najlepsze-wtyczki-do-wordpressa

15 najlepszych wtyczek do WordPressa 2020

Każdy użytkownik WordPressa wie, że wtyczki to główna przewaga tego CMS (systemu do zarządzania treściami) na rozwiązaniami konkurencji. Za pomocą przydatnych wtyczek możemy całkiem odmienić oblicze naszej strony. Właśnie, dlatego WordPress jest uznawany za jedno z najlepszych rozwiązań do tworzenia stron internetowych.

Wtyczka wszystko załatwi?

Często spotykam się z przekonaniem, że do zbudowania bloga potrzeba dużo czasu oraz szerokiej wiedzy. Oczywiście nie jest to bułka z masłem, ale nie jestem developerem, a mój blog radzi sobie całkiem nieźle. Nawet najlepsze wtyczki do WordPressa Ci nie pomogą, jeśli nie znasz podstaw, ale warto próbować. Uczulam jednak na nastawienie w stylu „wszystko da się załatwić wtyczką”. Ta droga prowadzi najczęściej do wielkich kłopotów 🙂

Siła WordPressa

Sam WordPress jest na chwilę obecną najpopularniejszym systemem do zarządzania treścią (CMS-em) na świecie. W podstawowej wersji posiada ograniczoną funkcjonalność i nie oferuje niczego specjalnego. Cała siła WordPressa drzemie w olbrzymiej społeczności, która stale go rozwija, ponieważ jest projektem open source. Nieskończona liczba motywów oraz wtyczek jakie można wgrać do tego systemu pozwala zrobić z niego sklep, bloga, forum, itd.

Jestem praktykiem, nie teoretykiem

Nie zajmuję się zawodowo projektowaniem i budową stron. Można powiedzieć, że mam podstawy, które pozwalają mi swobodnie poruszać się w tej tematyce, ale jednak daleko mi do eksperta. Wtyczki WordPressa to wielka siła, ale też odpowiedzialność (przykro mi musiałem użyć tego zdania 😂). Jeżeli masz problem ze swoją stroną nie bój się skorzystać z pomocy eksperta. Czasem wystarczy usunąć jedną linijkę kodu ze strony. Nie zawsze wtyczka jest dobrym rozwiązaniem. Zawsze należy dbać o tzw. higienę Twojej strony. Z tego też powodu chcę Ci w najprostszy możliwy sposób wytłumaczyć jak można rozbudować funkcjonalność Wordpressa za pomocą 15 przydatnych wtyczek, z których sam korzystam.

Bezpieczeństwo i techniczne

1. Google Authenticator

O czym najczęściej zapominają osoby, które zaczynają swoją przygodę z WordPressem? Najcześciej o bezpieczeństwie, które jest bardzo ważne w stronach opierających się właśnie o ten system. Z racji tego, że WordPress jest najpopularniejszym CMS-em na świecie jest celem wielu ataków. Google Authenticator pozwala zabezpieczyć swojego WordPressa przed praktycznie wszystkimi próbami zalogowania się do naszego WP. 2FA (Two Factor Authentication), czyil autoryzacja dwuskładnikowa praktycznie całkowicie zabezpiecza Cię przed atakami botów.

Cena: Darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/google-authenticator/

2. WP Super Cache

Jeżeli Twoja strona wczytuje się długo to możesz być pewny, że część użytkowników wyłącza ją zanim zdąży się ono załadować do końca. Możesz to zaobserwować w (współczynniku odrzuceń w Google Analitycs). Ludzie z natury nie lubią czekać, a w internecie widać to bardzo wyraźnie. Pamiętaj, że każdy ułamek sekundy się liczy, więc żeby poprawić prędkość wczytywania Twojej witryny można skorzystać z mechanizmów cache. Do tego świetnie sprawdza się wtyczka WP Super Cache, która polecam wszystkim laikom. 😉

Więcej na temat tej wtyczki na stronie w artykule WP ZEN.

Cena: Darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wp-super-cache/

3. BackWPup

Pomyśl sobie, że budzisz się pewnego ranka i Twoja strona nie działa. Dzwonisz do znajomego programisty, żeby Cie ratował. Okazuje się, że wszystko się posypało i nie ma jak odzyskać danych, a Ty nie masz backupu. Ten scenariusz nie jest wyssany z palca to się po prostu zdarza. Z wtyczką BackWPup możesz bez problemu robić backupy swojej strony i spać spokojnie. Pamiętaj jednak, że backup strony musisz umieścić na innym serwerze. Możesz też skorzystać z opcji chmurowej jak Google Drive, ale tutaj zalecam szczególną ostrożność. Nie podpinaj takiego backupu pod własne chmurę. Przy włamaniu na bloga, ktoś może zyskać wtedy dostęp do Twoich danych. Lepiej polegać na dobry backupie hostingu. ;]

Cena: Darmowa.

Link do wtyczki: https://wordpress.org/plugins/backwpup/

4. Coming Soon Page

Niezastąpiona wtyczka na etapie budowy strony docelowej i przy wszelkich modernizacjach. Dosłownie 2 kliknięciami możemy ukryć całą zawartość naszej strony i wyświetlić prosty Landing Page w dowolnej konfiguracji.

Cena: Podstawowa wersja jest darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/coming-soon/

Pozycjonowanie / SEO

5. Yoast SEO

Jedna z najlepszych wtyczek, która pozwala nam zająć się najważniejszymi kwestiami związanymi z SEO na naszej stronie. Z jej pomocą możemy zmieniać frazy kluczowe, meta opisy, wygenerować mapę XML czy też wpiąć wszystkie kanały social media.

Najbardziej cenię sobie tę wtyczkę za prostotę, ponieważ nawet największy laik będzie wiedział co trzeba poprawić na swojej stronie, aby była ona lepiej wypozycjonowana.

Cena: Podstawowa wersja jest darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

6. SEO Auto Linker

Jeżeli chcesz, żeby Twoja strona była wysoko w wynikach wyszukiwania musisz zadbać również o wewnętrzne linkowanie.  Najprostszym sposobem linkowania wewnętrznego jest umieszczenie hiperłącza w tekście, ale zabiera to sporo czasu i trzeba za każdym razem szukać odpowiedniego linku do danego słowa kluczowego w tekście. SEO Auto Linker automatyzuje całkowicie ten proces, ponieważ w wystarczy raz określić gdzie ma kierować dane słowo kluczowe, a wtyczka zajmie się resztą.

Cena: Darmowa.

Link do wtyczki: https://wordpress.org/plugins/seo-auto-linker/

7. Broken Link Checker

Ile razy zdażyło Ci się wejść na stronę, która miała link prowadzący do nikąd? Pewnie wiele i byłeś potem sfrustrowany, że pod danym linkiem nic się nie kryje tylko popularny błąd 404. Aby taka sytuacja nie zaistniała na Twojej stronie musisz zadbać, żeby każdy link działał poprawnie. Sprawdzanie wszystkich linków na stronie może wydawać się drogą przez mękę, ale wcale nie musi nią być.

Z pomocą przychodzi wtyczka Broken Link Checker, która praktycznie w czasie rzeczywistym skanuje całą Twoją stronę w poszukiwaniu zepsutych linków i wysyła powiadomienia o tym fakcie. Później wystarczy poprawić nie działające linki za pomocą wtyczki 404 Redirected i cieszyć się stroną, gdzie wszystko działa jak należy.

Cena: Darmowa.

Link do wtyczki: https://wordpress.org/plugins/broken- link-checker/

8.  404 Redirected

Wtyczka, która moim zdaniem jest świetnym uzupełnieniem Broken Link Checkera. Z jej pomocą możemy przekierować zepsute linki w odpowiednie miejsce. Można ustawić przekierowanie automatyczne (wtyczka sama szuka, na jaką stronę powinien kierować link) lub ręcznie możemy ustawić, gdzie ma być kierować dany URL.

Cena: Darmowa.

Link do wtyczki: https://wordpress.org/plugins/404-redirected/

Kontakt / Social Media

9. Contact Form 7 

Każdy z nas korzystał nie jeden raz w życiu z formularza kontaktowego. Tego typu formularze można zaleźć praktycznie na co drugiej stronie. Stworzenie takiego formularza wcale nie musi być trudne i tutaj z pomocą przychodzi na Contact Form, który pozwala w prosty sposób przygotować dowolny formularz np. kontaktowy, zamówienia, reklamacji, itd.

Cena:  Darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7/

10. Disqus Comment System

Komentarze to rzecz, która pojawia się najcześciej na blogach ale nie jest to reguła. Zarządzanie komentarzami może być uporczywe, jeśli nie mamy odpowiedniego narzędzia. Szczególnie widać to w momencie kiedy komentarzy pojawia się naprawdę dużo, a przecież każdy chce być w kontakcie ze swoimi klientami, czy też czytelnikami.

Kolejnym ze świetnych rozwiązań jakie możemy wgrać do naszego WordPressa jest Disqus, który zmienia całkowicie sposób zarządzania komentarzami. Możemy z jednego miejsca zarządzać komentarzami na np. 100 różnych stronach!

Cena: Darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/disqus-comment-system/

11. Instant Articles for WP

Większość blogerów lub innych osób wykorzystujących WordPressa do publikacji treści udostępnia swoje artykuły na swoim Facebooku. Jakiś czas temu Facebook wprowadził nowość, a mianowicie Instant Articles. Pozwala ona na wyświetlanie artykułów na urządzeniach mobilnych wprost w aplikacji mobilnej. Nie musimy czekać na to, aż załaduje się nasza strona. Szybszy czas otwarcia strony powoduje, że więcej ludzi przeczyta nasz artykuł, ponieważ współczynnik odrzuceń, o którym pisałem wcześniej będzie dużo niższy. Konfiguracja Instant Articles nie jest trudna, jeśli mamy to tego odpowiednia wtyczkę, która prowadzi nas za rękę.

Cena: Darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/fb-instant-articles/

12. Hellobar

Jeżeli zależy Ci na budowaniu bazy newsletterowej to jednym z najlepszych sposobów są w dalszym ciągu Pop-upy. Oczywiście mówię tutaj o nienachalnych oknach, które sugerują nam zapis do newslettera, a nie zmuszają. Konfiguracja takiego Pop-upa nie musi być wcale specjalnie skomplikowana. Wtyczka Hellobar pozwala na stworzenie estetycznych okien, które będą synchronizowane np. z MailChimpem.

Cena: Podstawowa wersja darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/hellobar/

Usprawnienia

13. WooCommerce

Jeżeli chcesz zacząć sprzedawać produkty/usługi przez swoją stronę na WordPressie to wyjście jest tylko jedno wtyczka WooCommerce. Jest to narzędzie, która pomaga przeistoczyć WordPressa w  pełnoprawny eCommerce.  W chwili obecnej jest to najpopularniejsze rozwiązanie eCommercowe na świecie, więc nie ma praktycznie żadnej konkurencji!

Cena: Darmowa.

Link do wtyczki: https://pl.wordpress.org/plugins/woocommerce/

14. TinyMCE 

Osoby, które nie znają podstaw HTML i nie chcą się tego uczyć mogą mieć problem z zaawansowaną edycją postów czy też stron na WordPressie. Te braki pozwala nam nadrobić wtyczka TinyMCE, która daje nam możliwość zaawansowanej edycji bez znajomości HTML.

Cena: Podstawowa wersja darmowa.

Link do wtyczki: https://wordpress.org/plugins/tinymce-advanced/

15. Visual Composer  / Page Builder

Prawdziwa bomba na koniec. Tak jak już wcześniej mówiłem ten wpis jest poświęcony głównie osobom, które nie mają doświadczenia z kodowaniem i budową stron. Z pomocą wyżej wymienionych wtyczek każdy laik poradzi sobie z zbudowaniem świetnie wyglądających stron, które będą w pełni responsywne. Wtyczka ta jest znienawidzona przez developerów, ale przyznaję się, że sam z niej korzystam. Uważam, że lepsze jest zrobione niż dobre, ale nie skończone. 😉

Cena: 34$ / Darmowa

Link do wtyczki: https://codecanyon.net/item/visual-composer-page-builder-for-wordpress/242431?ref=athemez

https://pl.wordpress.org/plugins/siteorigin-panels/

Weź się do pracy i postaw stronę

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu skorzystasz z większości wyżej wymienionych wtyczek do WordPressa, bo są naprawdę godne polecenia. Nie musisz w żaden sposób obawiać się budowy stron. To tak naprawdę nic trudnego i każdy może spróbować się z tym zmierzyć. W razie jakichkolwiek pytań pisz śmiało chętnie Ci pomogę 🙂