Porównanie oczyszczaczy powietrza test 5 modeli – Xiaomi, Lifaair, Webber, Sharp, Rowenta

Zastanawiając się nad zakupem oczyszczacza powietrza, wydawanie kilku tysięcy na zakup drogie urządzenia wydaje się nierozsądne. Przecież biorąc ten temat na rozum, oczyszczacz powietrza to tylko proste urządzenie, które ma wentylator i parę „filterków”. Idąc tym tokiem rozumowania możemy powiedzieć, że samochód to trochę metalu i cztery kółka, choć między Daewoo Tico a Mercedesem klasy S widzimy diametralną różnicę. Jednak w przypadku oczyszczaczy powietrza nie chodzi o komfort, lecz o Twoje zdrowie, a czy na zdrowiu można oszczędzać? Odpowiedź na to pytanie zostawiam Tobie, jednak moim zdaniem nie można. Z tego też powodu w tym wpisie porównamy ze sobą 5 najpopularniejszych modeli oczyszczaczy.

Dlaczego warto dobrze wybrać oczyszczacz?

Dlaczego warto dobrze wybrać oczyszczacz?

Zakup odpowiedniego urządzenia nie jest sprawą prostą. Rynek oczyszczaczy powietrza jest stosunkowo młody w naszym kraju i nie ma zbyt wielu materiałów w języku polskim.  Jak pewnie dobrze wiesz, w sieci nie brakuje kupionych opinii, więc do większości recenzji należy podchodzić z rezerwą. Inwestując pieniądze w dobry oczyszczacz powietrza, inwestujemy w swoje zdrowie, dlatego warto zastanowić się nad tym 3 razy i wybrać dobrze. Jeśli wybierzemy dobrze, włączymy urządzenie do gniazdka i o nim zapomnimy. A o to nam przecież chodzi! W czasach, w których jesteśmy otoczeni przez technologię, kolejna rzecz, o której trzeba pamiętać to przekleństwo. Jeżeli nie jesteś przekonany do tego czy potrzebujesz oczyszczacza powietrza, odsyłam Cię do mojego artykułu smogowy poradnik cz.1, gdzie wyjaśniłam, dlaczego warto go kupić.

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Wybór odpowiedniego urządzenia to nie lada wyzwanie. Specyfikacje oczyszczaczy wydają się nie mieć końca. Lepsze sklepy mają wyszczególnione najważniejsze funkcje, ale są to tylko wabiki. Najważniejsze informacje są zakopane głęboko albo w ogóle nie znajdziemy ich na stronie sklepu. Na przykład ta, co ile trzeba zmienić filtr HEPA i ile on kosztuje. Na stronach znajdziesz jakieś cyferki, funkcje, tryby, kubatury i inne dane. Zamiast ułatwić wybór oczyszczacza, jedynie wprowadzają zamęt w głowie, dlatego skupimy się na konkretach.

Sprzęt, który został przetestowany

Sprzęt, który został przetestowany

Do testów postanowiłem wybrać 5 najpopularniejszych oczyszczaczy powietrza, które sprzedają się na naszym rynku. Są to też urządzenia z różnych przedziałów cenowych, abyśmy mieli pełen przekrój rynku. Wybrane sprzęty to:

Tych 5 modeli oczyszczaczy porównamy w 6 kategoriach: ceny, wydajności, generowanego hałasu, designu i wykonania, opłacalności oraz dodatkowych funkcji. Dzięki takiemu podziałowi będziesz mógł się skupić na tym, co dla Ciebie najważniejsze i bez problemu rozwiejesz wszystkie wątpliwości przy zakupie oczyszczacza do własnego domu.

Cena oczyszczacza powietrzaCena oczyszczacza powietrza

Zacznijmy od ceny oczyszczacza powietrza, ponieważ to w większości przypadków główny element, który wpływa na zakup konkretnego modelu. Najtańsze modele można kupić już za kilkaset złotych, najdroższe zaś za kilka tysięcy. Warto jednak pamiętać o tym, że nie kupujemy takiego urządzenia na jeden sezon. Jego trwałość będzie miała dla nas duże znaczenie przy kategorii opłacalność.

Ceny poszczególnych modeli:

Modele oczyszczaczy
Cena na dzień (18.11.2018r.)
Xiaomi Mi Air Purifier 2S 700 zł
Lifaair LA502 4499 zł
Sharp KC-D60EUW 2200-2399 zł
Webber AP 8400 415-500 zł
Rowenta PU4010 489-530 zł

Z powyższej tabeli można śmiało wyłonić 3 zwycięzców tej kategorii: Xiaomi, Webber i Rowenta. Ceny zaczynające się od około 700 zł pozwalają przeciętnemu Kowalskiemu nabyć taki sprzęt bez nadwyrężania budżetu domowego. Daleko w tyle mamy Sharpa oraz Lifaair, która jest praktycznie 2x droższa od Sharpa, a 9x od naszych zwycięzców. Jednak nie jest to wielkie zaskoczenie, ponieważ oba są z innej półki cenowej.

Wydajność oczyszczaczaWydajność oczyszczacza

Druga kategoria to wydajność urządzeń, które porównujemy. Moim zdaniem wydajność to najważniejsza kategoria z całego porównaniu. Żadne bajery, design czy znakomite wykończenie nie nadrobią słabej wydajności. Oczyszczacz, który nie filtruje powietrza to tylko kolejne nieprzydatne urządzenie w domu. Wysoka wydajność jest również niezwykle ważna dlatego, że poziom zanieczyszczenia powietrza przekraczany jest u nas nawet o 1000%.

Wydajność poszczególnych modeli:

Modele oczyszczaczy
Przepływ powietrza
Zalecana powierzchnia użytkowania
Xiaomi Mi Air Purifier 2S do 310 m³/h

(„turbo” 388 m3/h)

21 do 37 m²
Lifaair LA502 137-450 m³/h do 56 m²
Sharp KC-D60EUW do 396 m³/h do 49 m²
Webber AP 8400 do 220 m³/h do 27,5 m²
Rowenta PU4010 do 170 m³/h do 21,25 m²

Pamiętaj też, że maksymalna zalecana powierzchnia pomieszczenia, w którym mogą pracować urządzenia dotyczy mieszkań/domów ze standardową wysokością sufitów. Jeżeli mieszkasz w kamienicy, lofcie, domu, itd. kubatura Twojego mieszkania będzie prawdopodobnie większa, więc wydajność również się zmniejszy.

W tej kategorii bezkonkurencyjnie wygrała Lifaair oraz Sharp. Te dwa urządzenia spokojnie możemy postawić w dużej kawalerce lub salonie nie martwiąc się o ich wydajność. Xiaomi swoimi osiągami praktycznie nie odstaje, lecz dyskwalifikuje go bardzo głośna praca przy takim obciążeniu o czym poniżej.

Hałas generowany przez oczyszczacz

Wiele osób dokupując wyboru oczyszczacza powietrza pomija aspekt związany z hałasem generowanym przez urządzenie, które kupimy do domu. Żeby przekonać się jak działa głośny oczyszczacz, wystarczy włączyć okap na drugi bieg. Myślę, że mało kto jest w stanie zasnąć przy takim buczeniu. Poziom natężenia hałasu zmienia się też od obciążenia urządzenia i jego odpowiedniego doboru do kubatury pomieszczenia. Jeśli kupimy oczyszczacz, który ledwo daje sobie radę z naszym salonem, prawdopodobnie będzie musiał cały czas pracować na najwyższych obrotach. To przekłada się z kolei na wyższe natężenie hałasu.

Poziom hałasu generowany przez poszczególne modele:

Modele oczyszczaczy
Poziom hałasu w dB
Xiaomi Mi Air Purifier 2S 31-66 dB
Lifaair LA502 19-50 dB
Sharp KC-D60EUW 25-55 dB
Webber AP 8400 30-50 dB
Rowenta PU4010 22-45 dB

Tym razem na pierwszym miejscu jako najcichsze mamy urządzenia marki Rowenta i Lifaair. Generują one zbliżony poziom hałasu. Zaznaczyć jednak trzeba, że Rowenta ma o połowę mniejszą wydajność. Jeżeliby oczyszczacz postawić w małym pomieszczeniu o powierzchni np. 10-15 m2, nie powinna ona nadmiernie hałasować. Zaraz za podium mamy Sharpa i Webbera. Na samym końcu Xiaomi, który jest o blisko 16 dB głośniejszy od Webbera. Wydaje się niedużo? Niestety tak nie jest. Granica głośności jakiej nie powinien przekraczać oczyszczacz to 50 dB (hałas porównywalny do szumu morza), za w trakcie snu granica ta obniża się do 25 dB, ponieważ wyższy poziom hałasu może zakłócać nasz sen.

Design i wykonanie urządzenia

Design i wykonanie urządzenia

Skoro mówiłem już, że w Polsce mamy tak wysokie zanieczyszczenie powietrza, oczyszczacz powietrza trzeba traktować jako stały element wystroju naszego mieszkania.  Właśnie z tego powodu kategoria design i wykonanie urządzenia znalazła się w tym porównaniu. O gustach i guścikach się nie dyskutuje, więc sam zobacz jak wyglądają poszczególne urządzenia.

Dla mnie liczy się najbardziej nierzucający się w oczy wygląd, który wtopi się w każde pomieszczenie. Nie przemawiają do mnie futurystyczne kształty, błyszczące plastiki, przyciski na wierzchu, itd. Właśnie dlatego konstrukcje Lifaair i Xiaomi są moim zdaniem idealne. Zabierają mało miejsca z racji wertykalnej budowy, nie mają wielkich wlotów powietrza, tylko subtelne nawiercenia oraz przyciski ograniczone do minimum. Lifaair ponadto jest zbudowana prawie w całości z stali proszkowanej!

Opłacalność oczyszczaczy

Opłacalność oczyszczaczy

Stale utrzymujące się wysokie zanieczyszczenie powietrza wpływa na znacznie szybsze zużywanie się filtrów w oczyszczaczach. Tak więc możemy zapomnieć o interwale zmiany filtrów, który wynosi np. 10 lat jak to ma miejsce w Sharpie. Należy pamiętać, że na koszt eksploatacji oczyszczacza składa się wymiana wszystkich filtrów, które znajdują się w urządzeniach, ale także koszt prądu, który zużywa.

Koszty roczne utrzymania:

Modele oczyszczaczy
Koszt filtrów
Koszt prądu
Xiaomi Mi Air Purifier 2S 400 zł 72 zł
Lifaair LA502 240 zł 156 zł
Sharp KC-D60EUW 335 zł 132 zł
Webber AP 8400 150 zł 143 zł
Rowenta PU4010 260 zł 78 zł

Jak widać, koszty są bardzo zbliżone, jednak pragnę powtórzyć, że interwał wynoszący 10 lat w Sharpie jest po prostu nierealny. Dla producentów podanie takiej informacji w komunikatach marketingowych to wisienka na torcie. Jednak nie dajmy się zwieść, żeby filtry działały trzeba jest regularnie zmieniać w zależności od ich powierzchni. Na przydatność filtra wpływa poziom zanieczyszczenia, z tego też powodu mamy tutaj podane realne koszty wymiany filtrów w naszych urządzeniach.

Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza

Choć naczelnym zadaniem omawianych urządzeń jest filtrowanie powietrza, wiele z nich posiada dodatkowe funkcje, o których warto wspomnieć. Wiele z nich sprawia, że urządzenie staje się SMART. Co pozwala nam zautomatyzować pracę oczyszczacza i o nim zapomnieć. Tak, więc jakie funkcje oferuje naszych 5 kandydatów?

Xiaomi Mi Air Purifier 2S

 • Sterowanie WiFI
 • Tryb smart (w oparciu o dane z wbudowanych czujników)
 • Wyświetlacz OLED
 • Wskaźnik jakości powietrza
 • Oświetlenie oczyszczacza
 • Wymienny kabel zasilający
 • Wskaźnik wymiany filtra
 • Czujniki: pyłów zawieszonych, temperatury, wilgotności

Lifaair La502

 • Filtr węglowy z domieszką zeolitu ważący 3,5 kg: usuwa m.in. benzen, formaldehyd, ksylen, benzo(a)piren oraz nieprzyjemne zapachy (to x10 w porównaniu z konkurencją!)
 • Stacja pomiarowa z wbudowanymi 5 czujnikami kontrolującymi: stężenie PM2.5, stężenie LZO, poziom CO2, poziom wilgotności, temperatury powietrza
 • Tryb smart (w oparciu o dane z stacji pomiarowej)
 • Łączność Bluetooth z stacją pomiarową
 • Łączność WiFI z stacją pomiarową
 • Sterowanie WiFI
 • Blokada rodzicielska
 • Panel dotykowy
 • Autodiagnoza urządzenia

Sharp KC-D60EUW

 • Autorski system Plasmacluster – jonizacja powietrza
 • Funkcja klimatyzatora ewaporacyjnego
 • Programator czasowy
 • Tryb smart (w oparciu o dane z wbudowanych czujników)
 • Wskaźnik jakości powietrza
 • Wskaźnik konserwacji filtrów
 • Kółka transportowe
 • Blokada rodzicielska
 • Czujniki: przykrego zapachu, pyłów, temperatury i wilgotności
 • Wskaźnik braku wody i nawilżaniaAutomatyczna przysłona wywiewu:

Webber AP 8400

 • Funkcja jonizacji powietrza
 • Timer
 • Lampa UV-C

Rowenta PU4010

 • Timer
 • NanoCaptur – filtr eliminujący zapachu, dym papierosowy, itd.
 • Funkcja opóźnionego uruchomienia
 • Regulowany wylot powietrza
 • Elektroniczny panel sterowania

Wymienione udogodnienia z pewnością zadowolą gadżeciarzy lub tych, którzy od powstających technologii wymagają więcej. I choć nie są najważniejsze, ale warto o nich pamiętać, ponieważ niektóre z nich – takie jak tryb automatyczny – znacznie ułatwiają obsługę urządzenia. Inne zamiast poprawiać wygodę podnoszą skuteczność oczyszczaczy. Każdy musi zdecydować sam na czym najbardziej mu zależy. 🙂

Podsumowanie

Podsumowanie

Po przejściu przez wszystkie 6 kategorii wnioski nasuwają się same. Nie ma czegoś takiego jak tanie i dobre oczyszczacze. Oczyszczacz firmy Webber i Rowenta spełniają oczywiście swoje zadanie, ale są to urządzenia, które można porównać do rozbudowanego odkurzacza. Jeśli chcemy mieć czyste powietrze, trzeba o nich pamiętać i robić wszystko na oko. Niestety zanieczyszczenia powietrza nie da się zobaczyć, więc brak wsparcia w postaci wbudowanych czujników dyskwalifikuje je przy wyborze do domu. Oczywiście możemy wspomóc się zewnętrznymi urządzeniami pomiarowymi, lecz wygoda takiego rozwiązania jest daleka od bezobsługowej.

Dalej mamy sprzęt od Xiaomi, który zapowiadał się naprawdę dobrze. Jest to ładne i solidne urządzenie, które w rozsądnych pieniądzach ma wszystko, czego potrzebujemy. Jeśli nasz budżet zamyka się w kwocie 1000 zł to nie ma się nad czym zastanawiać. Trzeba się jednak liczyć z głośną pracą tego urządzenia oraz kosztowną eksploatacją. Wymiana filtrów w tym urządzeniu powinna nastąpić po 120 dni pracy, więc niecały sezon smogowy w naszym kraju.

Na koniec zostaje nam czołówka, czyli Sharp i Lifaair. Mam przy tych oczyszczaczach pewien problem, ponieważ na papierze Sharp jest lepszym wyborem. Przy tej samej cenie mamy praktycznie tę samą wydajność przy zachowaniu akceptowalnych kosztów i hałasu. Jednak jest to urządzenie, które jest przeładowane milionem funkcji, które spychają rolę oczyszczacza trochę na drugi plan. W dodatku samo urządzenie jest w całym porównaniu w mojej subiektywnej ocenie najbrzydsze. Najtańszy Webber prezentuje się lepiej z racji na minimalistyczne podejście do designu.

No i mamy oczyszczacz Lifaair LA502, który „po prostu oczyszcza powietrze” i nie świeci się przy tym, jak lampka choinkowa. Jest to urządzenie, które robi to, co niego należy w najlepszym możliwym wydaniu. Mamy tutaj najwyższą jakość wykonania jaką znajdziecie w urządzeniach oczyszczających powietrze, filtry węglowe o niebotycznej wadze 3,5 kg, najbardziej zaawansowaną stację pomiarową z 5 czujnikami, 4-letnią gwarancję. Bez wątpienia Lifaair to sprzęt klasy premium, który skierowany jest do najbardziej wymagających klientów. Jeżeli myślimy o zakupie urządzenia na lata, to będzie to świetny wybór!

Lifaair promo