Jak latać dronem w zimie?

Jak latać dronem w zimie? – 7 porad dla początkujących droniarzy

Zima się powoli kończy, ale mimo to nas nie rozpieszcza. Każdy posiadacz drona chciałbym uwiecznić zimowy klimat na zdjęciu lub filmie. Jednak latać dronem w zimie to nie to samo co w lecie.  Zanim sięgniesz po drona przeczytaj ten artykuł i dowiedź się jak latać dronem w zimie. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak obniżyć ryzyko zniszczenia drona przez niekorzystne warunki pogodowe oraz własne niedopatrzenia. Brzmi groźnie? Słuchaj ani dron, ani żaden inny sprzęt elektroniczny nie lubi zimna i wilgoci. Musisz odpowiednio o niego zadbać, by cały i zdrowy wrócił na ziemię. No to lecimy z 7 poradami!

1. Odpowiednio przechowuj  i transportuj drona

Kluczem bezpiecznych lotów jest prawidłowe przechowywanie drona. Co to znaczy? Dobrze, by dron „odpoczywał” w suchym, niemagnetycznym miejscu, w temperaturze ok. 25 st. C. Co więcej, dbaj o to, by śmigła były wtedy usunięte (dobrze je osuszyć i ułatwić ujście wilgoci). O zamocowaniu blokady gimbala nie wspomnę. W trakcie zimowej wyprawy na sesje, ważne, by dron miał jak najmniejszy kontakt z wilgocią. Najlepiej więc zaopatrzyć się w wodoodporny case, by bezpiecznie go w nim transportować. Oprócz tego warto mieć przy sobie ręcznik z mikrofibry, by po sesji dokładnie go osuszyć. Pamiętając, by nie zamykać rozgrzanego i wilgotnego drona w pokrowcu, to może naprawdę zaszkodzić całej elektronice/

2. Kontroluj kondycję baterii

Doradzam: aby zachować akumulator w dobrej kondycji, warto go naładować i rozładować raz na trzy miesiące. Baterie w DJI potrafią same rozładować się do odpowiedniego poziomu, ale elektrony muszą się trochę poruszać. Podczas latania używaj tylko w pełni naładowanej baterii, w szczególności w zimie, kiedy jej wydajność spada. Im mniejsza jej temperatura, tym mniejsza wydajność oraz większe prawdopodobieństwo, że podczas lotu dron może po prostu spaść. By temu zapobiec, warto posiadać podgrzewacz do baterii, specjalne plastikowe lub styropianowe pokrowce, które utrzymają odpowiednią jej temperaturę. Możesz nawet schować ją „za pazuchę”, tam też będzie miała ciepło. To samo warto zrobić z telefonem lub tabletem, którym kontrolujesz lot drona. Przed lotem warto ustawić ostrzeżenie o stanie baterii już na poziomie 45-50%, a podczas lotu, sprawdzać na bieżąco jej stan!

3. Zadbaj o lądowisko

Jak już wcześniej wspominałem, dron nie może mieć kontaktu z wilgocią, nie startuj więc ze śniegu. Odpowiednie lądowisko/walizka/mata do lądowania pozwoli na bezpieczny start Twojego drona w przestworza☺

4. Sprawdź wcześniej pogodę

Wiem, że zima jest nieprzewidywalna, ale warto wcześniej upewnić się, że podczas lotu nie będzie padał silny deszcz, śnieg czy wiał wiatr. Wiadomo lepiej nie latać, jeśli termometr wskazuje mniej niż 0 st. C. W rzeczywistości po odpowiednim przygotowaniu drona do lotu wszystko powinno być dobrze. W dokumentacji, dołączonej do drona, na pewno zaznaczone jest, w jakich temperaturach latanie jest zakazane. Przed sesją sprawdź to dokładnie, by w razie awarii maszyny, nie utracić gwarancji, jeśli Ci na niej zależy.

5. Rozgrzej drona

Zanim Twój dron poleci kilkdziesiąt metrów nad ziemię, pozwól mu się odpowiednio rozgrzać. Niech przez jedną/dwie minuty, po starcie z lądowiska, popyka sobie na wolnych obrotach. :atanie dronem w zimie to nic takiego, ale dron musi złapać temeraturę roboczną. Kiedy będziesz wiedzieć, że dron jest gotowy do lotu? Wystarczy wejść w „opcje”, gdzie możesz sprawdzić temperaturę i wartość napięcia (v) baterii. Akumulator warto ogrzać do 20 st.C lub więcej. Aby zapobiec nagłym spadkom napięcia, wykonaj delikatne ruchy drążkami aparatury sterującej.

6. Wyłącz czujniki, ustaw kamerę

Zdaj się na własne umiejętności, ponieważ czujniki podczas opadów śniegu mogą zgłupieć. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dron zacznie dryfować czy traktować śnieg jako przeszkodę i uderzyć w cokolwiek Upewnij się także, że sygnał GPS jest wystarczająco silny. Fotografowanie w trybie automatycznym również może zawieść. Wyreguluj odpowiednio balans bieli oraz stopień przysłony, by uchwycić odpowiednio kolory śnieżnego krajobrazu. W przeciwnym razie powstaną ciemne fotografie, a śnieg może wyglądać szaro.

7. Lataj z głową…

…czyli nisko, w zasięgu swojego wzroku. Uważaj na oblodzenia śmigieł, lód się lubi na nich osadzać. Zadbaj również o siebie. Odmrożenia, zdrętwiałe palce są nie tylko niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Używanie urządzenia sterującego w takim stanie może spowodować, że stracisz kontrolę nad dronem. Dlatego koniecznie zakładaj ciepłe rękawiczki. Warto też pamiętać o okularach przeciwsłonecznych z polaryzacją. Nie biorę już pod uwagę tematu jak legalnie latać dronem, ponieważ ten temat musisz mieć w małym palcu. Latając dronem, zazwyczaj stoisz z głową uniesioną do góry. Światło słoneczne, odbijając się od śniegu, może chwilowo oślepić Cię, a wtedy łatwo stracić maszynę z zasięgu wzroku.

Jak sam widzisz, w zimie można korzystać z drona, ale… Niestety, urządzenia elektroniczne wymagają szczególnej opieki w trudnych, zimowych warunkach. Zanim wyruszysz w przestworza, czeka Cię sporo przygotowań, a podczas lotu będziesz musieli wykazać się nie lada cierpliwością. Czy zdjęcia rekompensują wysiłek? Zobacz sam! 😉