przydatne-skroty-klawiszowe

Bądź szybszy niż błyskawica, czyli używaj skrótów klawiszowych

Jeżeli chcesz poprawić swoją produktywność, nie szukaj złotego środkach. Skup się na detalach. To właśnie drobne zmiany mają największe znaczenie. Sprawdź poniżej co musisz zrobić, żeby być szybszym niż błyskawica.


Każdy używa klawiatury i myszki

Założę się, że codziennie używasz komputera przez conajmniej 8 godzin. Nie oszukujmy się jest to ponad połowa naszego dnia, więc spokojnie można powiedzieć, że spędzamy pół naszego życia przy komputerze. Każdy z nas wykorzystuje ten czas trochę inaczej, lecz jedna sprawa jest niezmienna. Praktycznie wszyscy korzystamy z klawiatury i myszki.

Marnowanie czasu

Do dnia dzisiejszego nie wymyślono nic lepszego niż klawiatura i myszka, więc w teorii każdy z nas powinien mieć takie same umiejętności obsługi komputera. W praktyce jest jednak inaczej. Znakomita większość z nas korzysta jedynie z podstawowych funkcji wyżej wymienionych sprzętów przez co traci masę swojego czasu.

Pracuj mądrze, nie ciężko

W dzisiejszych czasach mamy wiele sposobów na przyspieszenie swojej pracy z komputerem, lecz w dniu dzisiejszym zajmiemy się jednym z najstarszych metod, a mianowicie skrótami klawiszowymi. Na pewno obiło Ci się o uszy czym są skróty klawiszowe, jeśli nie to już tłumaczę.

Czy pamiętasz jak grając w Tekkena na PlayStation musiałeś nacisną odpowiednią kombinacją klawiszy, żeby wykonać combo?

No pewnie, że tak!

To są właśnie skróty klawiszowe!

Skróty klawiszowe mogą diametralnie odmienić Twój sposób obsługi komputera. Dotychczas klawiatura służyła Ci jedynie do pisania? Każdy plik musiałeś przeciągać do kosza myszką? A może za każdym razem musisz zagłębiać się w rozbudowane menu, żeby odnaleźć odpowiednią funkcję? Na tym właśnie polega cała magia skrótów klawiszowych. Możesz jedną kombinacją klawiszy uaktywnić odpowiednią funkcję, wrzucić plik do kosza czy też ukryć go. To właśnie Twój cenny czas.

Wiele osób, które zaczyna swoją przygodę z skrótami klawiszowym przerasta ilość kombinacji jaka jest do zapamiętania i odpuszczają. Z tego też powodu przygotowałem krótki poradnik jak zacząć swoją przygodę z skrótami klawiszowymi.

Droga na skróty

Wybierz swoje skróty – na końcu artykułu przygotowałem spis linków gdzie znajdziesz skróty klawiszowe dla różnych systemów oraz programów. Wybierz 10 skrótów klawiszowych, które Ci się przydadzą.

Zapis swoje kombinacje – jeżeli wybrałeś już skróty, których chcesz używać. Zapisz je sobie na żółtej karteczce i przyklej w widocznym miejscu.

Ćwicz – przez tydzień swojej codziennej pracy staraj się używać jedynie wybranych przez siebie kombinacji. Twoje palce muszą zapamiętać wszystkie skróty. To wymaga czasu.

Jeszcze raz ćwicz – korzystaj z wybranych przez siebie kombinacji, lecz już bez podpowiedzi.

Dorzuć kolejne – systematycznie dorzucaj kolejne kombinacje do swojej głowy. 🙂

Skróty klawiaturowe to najlepszy sposób obsługi komputera, ponieważ wykorzystuje praktycznie wszystkie Twoje palce i pozwala na jednoczesną pracę dwóch rąk. Zwłaszcza kiedy ktoś dużo pracuje pozwala to zaoszczędzić masę czasu. Serdecznie zachęcam Cie do nauki i daj znać jakie efekty osiągnąłeś 🙂

Spis linków:

Skróty klawiszowe Windows

Skróty klawiszowe Mac

Skróty klawiszowe Linux

Skróty klawiszowe dla grafików

Skróty klawiszowe przeglądarki Firefox

Skróty klawiszowe przeglądarki Opera

Skróty klawiszowe przeglądarki Chrome


Możesz też posłuchać tego wpisu w wersji audio

[spreaker type=player resource=”episode_id=12438947″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” autoplay=”false” live-autoplay=”false” chapters-image=”true” ]