Gdzie założyć bloga w 2021 roku? WordPress vs. Blogger vs. Medium

Początkujący bloger zdecydowanie nie ma łatwego życia. Na drodze do własnego miejsca w sieci staje przed wieloma trudnymi wyborami, między innymi musi zdecydować jaką platformę do blogowania wybrać. Jeśli i Ty stoisz przed takim dylematem, to właśnie dla Ciebie jest mój dzisiejszy tekst, w którym mówię gdzie możesz założyć bloga.

Dlaczego warto blogowac

Dlaczego chcesz zacząć blogować?

Jak zawsze zaczynam od początku, więc zastanów się dlaczego chcesz mieć bloga? Kluczowym, przy wyborze najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb platformy blogowej, jest określenie celów, które sobie stawiasz. Powinieneś dogłębnie zastanowić się nad tym, czym będzie dla Ciebie blog i co masz zamiar przy jego użyciu osiągnąć. Chcesz prowadzić blog tylko hobbystycznie, rozwijać swoje zainteresowania i prezentować innym swój punkt widzenia? A może prowadzenie bloga to Twój pomysł na biznes- chciałbyś dzięki niemu zarabiać i skutecznie promować własną markę osobistą? Przeanalizuj swoją sytuację i pomyśl, która z tych motywacji jest Ci najbliższa. Policz jakie nakłady finansowe jesteś w stanie przeznaczyć na funkcjonowanie bloga. Pamiętaj przy tym jednocześnie, że oczywiście te dwa zaprezentowane przeze mnie podejścia- nastawienie na rozwijanie pasji i zarabianie- z powodzeniem można połączyć. Bez względu na wnioski do jakich dojdziesz, Twój wybór powinien być dokładnie przemyślany!

Ile masz kasy na swojego bloga

Ile masz kasy na swojego bloga?

Kolejnym elementem jest oczywiście kasa. Niestety blogowanie nie jestem tanim hobby, jeśli zastanawiasz się ile kosztuje prowadzenie bloga to zapraszam Cię wpisu, do której link podałem obok, ale do rzeczy. Jestem zwolennikiem oszczędzania pieniędzy, więc na sam początek polecam darmowe rozwiązania blogowe, ponieważ sprawdzisz czy blogowanie Cię kręci. W blogowaniu najważniejsza jest treść i na tym musisz się skupić na początku swojej drogi. Jeżeli rozpocząłbyś od zaawansowanych opcji dostosowania motywu mógłbyś się szybko zniechęcić, więc decydując się na rozwiązania darmowe skupisz się na tym co najważniejsze.

To gdzie mogę założyć bloga?

Blogger

To platforma blogowa wspierana przez Google. Będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem, jeśli jesteś blogowym laikiem i dopiero będziesz zgłębiał sztukę blogowania. Jedną z najważniejszych zalet Bloggera, jest to że nie będziesz musiał dodatkowo płacić za usługi hostingowe i związane z wykupieniem domeny na własność. Jest to więc dobry wybór dla osób, które chcą założyć własny blog, ponosząc przy tym minimalne koszty. Bloggerem zainteresować powinieneś się też, jeśli po prostu eksperymentujesz i nie masz jeszcze głębokiego przekonania, że Twoja przygoda z blogowaniem będzie długodystansowa. Sam hosting oferowany przez Bloggera nie sprawia większych problemów. Nie musisz się zatem obawiać przerw w dostępie do Twojego bloga, które czasem zdarzają się przy korzystaniu z płatnego hostingu zewnętrznego. Dodatkową zaletą może być prostota i intuicyjność całego rozwiązania- by stworzyć własne miejsce w sieci, wystarczy założyć konto Google i voila, gotowe! Pamiętaj jednak, że każdy kij ma dwa końce. Na Bloggerze masz ograniczone możliwości kastomizacji swojego bloga.

Zalety:

 • jest darmowy,
 • jest połączony z Twoim kontem Google,
 • otrzymujesz własną domenę bezpośrednio na Bloggerze,
 • jest zintegrowany z AdSense,
 • łatwość obsługi nawet dla początkujących.

Wady:

 • ograniczony wybór szablonów blogowych,
 • znikomy wybór zintegrowanych dodatków,
 • nie istnieje możliwość założenie sklepu na tej platformie,
 • by dokonać zmian, należy zmodyfikować kod główny co może być przeszkodą dla nowicjuszy.

 

WordPress – na własnym serwerze 

Zdobył światowe uznanie blogerów, którzy chętnie z niego korzystają ponieważ daje nieograniczone wręcz możliwości. Możesz go wykorzystać do stworzenia własnego bloga, ale to tylko wycinek tego co da się z niego wycisnąć W zależności od Twoich potrzeb na WordPressie możesz stworzyć swoją stronę internetową, forum dyskusyjne, platformę edukacyjną czy sklep internetowy. Korzystając z tej platformy, możesz poszerzać i personalizować jej funkcjonalności odpowiednio dla Twoich potrzeb, ponieważ w sieci bez trudu znajdziesz wiele darmowych dodatków, wtyczek czy szablonów. Ponadto WordPress, to olbrzymia społeczność użytkowników i w razie potrzeby bardzo łatwo uzyskać wsparcie zaglądając na fora dyskusyjne. Dodatkową zaletą, jest także to że blogi postawione na WordPressie zazwyczaj są lepiej pozycjonowane w wyszukiwarkach, dzięki czemu czytelnikowi będzie łatwiej do Ciebie dotrzeć.Przy zakładaniu bloga na tej platformie, należy jednak pamiętać o wykupieniu domeny i usług hostingowych.

Zalety:

 • jest darmowy,
 • stosunkowo prosto rozpocząć swoją przygodę z WordPressem,
 • daje użytkownikowi praktycznie nieograniczone możliwości,
 • bloga można w bardzo znaczny sposób spersonalizować, poprzez dobór jednego z wielu szablonów, czy funkcjonalnych wtyczek,
 • estetyczny i profesjonalny wygląd,
 • daje użytkownikowi możliwość założenia sklepu internetowego.

Wady:

 • konieczność inwestycji we własną domenę i hosting,
 • staniesz przed wyzwaniem samodzielnego stworzenia i moderacji swojej społeczności odbiorców,
 • problemy z bezpieczeństwem,
 • częste fuckupy wtyczek, które potrafią położyć stronę.

Medium

Platforma blogowa Medium, to dziecko współzałożyciela Twittera- Evana Williamsa. Medium stało się nowym miejscem w Internecie, w założeniu przeznaczonym do publikacji nie za krótkich i nie za długich tekstów. Główną zaletą tej platformy jest przejrzystość i docenianie poprzez rekomendację wartościowych treści stworzonych przez zwykłych ludzi, a nie szeroko uznane w świecie osoby. Medium stymuluje rozwój dziennikarstwa społecznościowego i kładzie bardzo dużą wagę na nawiązywanie interakcji pomiędzy użytkownikami. By skorzystać z tej platformy, wystarczy na nią wejść i zwyczajnie coś napisać- nic prostszego! Teksty, które zdobywają aprobatę społeczności, są przez nią dalej polecane, a czasem też modyfikowane (umożliwia to dodawanie cytatów i podkreśleń w konkretnych miejscach tekstu). Zdecydowanym plusem tego rozwiązania są pogłębienie poziomu dyskusji w Internecie oraz pobudzanie zaangażowania odbiorców. Jako Twórca na Medium masz możliwość wykreowania unikatowego wizerunku swojej publikacji, poprzez wybór preferowanego koloru, layotu i paska nawigacyjnego. Nie musisz także zaprzątać sobie głowy sprawami związanymi z hostingiem i kwestiami technicznymi. Jeśli masz już swój blog lub stronę na innej platformie, w łatwy sposób możesz dokonać przeprowadzki swoich treści na Medium, przy użyciu dedykowanego narzędzia. Chcesz zarabiać na swoich publikacjach? Nic prostszego! Medium daje możliwość monetyzacji Twoich działań na dwa sposoby. Pierwszą są Promoted stories, czyli publikowanie treści współtworzonych z partnerami. Jest to opcja dla osób, które już zdążyły wokół swoich publikacji zgromadzić wierne grono odbiorców. Drugą możliwością jest program Membership, według założeń którego w zamian za comiesięczną opłatę, niektóre publikacje będą dostępne tylko dla członków płacących abonament.

Zalety:

 • przejrzystość i prostota korzystania z platformy,
 • możliwości personalizacji wyglądu bloga,
 • brak problemów z hostingiem i solidne wsparcie techniczne,
 • jasne i transparentne metody zarabiania na blogu,
 • doskonałe miejsce jeśli chcesz publikować w j. angielskim,
 • możliwość stworzenia newslettera bez zewnętrznych narzędzi jak np. Mailchimp.

Wady:

 • wciąż dość znikoma popularność wśród polskich użytkowników,
 • nie możesz skorzystać z własnej domenę.

Co bys polecił na początek?

I co myślisz o tym teraz, znając już wszystkie za i przeciw? Już wiesz, która z platform będzie najwłaściwsza dla Ciebie? Mam nadzieję, że tak. Dopowiem jeszcze na koniec, że moim zdaniem najlepszym miejscem na założenie bloga na początek jest zestaw medium.com + własna domena, którą możesz wykorzystać później. Domenę bez problem kupisz u np. TheCamels, gdzie w pierwszym roku kosztuje 10 zł (stan na 05.2018r.). Takie połączenie daje Ci schludnie wyglądającego bloga, który ma dedykowany adres www. Czego więcej potrzeba do szczęścia na początek? 🙂

Jeśli mimo wszystko w Twojej głowie pojawiły się jakieś pytania, to śmiało możesz zadać mi je w komentarzu pod tym postem, a postaram się Tobie pomóc.