Dzisiaj praca w domu nie jest już niczym nadzwyczajnym. Wiele osób pracuje zdalnie w swoich 4 kątach, ponieważ jest tak wygodniej i taniej. Jednym wymogów produktywnej pracy w domu jest dobre domowe biuro i to właśnie na tym się dziś skupimy.

Po co mi domowe biuro? Mam kanapę

Wiele osób zaczynających swoją przygodę z pracą zdalną zaniedbuje kwestie swojego stanowiska pracy, ponieważ mówią:
„Nie po to pracuję w domu, żeby siedzieć przykutym do biurka przez 8 godzin”
A to nie o to chodzi. Brak stałego miejsca do pracy we własnym domu jest jednym z największych błędów jakie możesz popełnić. To właśnie dobrze zorganizowane domowe biuro jest podstawą pracy w domu, ponieważ pozwala Ci się skoncentrować na pracy i oddzielić życie zawodowe od prywatnego.
Poniżej przedstawiam krok po krok jak zorganizować sobie domowe biuro i przy tym nie zwariować. 🙂

Krok 1 – znajdź sobie miejsce

Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie lub wygospodarowanie przestrzeni, która będzie Twoim domowym biurem. O ile w przypadku domów jednorodzinnych nie jest to problem, ponieważ
dysponujemy oddzielnym pokojem lub dużą powierzchnią, o tyle w przypadku mieszkań problem jest już troszkę większy. Zawsze najlepszym wyborem jest osobny pokój, ponieważ pozwala on zamknąć cała pracę „za drzwiami”. Jeśli jednak musisz wygospodarować miejsce na Twoje domowe biuro z innej część mieszkania takiej jak salon lub sypialnia. To polecam sypialnie, ponieważ w trakcie dnia inni domownicy korzystają raczej z części wypoczynkowej, więc nie będą nam przeszkadzać w ciągu dnia. Inaczej wygląda sprawa, gdy jesteśmy nocnymi markami. Wtedy sytuacja jest odwrotna i lepiej wybrać np. salon.
 

Krok 2 – biurko prezesa

 
Po wyborze miejsca na nasze biuro musimy zaopatrzyć się w biurko. Tutaj sprawa jest nie skomplikowana. Na rynku w chwili obecnej znajdziemy tysiące biurek, więc każdy na pewno wybierze coś dla siebie. Biurko powinno być dopasowane do miejsca w jakim będziesz się znajdować oraz naszych upodobań. Dobre biurko powinno pomieścić wszystkie sprzęty jakie są niezbędne do naszej pracy takie jak np. laptop, monitor, klawiatura, myszka, notatnik no i najważniejsze oczywiście kubek z kawą (chociaż ja wolę herbatkę). Z doświadczenia powiem Ci , że im więcej powierzchni roboczej mamy tym wygodniej będzie nam się pracować, więc starajmy kupić się największe biurko jakie możemy, lecz w granicach zdrowego rozsądku. 🙂 

Krok 3 – fotel prezesa

 
Moim zdaniem najważniejsza część domowego biura, czyli fotel biurowy. Przy wyborem fotela biurowego polecam zapoznać się z kilkoma artykułami na ten temat, ponieważ to w dużej mierze właśnie od niego zależy późniejszy stan naszego kręgosłupa, ale do rzeczy. Na rynku w chwili obecnej mamy ogromny wybór – od tych w specjalnym, ergonomicznym kształcie, po ekskluzywne wykonane z skóry licowej itd. Jednak dla nas najważniejsza jest odpowiednia ergonomia, a więc możliwość regulacji siedziska góra-dół, wychylenie odparcia, podparcie lędźwiowe oraz regulacja podłokietników. To właśnie te detale decydują o wygodzie fotele i to na nie trzeba zwrócić największą uwagę. Przy zakupie fotela warto także zwrócić uwagę na kółka – jeżeli mamy w domu panele będziemy potrzebowali specjalnych kółek lub podkładki pod fotel zapobiegającej powstawaniu rys.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z artykułem ergonomia miejsca pracy < – http://www.spidersweb.pl/2015/12/ergonomia-miejsca-pracy.html

Krok 4 – niech stanie się światłość

Jeden z najważniejszych tutaj punktów, lecz często niedoceniany jest lampa. Dobre światło do pracy to wymóg, który dotyczy wszystkich osób bez wyjątków. Najlepsze światło jakie możesz sobie zapewnić to światło zastane od strony południowej lub wschodniej, lecz na ten fakt wpływa umiejscowienie Twojego domowego biura.
Czasem jednak nie masz zbyt wiele możliwości umiejscowienia swojego biura i musi zadowolić się tym co masz. Tutaj z pomocą przychodzi Ci oświetlenie sztuczne. Możesz przebierać w konfiguracji lamp, ponieważ mamy do wyboru: biurkowe, wiszące, wolnostojące i ścienne. Ja jednak polecam zaopatrzyć Ci się w 2 regulowane lampy mocowane do biurka. Mają one tą przewagę, że dają nam możliwość swobodnej pracy nawet w nocy oraz swobodnego dostosowania ich w razie potrzeby.
Dochodzimy teraz do najważniejszej części związanej z oświetleniem sztucznym, a mianowicie samego źródła światła, czyli żarówek. To właśnie od wybranej przez Ciebie żarówki, będzie zaleźć komfort Twojej pracy. Liczą się tutaj 2 parametry: moc żarówki [W] oraz jej temperatura [K]. Jeżeli chodzi o moc żarówki to powinna wynosić ona conajmniej 80W co przy zakupie 2 lamp da nam w sumie 160W. Jest to dużo, dlatego też polecam od razu zaopatrzyć się w żarówki LEDowe, ponieważ zużywają one ponad 6x mniej energii. Kolejnym ważnym parametrem jest barwa światła jaką wybierzesz. Najlepszą barwą do wszelkich prac jest zakres między 3500-4000K. Odpowiada on światłu zastanemu, więc jest dla nas praktycznie światłem naturalnym.

Krok 5 – dodatki, czyli to co kobiety lubią najbardziej

 
Jak się okazuje nie tylko kobiety lubią dodatki, ponieważ każdy facet jest w mniejszym lub większym stopniu gadżeciarzem, dlatego domowe biuro trzeba doposażyć bez względu na to czy jesteś kobietą czy mężczyzną.
Poniżej kilka dodatków, które moim zdaniem są niezbędne i mogą Ci się przydać w Twoim domowym biurze.
Dodatkowy monitor – wygoda pracy na dużym monitorze jest nie do przecenienia, jeżeli posiadasz laptopa to polecam Ci to rozwiązania. Raz spróbujesz, nigdy nie pożałujesz.
Zewnętrzna klawiatura i myszka – przy pracy na zewnętrznym monitorze sprawa wymagana, lecz korzystając z laptopa w innych miejscach również korzystam z takiej konfiguracji.
Dysk sieciowy – mam nadzieję, że nigdy nie musiałeś odzyskiwać danych z uszkodzonego dysku, ponieważ jest to operacja kosztująca tysiące złoty. Niestety dyski w naszych komputerach są zawodne, więc lepiej zapobiegać
niż leczyć. Dobry dysk sieciowy z RAID 1 kosztuje ponad tysiąc złoty, lecz jest to wydatek, którego nie pożałujesz. Dysku możesz używać do backupu komputerów, przechowywać na nim zdjęcia, stworzyć prywatną chmurę, itd.
Słuchawki – sąsiad nad Tobą ma remont albo chcesz po prostu zrelaksować się przy swojej ulubionej płycie podczas pracy? Dobre słuchawki są warte każdej wydanej złotówki!
Kosz na śmieci – trywialna rzecz, ale w momencie kiedy musisz iść do kuchni wyrzucić torebkę z herbaty ratuje życie.
Zegarek – niby mamy go w komputerze, ale ja jednak wolę jak coś mi cyka nad głową.
Karteczki samoprzylepne – chcesz coś szybko zapisać? Nie ma nic lepszego niż legendarne samoprzylepne karteczki. Oczywiście żółte!
 
Tablica sucho ścierna – jeżeli często musisz coś rozrysować to będzie Twój najbliższy przyjaciel. ?
Mam nadzieję, że te 5 kroków pomoże zorganizować Ci Twoje wymarzone biuro.

Możesz też posłuchać tego wpisu w wersji audio

 
Nie ma więcej wpisów
Close