jak-przekluc-pomysl-w-biznes

Jak przekuć pomysł w biznes?

W dniu dzisiejszym miałem przyjemność wystąpić na wydarzeniu Gruba Ryba vol.3. Prezentowałem jak w prosty sposób sprawdzić swój pomysł na biznes, aby nie wydać przy tym fortuny i nie stracić czasu.


Pomysł na biznes

W swoim życiu wpadłeś pewnie na niejeden pomysł na biznes. Jestem prawie pewien, że któryś z tych biznesów mógłby wypalić. Problem polega na tym, że zapewne nie spróbowałeś zrealizować żadnego z nich. Jeśli jednak próbowałeś i się nie udało kosztowało Cię to dużo czasu i pieniędzy. Tego typu lekcje są kosztowne, lecz pamiętaj człowiek uczy się najwięcej na porażkach! Aby zminimalizować poniesione koszty albo uniknąć pochopnych decyzji przygotowałem kilka punktów, które powinny Ci pomóc.

Przedsiębiorca

Praktycznie codziennie przeglądając prasę czy też Facebooka możesz natknąć się na artykuły, które brzmią mniej więcej tak „stworzył aplikację do sprawdzania pogody, sprzedał ją za 3 mln. dolarów”. Tego typu nagłówki sprawiają, że zaczynamy postrzegać prowadzenie biznesu jako coś łatwego, bo przecież jeśli codziennie ktoś zostaje milionerem to czemu nie mogę to być ja?

Niestety muszę Ci zmartwić. Prowadzenie własnego biznesu to nie bajka i przede wszystkim liczy się tu ciężka praca. Jeżeli chcesz realizować swój pomysł odpowiedź sobie na jedno zasadnicze pytanie.

Czy potrafisz poświęcić się dla biznesu?

Jeżeli odpowiedź brzmi nie to możesz wrócić do oglądania telewizji albo innych pierdół.

Jeżeli odpowiedź brzmi tak to zapraszam dalej.

Gratulacje! Stwierdziłeś już, że jesteś gotowy do poświęceń. To moim skromnym zdaniem już bardzo dużo, ponieważ realizacja nawet pozornie prostego pomysłu to często wiele wyrzeczeń. Niestety mam dla Ciebie jeszcze jedne trudne pytanie.

Czy posiadasz cechy dobrego przedsiębiorcy?

W prezentacji poniżej znajdziesz 4 cechy, które moim zdaniem powinien posiadać każdy dobry przedsiębiorca (bez wyjątków), lecz jeżeli nie posiadasz tych kilku cech głowa do góry! Ponad rok temu nie posiadałem żadnej z tych cech. Każdej z nich możesz się nauczyć. Potrzeba do tego tylko czasu i sporo chęci. Czasem lepiej poczekać. 🙂

Pomysł na biznes

Jak już pisałem wcześniej w swoim życiu wpadłeś pewnie na niejeden pomysł. Jeżeli ich nie zrealizowałeś sam dobrze wiesz, że z czasem na pozór idealny pomysł po pewnym czasie okazuje się niedopracowany. Dlatego też radzę Ci, żeby każdy pomysł na jaki wpadniesz odleżał chwilę.

„Każdy pomysł potrzebuje czasu, żeby dojrzeć”

Druga rada jaką mam dotycząca samego pomysłu na biznes to odpowiednie przygotowanie się do samej realizacji, którą omówimy w następnych punktach. Wiele osób pochopnie podejmuje decyzję o założeniu działalności gospodarczej co doskonale widać w corocznych raportach GUS. Po pięciu latach od założenia działalności na rynku zostaje jedynie 25% firm!

Weryfikacja pomysłu

Natura człowieka jest nie zmienna i nie możemy z tym za wiele zrobić. Każdy z nas jest z natury subiektywny. Nie potrafimy wyrażać swojej opinii obiektywnie. Możemy być mniej lub bardziej subiektywni. Trzeba mieć świadomość tego, że nasz „życiowy bagaż” zawsze wpływa na naszą ocenę. Dlaczego o tym mówię?

Przed chwilą wspominałem, że musisz dać swojemu pomysłowi trochę czasu. W głównej mierze wynika to właśnie z naszej człowieka, ponieważ patrzymy na nasze pomysły, jak na nasze dzieci. Są one po prostu bez skazy. Patrzymy na nie prostu przez różowe okulary. 🙂

„Mam pomysł, mam rację” – Janusz Biznesu”

Więc co zrobić, żeby zweryfikować nasz pomysł?

Najlepiej poradzić się naszych najbliższych! Rodzina i przyjaciele to najlepsze dostępne rozwiązania, a co najważniejsze darmowe. Dzieląc się swoim pomysłem z najbliższymi natychmiast zweryfikujesz swój pomysł i otrzymasz cenną informację zwrotną (feedback). Spodziewaj się zimnego prysznica, ponieważ nie będą prawdopodobnie przebierać w słowach. Nie zamykaj się na ich opinię. Ta surowa ocena może Ci dać wiele cennych informacji, więc najlepiej wszystko spisuj lub nagraj.

Badanie rynku i konkurencji

Słysząc badanie rynku i konkurencji myślisz sobie, że będziesz musiał wydać kupę forsy? Nic bardziej mylnego. W dzisiejszych czasach mamy przecież internet, który jest praktycznie nie ograniczonym źródłem informacji i to za darmo. Chciałbym, żebyś właśnie temu punktowi poświecił najwięcej czasu, ponieważ możesz z niego uzyskać najwiecej wartościowych informacji. Ogranicza Cię praktycznie tylko wyobraźnia i czas. Poniżej kilka narzędzi/rozwiązań, z których polecam skorzystać.

Google Trends – narzędzie z rodziny Google, które pozwala zaobserwować najnowsze trendy i prześledzić dane archiwalne. Możemy w nim sprawdzić np. w jakich miesiącach mamy najwięcej zapytań dot. zbierania grzybów lub czy w Polsce liczba zapytań dot. restauracji sushi nadal rośnie.

Facebook Audience Insights –  narzędzie bezpłatnie udostępniane przez Facebooka pozwalające sprawdzić wszystkich użytkowników Facebooka. Dowiesz się tutaj jakie. Ile singielek jest w Twoim mieście? Jakie strony lubią? Jak korzystają z Facebooka? Polecam dokładnie zaznajomić się z całym narzędziem, ponieważ ilość opcji jest naprawdę niesamowita.

Raporty Sotrender – raporty przygotowywany przez firmę Sotrender są prawdziwą kopalnią wiedzy. Chcesz dowiedzieć się jaka marka ma największy fanpage, albo jaki czas odpowiedzi na wiadomości ma Twoja konkurencja? Sprawdzisz to właśnie tutaj. 🙂

Brand24 –  narzędzie do monitoringu Internetu i mediów społecznościowych, które praktycznie każdy zna. Pomoże Ci sprawdzić czy w Twoim mieście ktoś szuka pierogarni albo chce sprzedać Opla.

SimilarWeb – serwis, który daje nam możliwość analizowania wskaźników stron internetowych, takich jak liczba i źródła odwiedzin, współczynnik odrzuceń, czas spędzany na stronie i wielu innych. Można za jego pomocą dowiedzieć, jakie wyniki ma nasza konkurencja (oczywiście przybliżone:)).

BuzzSumo – kolejny serwis, który daje nam możliwość analizowania wyników, lecz z jednym wyjątkiem. Monitoruje zaangażowanie użytkowników, więc pozwala na wyśledzenie aktualnych trendów. Można powiedzieć taki Google Trends dla social mediów .

TypeForm – jedno z lepszych narzędzi do przeprowadzenia ankiet w sieci. Możemy za jego pomocą dosłownie w kilka minut zbudować dowolną ankietę, która posłuży do zweryfikowania pomysłu i zebrania feedbacku.

Wszystkie narzędzia, które przedstawiłem i po krótce opisałem są darmowe lub posiadają okres próbny, więc możesz za darmo sprawdzić wszystko na co będziesz miał tylko ochotę. 🙂

Plan działania

Założę się, że nie raz słyszałeś o biznesplanie. Tak to właśnie ten moment kiedy musisz go stworzyć. Może Ci się wydawać to marnotrawstwem czasu, lecz spisanie wszystkich informacji w jednym dokumencie pozwoli Ci wszystko uporządkować. Odpowiednio przygotowany biznesplan odpowie Ci również na pytanie czy w ogóle na swoim pomyśle jesteś w stanie zarobić.

Kolejnym dokumentem jaki powinieneś przygotować to Business Model Canvas, który jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem przy tworzeniu modeli biznesowych. Na temat Business Canvas możesz w sieci znaleźć wiele materiałów, więc poniżej wklejam link z odnośnikami do filmu, który idealnie tłumaczy całe rozwiązanie.

https://www.youtube.com/watch?v=Xvxy46Pkiko

Realizacja

Po przejściu wszystkich wyżej wymienionych kroków przychodzi czas na najważniejszy etap. Realizację naszego pomysłu i pokazanie go światu. Na tym kroku mam dla Ciebie kolejną metodę ze świata startupów, a mianowicie Minimum Viable Product, czyli w skrócie MVP. Definicji tej metody jest wiele, lecz tłumacząc to w najprostszy możliwy sposób polega ona na wprowadzeniu na rynek produktu/usługi, która w minimalnym wymiarze rozwiązuje dany problem. Na przykład chcąc utworzyć lokal gastronomiczny zaczynasz od małej budki oferującej 2-3 pozycje, a nie zaczynasz od 150m2 lokalu z bogatym menu. Właśnie na tym polega MVP. Pozwala Ci to sprawdzić swój pomysł i w trakcie jego ewolucji wprowadzać modyfikacje. Poniżej 2 filmy, które pomogą zrozumieć MVP. 🙂

Decyzja

W końcu po kilku miesiącach ciężkiej pracy przychodzi czas na podsumowanie tego co udało Ci się zrobić. W tym momencie musisz postawić sobie jedno zasadnicze pytanie.

Czy mój pomysł się sprawdził i ma potencjał?

Jeżeli odpowiedź brzmi tak to zasuwaj dalej!

Jeżeli odpowiedź brzmi nie, to nie bój się tego przyznać. Najgorsze, co możesz zrobić to na siłę utrzymywać przy życiu biznes bez perspektyw. Nie pakuj w niego swoich oszczędności lub pożyczonych pieniędzy. Czasem lepiej stracić 2 tysiące i schować swoją dumę do kieszeni. Podjęcie decyzji o zamknięciu biznesu to często jedna z najlepszych rzeczy jaką można zrobić. Potraktuj tą „porażkę” jako lekcję i idź do przodu!

Podsumowanie

Jak widzisz zanim rzucisz swoją pracę na etacie jest jeszcze wiele do zrobienia. Pomysł na biznes to dopiero początek Twojej drogi, ponieważ nie zrealizowany pomysł zawsze pozostanie tylko pomysłem. Pamiętaj, że wszystkie powyższe etapy mają Ci pomóc w weryfikacji Twojego pomysłu. Od siebie dodam na koniec, że praca na własny rachunek to wiele wyrzeczeń i ciężki orzech do zgryzienia. Daje niesamowicie dużo satysfakcji, ale musisz dawać z siebie wszystko jak nie więcej. Doba ma tylko 24h i nic na to nie poradzisz. Życzę Ci powodzenia i jeśli będziesz miał jakieś pytania to śmiało pisz do mnie. 🙂