Mikrofon krawatowy za darmo

Jak zrobić mikrofon krawatowy za DARMO w 5 minut!

Wiele się mówi o dźwięku w filmie. Jest to niesamowicie ważny element każdego filmu. Nie można go nigdy pominąć w swoich produkcjach. Jeżeli dźwięk jest do dupy po prostu wyłączymy taki film. Przestery, hałas, cicha narracja zawsze nas odpycha. Oczywiście znakomitym przykładem dobrych nagrań dźwięku są wszelkie audycje radiowe, gdzie mamy porządne mikrofony studyjne oraz wyciszone studio. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na budowę studio i zakup drogiego mikrofonu, ale są też inne rozwiązania.

Jak poradzic sobie z slabym dzwiekiem

Jak sobie poradzić z słabym dźwiękiem?

Jeżeli chcesz polepszyć audio w swoim wideo możesz zaopatrzyć się w mikrofon, który połączasz bezpośrednio do aparatu i mocujesz na sankach. Niestety większość takich mikrofonów jest droga i nie każdy może sobie na niego pozwolić. Nie zawsze możesz też czekać na taki mikrofon, ponieważ dana chwila wymaga od Ciebie lepszego audio (np. niezaplanowany wywiad w plenerze). Idealnym rozwiązaniem są mikrofony krawatowy, które są znacznie tańsze i poręczniejsze.

Przewaga mikrofonow krawatowych

Przewaga mikrofonów krawatowych

Niesamowitą przewagą mikrofonów krawatowych nad mikrofonami wbudowanymi w smartfony/aparaty jest to, że znajdują się one blisko źródła dźwięku. Aparat znajdujący się daleko od nas musi podnieść czułość mikrofonu, więc jednocześnie zbiera on więcej zakłuceń i szumów. W dużym skrócie im mikrofon źródła dźwięku tym lepszy dźwięk uzyskamy.

Kupic czy zrobic

Kupić czy zrobić?

Oczywiście możesz kupić mikrofon krawatowy i mieć temat z głowy to dobrym rozwiązaniem są mikrofony marki Boya, więcej na ten temat znajdziesz w wpisie mikrofony dla youtuberów.  Jednak jeżeli chcesz spróbować innej drogi. To teraz pokaże Ci jak zrobić mikrfon krawatowy w domowych warunkach i nie będziesz potrzebował do tego specjalnych narzędzi. Czego potrzebujesz:

  • zestaw słuchawkowy z telefonu,
  • nożyczki (coś do cięcia),
  • taśma/klips (coś do przyczepienia mikrofonu do koszulki).

Jak zrobic mikrofon krawatowy

Jak przygotować mikrofon krawatowy?

Obetnij słuchawkiKrok 1

Na sam początek obetnij słuchawki (pamiętaj, żeby nie odciąć kabla do mikrofonu).

Przeczep taśmęKrok 2

Przyklej lub wykorzystaj klips do przeczepienia do koszulki.

Przeciągnij kabelKrok 3

Przeciągnij kabel mikrofonu pod koszulką.

Włącz nagrywanieKrok 4

Podłącz pozostał mikrofon do swojego smartfona i włącz nagrywanie. Gotowe!

Jak program do nagrywania dziwieku wybrac

Czym nagrywać dźwięk na smartfonie?

Niesamowicie ważną rzeczą są aplikacje jakimi nagrywacie dźwięk z mikrofonu. Dyktafony najczęściej nagrywają dźwięk, więc ściągnij z AppStore (GarageBand) lub Google Play (Smart Voice Recorder) program do nagrań audio. Najlepiej, żeby nagrania miały ponad 120 kbs/s gwarantuje to dobrą jakość nagrania.

Podsumowanie

Jaki widzisz w kilka minut możesz polepszyć jakoś swojego audio i nie potrzebujesz do tego sprzętu za setki złotych. Wystarczy trochę chęci i poradzisz sobie w każdych warunkach. Żeby wykorzystać mikrofon w swoich produkcjach musisz też wiedzieć w jaki sposób synchronizować 2 źródła dźwięku i jakich trzymać się zasad. Dlatego też zapraszam Cię do kolejnego wpisu, w którym tłumaczę jak synchronizować dźwięki.