Ile kosztuje prowadzenia bloga?

Typowy JanuszGrażyna myślą, że z blogowania nie da się wyżyć, bo przecież blogowanie to nie jest prawdziwa praca i w ogóle to jakiś pic na wodę fotomontaż. Całkiem inaczej myśli większość 15-25 latków, którzy twierdzą, że blogerzy od początku opływają w luksusy i prowadzą dostatnie życie. Tylko, że to również nie prawda!

Jak to jest z tym blogowaniem – czy jest to darmowe zajęcie dla wszystkich, czy jednak nie do końca? Czy muszę na początku włożyć w blog kupę kasy, czy uda mi się wszystko zorganizować relatywnie tanio, lub za darmo?

Szokująca naga prawda

Blogowanie kosztuje. Tak naprawdę blogowanie nie jest tanią „zabawą”. Od samego początku musimy inwestować sporo naszych zasobów i naprawdę nie chodzi tutaj tylko o pieniądze. Chodzi o coś dużo cenniejszego, a mianowicie o czas, którego nigdy nie odzyskasz. Najlepiej przeanalizujmy wszystko po kolei, aby niczego nie pominąć!

Na samym wstępie jednak zaznaczę, że bazujemy głównie na rozwiązaniach płatnych. Jeżeli chcesz się wziąć za blogowanie porządnie to nie ma miejsca na fuszerę. Czasem nie warto korzystać z darmowych rozwiązań, bo możesz naciąć się na bubel. Jeszcze gorsza sytuacja to wszelkie usługi z pozoru za friko, które później pociągną Cię za kieszeń w najmniej oczekiwanym momencie.

Założenie bloga

Domena

Domena, to nic innego jak adres Twojego bloga. Naprawdę warto jest zadbać o zaklepanie swojego adresu, bo jeśli tego nie zrobisz odpowiednio wcześnie, ktoś inny może zgarnąć Ci ją sprzed nosa i to, czy ją Ci sprzeda, czy też nie – zależeć będzie od jego dobrej woli. A że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – wykup swoją domenę od razu. Co prawda wydasz pieniądze, ale zaoszczędzisz swoich nerwów.

Domena może mieć różne rozszerzenia – .pl, .com, .eu i wiele, wiele innych, a cenniki dostawców podają całoroczną kwotę.

Zwróć uwagę, że można znaleźć domeny za darmo, grosz albo złotówkę. Uważaj na takie okazję! Koszt przedłużenia takiej domeny to często 2-3 krotność ceny konkurencji. Zwracaj uwagę zawsze na koszt przedłużenia domeny.

Cena: od około 50zł/rok

Hosting

Hosting jest miejscem, gdzie mieszkał będzie Twój blog, a firma hostingowa jest jak deweloper nieruchomości, który udostępnia Ci miejsce na swojej posesji (czyt. serwerach). To tutaj będziesz wysyłać zdjęcia, filmy i inne media udostępniane na blogu oraz instalować WordPressa, dlatego bardzo ważnym jest, abyś starannie wybrał najlepszą dla siebie opcję. Wybierając hosting zwracaj uwagę na jego pojemność oraz wydajność. Jeżeli Twój blog będzie dynamicznie się rozwijał to musisz zadbać o odpowiednią wydajność strony, ponieważ przy wejściu w DDTVN możesz mieć pewność, że Twoja strona padnie. 😛

Cena: od około 50zł/rok

Szablon do WordPressa

Nie od dziś wiadomo, że wygląd bloga jest integralną częścią Twojego wizerunku, więc warto wybrać ładny, przejrzysty szablon. Zapomnij o darmowych szablonach, ponieważ mają mało możliwości i są brzydkie. Całe szczęście nie od razu musisz wyciągać miliona monet. Ceny płatnych szablonów zaczynają się od 10 dolarów, a za 30-40 znajdziesz już prawdziwe sztosy! Moim zdaniem nie warto na początku swojej drogi inwestować w dedykowane szablony, ponieważ koncepcja Twojego bloga jeszcze kilka razy się zmieni. Dobrze mieć możliwość bezproblemowej edycji strony głównej czy też układu widgetów. 🙂

Cena: od około 40$/rok

Obsługa bloga

Pisanie tekstów

Powiedzmy sobie szczerze: na pisanie postów nie wykładasz gotówki, a czas. Szczególnie jeśli mówimy o dużych, merytorycznych tekstach. Dlatego stawiaj jakość ponad ilość od samego początku. Przecież lepiej opublikować jeden, konkretny post, zamiast pięciu innych, których treść jest kompletnie pusta. Tutaj warto poświęcić swój czas na poszukiwanie źródeł, rozwiązań, sprzętów, itd. Optymalizacja i formatowanie tekstów również jest niesamowicie istotne. To wszystko powoduje, że poświęcasz na stworzenie treści ogromne ilości czas, a pamiętaj Twój czas to pieniądz!

Cena: Czas=Bezcenny

Zdjęcia

Jeśli jesteś fotografem – sprawa załatwiona i nie ma co się przejmować. Jeżeli nie jesteś- też nie panikuj. Nie musisz od razu rzucać monetami w stronę płatnych portali ze zdjęciami, bo istnieje mnóstwo serwisów na których znajdziesz darmowe zdjęcia. Tutaj znajdziesz link do artykułu z darmowymi portalami, gdzie możesz ściagać zdjęcia. Jednak zachęcam Cię do tworzenia własnych zdjeć. Dzisiaj każdy ma smartfona, który robi całkiem przywoite zdjęcia. Brak wiedzy to nie problem! Mam dla Ciebie kolejny artykuł, gdzie mój gość podzielił się kilkoma poradami jak robić zdjęcia smartfonem.

Cena: abonament od około 40 zł miesięcznie = 10 zdjęć / bezpłatnie

Facebook

Fanpage bloga to konieczność, ponieważ za jego pośrednictwem prosto jest dotrzeć do obecnych czytelników, nawiązać z nimi interakcję, a poza tym – dzięki Facebookowi możesz w łatwy sposób pozyskać nowych fanów. Taki fanpage nic nie kosztuje, ale reklama na fejsie już tak. Ale tutaj znów: nie obawiaj się dużych wydatków! Planując reklamę określasz pieniężny limit na jeden dzień oraz długość całej kampanii.

Cena: Sky is the limit

Newsletter

Wysyłanie newslettera, zdecydowanie nie jest drogą imprezą. Część dobrych firm oferujących tę usługę proponuje darmowe rozwiązania, np. jeśli wysyłasz mailing do grupy nie większej niż 500 osób. Wtedy wysyłanie newslettera masz za darmo. Nawet jeśli przekroczysz pułap darmowej wysyłki – ceny zaczynają się od około 50 złotych na miesiąc.

Cena: do 1000 rekordów darmowe / od 1000 do 2000 około 40 zł miesięcznie

Oprogramowanie

To zależy do czego chcesz mieć dostęp. O narzędziach, które mi pomagają w prowadzeniu bloga pisałem tutaj: LINK, więc dziś szybko powiem o ich bezpośrednich kosztach.

Ceny: 

Photoshop: jeśli jesteś studentem: 19,99 euro/ miesiąc, a jeżeli nie, to 24,59 euro/ miesiąc

Brand24: konkretnej ceny nie jestem w stanie określić, bo ta firma ma specjalny program dla blogerów i koszt dla konkretnego twórcy internetowego ustalany jest indywidualnie.

SoTrender: za tę usługę zapłacisz 150 zł+ VAT

Google Analytics: totalnie za free!

Fuckupy/awarie

Wbrew pozorom to temat, nad którym warto się pochylić. Opiekunowie bloga dbają, aby był on zawsze odpowiednio zaktualizowany, a w razie fuckupu służą pomocą w rozwiązaniu problemu. 

Cena: Od 70 zł miesięcznie

Podsumowanie

Jak widzisz prowadzenie bloga wbrew pozorom nie jest tanie! Dlaczego ważne jest, abyś zdał sobie sprawę z kosztów prowadzenia bloga? Ponieważ musisz je uwzględnić przy wycenach reklamy na swoim blogu. Twój blog to Twoje miejsce miejsce w sieci. Musisz o niego dbać, a to kosztuje dużo pieniędzy i Twojego czasu. Pamiętaj o tym i zawsze znaj swoją wartość.