie lubi siebie, na ekranie komputera, więc nie będziesz sam.

Jak zacząć nagrywać vlogi?

Jak zacząć nagrywać vlogi?

Już powiedziałem, że praktycznie każdy może zacząć swoją przygodę z vlogowaniem od zaraz. Właśnie w tym temacie staram się edukować ludzi, więc zapraszam Cię serdecznie do kategorii vlogowanie na moim blogu. Znajdziesz tam kompletny poradnik jak zacząć nagrywać wideo?  , a jeżeli czegoś nie znajdziesz po prostu napisz do mnie przez zakładkę kontakt. A teraz czekam na Twoje wideo!