Prezentacje multimedialne są obowiązkowym elementem praktycznie każdego wystąpienia publicznego w dzisiejszych czasach. Dobra prezentacja to istotny element każdego wystąpienia i tylko garstka mówców z całego świata może sobie pozwolić na pominięcie jej w swoich wystąpieniach. Założę się, że w swoim życiu widziałeś setki prezentacji, lecz pamiętasz zaledwie kilka z nich co nie jest przypadkiem.


Ilekroć jestem uczestnikiem jakieś konferencji lub szkolenia mam jeden poważny problem. Jest nim wykorzystywanie niewłaściwych prezentacji multimedialnych, które bardziej przeszkadzają prelegentom/szkoleniowcom niż im pomagają, dlatego też dzisiaj rozprawimy się z tym problemem raz na zawsze. Zatem jak zrobić dobrą prezentację multimedialną?

Sztuka tworzenia dobrej prezentacji nie jest prosta, dlatego też cały materiał podzieliłem na część teoretyczną i praktyczną. Mógłbym od razu przedstawić Ci praktyczne wskazówki w jaki sposób poradzić sobie z typowymi błędami, lecz uważam, że musisz mieć solidne podstawy teoretyczne. Z tego też powodu dziś teoria!

Zacznijmy od podstaw

Prezentacje multimedialne możemy podzielić na 2 typy: prezentacje interaktywne i prezentacje liniowe. Różnica między nimi jest bardzo prosta. W prezentacjach interaktywnych mamy możliwość swobodnego poruszania się między partiami materiału, czyli zawsze możemy wrócić np. do menu głównego i wejść w kolejny dział (bardzo podobnie jak na stronie internetowej). Prezentacje liniowe są zaś wyświetlane „slajd po slajdzie” i to właśnie je doskonale kojarzysz ze wszystkich wydarzeń i szkoleń.

Po co nam prezentacje?

Znakomita większość osób korzysta z prezentacji multimedialnych jak z jednej wielkiej ściągi, która wypełniona jest po brzegi treścią co jest kardynalny błędem! Prezentacja multimedialna ma być uzupełnieniem naszego wystąpienia i służyć nam do wizualizowania rzeczy, które trudno opisać słowami. Drugorzędnym celem prezentacji jest wzmocnienie naszego przekazu np. wyróżnienie cytatu z naszej wypowiedzi. Zrozumienie celu samej prezentacji jest kluczowe, ponieważ bez tego każda nowa prezentacja będzie powtarzać błędy.

10 złotych zasad prezentacji

Żeby rozpocząć pracę nad swoją prezentacją musisz najpierw znać podstawowe zasady dobrej prezentacji multimedialnej. Zebrałem je dla Ciebie w 10 przystępnych punktach, które pomogą Ci zrozumieć jak ma wyglądać idealna prezentacja.

1. Mniej znaczy więcej

Tak jak już wyżej pisałem prezentacja ma za zadanie jedynie Cię wspierać, dlatego też nie umieszczaj na niej zbyt dużej ilości tekstu i innych treści. Jeżeli umieścisz całą treść swojego wystąpienia na slajdach, słuchacze nie skupią się na tym co mówisz, a na wyświetlonej prezentacji.

2. Więcej mięsa

Każdy slajd musi mieć określone zadanie. Nie możesz sobie pozwolić na umieszczanie w niej slajdów, które w trakcie prezentacji zwyczajnie pominiesz. Każdy slajd, który nie wnosi nic do Twojego wystąpienia po prostu usuń.

3. Podkręć przekaz

Pamiętaj, że prezentacje to nie tylko tekst. Właśnie na tym polega cała magia prezentacji multimedialnych- możesz zwizualizować rzeczy, które trudno opisać słowami. Korzystaj z obrazów, filmów, ikon, wykresów, tabel i wszystkiego co uatrakcyjni Twój przekaz!

4. Zostaw szablony dla przedszkolaków

Na pewno kojarzysz gotowe szablony prezentacji z Power Pointa, z których korzysta co druga osoba. Są one po prostu brzydkie i przedpotopowe, więc możesz je od razu pominąć przy tworzeniu swoje idealnej prezentacji. Postaw na własny styl i przygotuj własny szablon, który będzie odpowiadał tematowi Twojego wystąpienia.

5. Styl & Elegancja

Jeżeli przygotowujesz własny szablon prezentacji musisz pamiętać o odpowiednim dobrze kolorów oraz fontów. Ja mam kompletną awersję do kolorów, więc odsyłam Cię do wpisu Jacka Kłosińskiego, w którym znajdziesz świetnie opisany dobór fontów i kolorów do prezentacji.

Przeczytaj więcej

6. Dbaj o jakość

W swojej prezentacji używaj tylko wysokiej jakości treści, które pochodzą z legalnych źródeł. Mamy tutaj na myśli wszelkie obrazy, grafiki czy też filmy. Muszą być one w odpowiedniej rozdzielczości, aby wyświetlały się poprawnie.

7. Bądź oryginalny

Staraj się korzystać z treści lub Case study, które nie były jeszcze wykorzystywane w innych prezentacjach. Oczywiście bardzo trudno znaleźć takie materiały, ale naprawdę warto, ponieważ widownia zobaczy coś nowego. Bardzo często widuje się ciągle te same stockowe zdjęcia na różnych prezentacjach.

8. Nauka, nauka i jeszcze raz nauka

Wykorzystaj potęgę Internetu do nauki. Wiem brzmi to banalnie, ale nawet nie wiesz ile świetnych prezentacji możesz znaleźć na stronie TEDx oraz SlideShare. Naucz się obserwacji i wyciągania najlepszych elementów prezentacji.

9. Podawaj źródła

Bardzo często powołujemy się na dane statystyczne albo wyniki badań. Za każdym razem kiedy to robimy powinniśmy podać źródło tych danych. Jest to bardzo ważne, ponieważ w można zweryfikować ich autentyczność. W innym wypadku takie dane mogą zostać odebrane jako wyssane z palca lub porównane do słynnych badań “Amerykańskich naukowców”.

10. Bądź przygotowany na wszystko

Ostatnia zasada dotyczy już kwestii technicznych, o których często się zapomina. Za każdym razem kiedy występujesz w obcym miejscu pamiętaj, aby odpowiednio się przygotować. Pamiętaj, żeby:

  • posiadać komplet przejściówek do swojego laptopa,
  • zabrać zasilacz do laptopa i komplet baterii do pilota,
  • zgrać prezentację na pendrive w 2 formatach (oryginalnym oraz PDF),
  • jeżeli korzystasz z filmów i niestandardowych fontów zgraj je również na pendrive.

Podsumowanie

Żeby zacząć tworzyć dobre prezentacje musisz mieć solidne podstawy, więc zapamiętaj dobrze powyższe dziesięć zasad. Jeżeli będziesz się ich trzymał to Twoje prezentacje będą coraz lepsze. Już jutro będzie tu czekał na Ciebie kolejny poświęcony tworzeniu prezentacji. Zajmiemy się w nim praktycznym podejściem, bez teorii. 🙂


Przykład jeden z moich prezentacji: